- #Gadgety
- 7 min.
- 22.12.2021
Vyskúšali sme TCL NXTWEAR G - okuliare, ktoré vám ponúknu 140“ telku kdekoľvek
Nasadíte si okuliare a zrazu sedíte v osobnom kine, so súkromným ozvučením a obrovskou obrazovkou, ktorú vidíte len vy. Znie vám to ako sci-fi? Pre nás to bola posledné dva týždne realita, ktorú sme si užívali s okuliarmi TCL NXTWEAR G, ktoré akoby vypadli z nového pokračovania série Matrix.
Keď sa v technologickom svete hovorí o okuliaroch, napadnúť vám môžu VR alebo AR okuliare. Tie prvé, určené pre virtuálnu realitu, väčšinou spočívajú v pomerne veľkých, nepohodlných, no technológiami nabitých headsetoch, ktoré vás odizolujú od okolitého sveta a vtiahnu vás do toho virtuálneho, kde prežívate vlastný príbeh v interaktívnych hrách alebo 3D filmoch.
AR okuliare, teda okuliare pre rozšírenú realitu, naopak obohacujú priestor okolo vás o virtuálne prvky. Pri hrách môže ísť o interaktívne postavičky, pri rozhovoroch o virtuálne grafy a vizualizácie a v bežnom živote zas navigáciu či videohovor. Legendárne Google Glass v tomto smere neprerazili, hoci spôsobili rozruch. Oživiť sa túto kategóriu údajne už budúci rok chystá Apple.
Do ktorej kategórie teda spadajú okuliare TCL NXTWEAR G? V podstate ani do jednej… Navonok vyzerajú ako AR okuliare, z pohľadu používateľa skôr ako VR, hoci nesledujú pohyb vašej hlavy ani rúk. Funkciami sa teda zastavujú niekde na pol ceste medzi nimi a vyberajú sa vlastným smerom, ktorý si môže nájsť svojich fanúšikov. Poďme si ich teda podrobne rozobrať.
V okuliaroch s hmotnosťou iba 130 gramov sa nachádza dvojica Micro OLED displejov s Full HD rozlíšením, pomerom strán 16:9 a obnovovacou frekvenciou 60 Hz, na ktoré sa pozeráte cez šošovky so zorným uhlom 47 stupňov.
Okuliare nedokážu fungovať samostatne. Prostredníctvom USB-C ich musíte pripojiť ku kompatibilnému smartfónu s funkciou PowerDelivery a DisplayPort, počítaču alebo tabletu. V praxi ide o v podstate miniatúrne externé monitory. Na počítači si môžete vybrať, či chcete obsah z počítača na displeje okuliarov zrkadliť, alebo chcete okuliare použiť na rozšírenie vašej pracovnej plochy.
Bez ohľadu na vybrané zariadenie a režim sa pred vami po nasadení okuliarov zobrazí obraz, ktorý by mal podľa TCL odpovedať pohľadu na televízor s uhlopriečkou 140“. Ťažko sa to vysvetľuje, no tento údaj je veľmi subjektívny.
To, ako budete túto uhlopriečku vnímať, závisí do veľkej miery aj od toho, aký priestor bude pred vami. Pokiaľ napr. sedíte za počítačom a pred vami je iba stena, obraz z TCL NXTWEAR G pre vás nebude mať väčšiu uhlopriečku, ako bežný displej notebooku či externého monitora. Stačí sa však len pozrieť z okna a zrazu máte pocit, že tá istá uhlopriečka zrazu pokrýva polovicu Bratislavy.
Pod túto ilúziu sa podpisuje najmä fakt, že okuliare nemáte bezprostredne pred očami. Vďaka ich položeniu vysoko nad nosom a ďaleko od očí budete vidieť aj okolitý svet, čo má svoje plusy i mínusy. Mimochodom, v balení nájdete tri rôzne násadky na nos, ako aj „adaptér“ pre tých, ktorí nosia okuliare. Sklá s vlastnými dioptriami si do tejto násadky môžete nechať vložiť vo vašej optike.
Obraz pred vami je na rozdiel od prvých a lacnejších VR okuliarov takmer dokonale ostrý, až na čiastočné skreslenie po bokoch spôsobené šošovkami. TCL musím v tomto smere naozaj pochváliť, okuliare sú tak perfektne pripravené nielen na sledovanie filmov a seriálov či hranie hier, ale aj prácu.
Prečítať drobný text a pracovať aj s tabuľkami v tejto „virtuálnej realite“ nie je žiaden problém. Micro OLED displeje nesklamali ani farbami, hoci je vidieť, že na nich TCL aplikovalo filter modrého svetla, čo je z pohľadu ochrany vášho zraku dobrá vec.
Pri práci či sledovaní seriálov pri práci mi mimoriadne vyhovovalo, že mám okuliare posadené tak vysoko a ďaleko od očí. Dole som sa tak mohol voľným okom pozerať na notebook a hore na virtuálny externý monitor. Keď som sa však chcel sústrediť iba na obraz v okuliaroch, napr. pri výhradnom sledovaní filmov, svetlo a pohyb v okolí mi trochu prekážal. Uvítal by som, ak by TCL k okuliarom balilo aj clonu, akú balí HTC k novým okuliarom VIVE Flow.
V ráme okuliarov sú zabudované aj reproduktory, ktoré vás vďaka umiestneniu priamo nad uchom hravo vtiahnu do deja. Ak si však potrpíte na dokonalom ozvučení, k okuliarom sa vám určite budú hodiť aj slúchadlá. Týmto vstavaným reproduktorom totiž chýbajú hĺbky. Zvukom z nich navyše v MHD, vlaku či lietadle budete určite rušiť svoje okolie.
Čo mi na okuliaroch vyslovene prekážalo, bola ich tuhá konštrukcia a absencia chladenia. Okuliare sa v prednej časti mierne zahrievajú, čo nie je pri ich dlhodobejšom nosení vôbec príjemné. V spojení s tuhou plastovou konštrukciou, ktorá vám napevno obopne hlavu, máte v rukách recept na bolesť hlavy. Možno to chce iba zvyk, alebo menšiu hlavu. To chladenie by však určite vyriešil menší vetrák, ktorý by vzhľadom na ozvučenie určite nebolo počuť.
Uvítal by som tiež, ak by sa TCL NXTWEAR G nejakým spôsobom dali pripojiť aj ku zariadeniam, ktoré nedisponujú USB-C konektorom s PD, ale napríklad iba HDMI portom. Rád by som ich totiž využil napr. v spojení s hernou konzolou.
Spojenie s Android smartfónmi a tabletmi má však TCL zmáknuté pomerne dobre. K okuliarom ponúka aj mobilnú aplikáciu, prostredníctvom ktorej si môžete upravovať jas, režim spánku, aktualizovať firmvér alebo okuliare prepnúť do režimu 3D, ktorý vám umožní sledovať priestorový obsah napr. z apky YouTube. Škoda len, že takúto appku neponúka TCL aj na počítače. Ak chcete teda niečo z toho urobiť, okuliare musíte pripojiť k Androidu.
Aké sú teda v konečnom dôsledku okuliare TCL NXTWEAR G? Musím povedať, že už dávno sa v našej redakcii neobjavil produkt, ktorý by sme si nadšene posúvali z ruky do ruky, aby sme si ho vyskúšali na vlastnej koži. Toto je presne ten typ gadgetu, ktorým budete ohurovať návštevy a ktorý si budete užívať doma i na cestách. Treba však počítať s tým, že ide o prvotinu, ktorá so sebou prináša aj nejaké tie muchy a nedostatky. To je už však daň, ktorú sme my technologickí „early adoptéri“ zvyknutí platiť. V tomto prípade sumou vo výške 599 €.