Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme si rolovateľný smartfón OPPO X 2021, je toto budúcnosť?

Vyskúšali sme si rolovateľný smartfón OPPO X 2021, je toto budúcnosť?
Stanislav Vinc
Vyskúšali sme si rolovateľný smartfón OPPO X 2021, je toto budúcnosť?

Čínska spoločnosť OPPO neustále predvádza, že veľkú rolu v jej štruktúre zohráva výskumná a vývojová divízia. Najnovším príkladom toho je smartfón OPPO X 2021 s rolovateľným displejom, ktorý sme si mali možnosť vyskúšať naživo. Má sa konkurencia čoho báť?

Svet smartfónov začína byť opäť zaujímavý. Prečo? Po niekoľkých rokoch mierneho prešľapovania na mieste sa totiž bežné smartfóny dostali do bodu, kedy s výnimkou niektorých vlajkových lodí občas nerozpoznáte nielen to, o aký model ide, ale ani na smartfón akej značky sa pozeráte.

Skladacie smartfóny túto rutinu menia. Každá spoločnosť totiž pristupuje k ich konštrukcii, fungovaniu a ich technológiám úplne iným, unikátnym spôsobom. Máme tu skladacie tablety, véčka a teraz už aj model s rolovateľným displejom. Pod novinkou OPPO X 2021 sa podpísalo 122 patentov, z toho 12 týkajúcich sa len rolovateľného mechanizmu.

O smartfóne OPPO X 2021 sme vás informovali ešte koncom minulého roka, kedy sme však tento model poznali ešte iba ako koncept. Dnes už máme na Slovensku aj jeho funkčný prototyp, s ktorým sme mali možnosť stráviť zhruba hodinku času a vyskúšať si, ako vyzerá budúcnosť „skladačiek“ v podaní OPPO.

Čínsky inovátor stavil na variabilný OLED displej, ktorého uhlopriečka sa môže meniť v rozpätí od 6,7 až po 7,4“. Buď môžete mať v rukách takmer obyčajný smartfón, alebo ho môžete jedným gestom premeniť na šikovný tablet. Ohybný OLED panel sa v druhom prípade automaticky vysunie z tela smartfónu.

O vysunutie, resp. rozrolovanie obrazovky z tela smartfónu sa stará dvojica motorčekov, ktorý reaguje buď na gesto potiahnutia hore/dole po bočnom tlačidle, alebo na jeho dvojité stlačenie. O zvyšok sa postará smartfón, dokonca aj o prispôsobenie aktuálne zobrazovaného obsahu na displeji.

Vidieť, ako sa vám v ruke mení veľký, no pomerne obyčajný smartfón na tablet, je skutočne zážitok a to aj napriek tomu, že som len pár dní predtým držal v ruke jeho priamu konkurenciu – vlajkový Samsung Galaxy Z Fold3 5G.

OPPO uvádza, že ohybný displej by mal vydržať viac ako 100 000 zrolovaní a rozrolovaní bez tvorby akýchkoľvek záhybov a poškodení panelu. V praxi by vám pri bežnom používaní smartfónu mal displej vydržať zhruba 5,5 roka, v rukách náročnejších používateľov približne 2 až 3 roky. Po koľkých rokoch ste naposledy vymieňali váš smartfón za nový? Táto životnosť určite postačí…

Ako som spomínal vyššie, variabilnej uhlopriečke obrazovky je prispôsobený aj operačný systém Android, resp. v tomto prípade jeho nadstavba ColorOS. Smartfón prispôsobí obsah na obrazovke bez ohľadu na to, či práve prehliadate web, sledujete video alebo hráte hru. Jednu scénu filmu môžete sledovať na malej uhlopriečke smartfónu, ďalšiu o pár sekúnd neskôr už na tablete.

Zmene veľkosti obrazovky sa dokáže prispôsobiť aj komplexnejší obsah, ako sú hry. Naživo sme si mali možnosť vyskúšať, ako je na rolovacie smartfóny pripravený obľúbený titul PUBG. Zo zobrazovacieho priestoru navyše budú hráči určite nadšení.

Zadná strana smartfónu patrí hlavnému fotoaparátu a dvojitej zostave 3D TOF snímačov, ktoré sa starajú o tzv. bokeh efekt, teda efekt rozmazaného pozadia pri fotografovaní a v tomto prípade aj nahrávaní videa. OPPO chce tieto snímače využiť aj pri rozšírenej realite, čo dáva pri uhlopriečke smartfónu v rozrolovanom stave perfektný zmysel.

Ako ste si možno všimli na fotkách, smartfón nedisponuje predným fotoaparátom a rovnako mu chýba aj snímač odtlačkov prstov. Nateraz totiž ide iba o prototyp, čo je vidieť najmä na samotnom flexibilnom OLED paneli s veľmi nízkym jasom. Aj na najvyššom stupni jasu sa OPPO X 2021 dostal iba na úroveň, na ktorej dnes bežné smartfóny s OLED panelmi iba začínajú.

Úplne vychytané OPPO zatiaľ nemá ani samotné rolovanie, ktoré sa nám spoľahlivo darilo aktivovať iba dvojitým stlačením bočného tlačidla. Na gesto potiahnutia smartfón občas nezareagoval, prípadne sa nám naopak rozroloval sám od seba, keď sme ho len tak držali v ruke.

OPPO X 2021 určite nie je najprepracovanejší a najdokonalejším flexibilným smartfónom, aký sme mali v rukách. Určite je však tým najambicióznejším z nich, za ktorým sa budú ľudia zaručene otáčať. Teraz už iba stačí doladiť jeho menšie nedostatky, na čom už podľa našich informácií OPPO usilovne pracuje.