Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Rolovateľný Oppo X 2021 sa vo vašej ruke premení zo smartfónu na tablet

Rolovateľný Oppo X 2021 sa vo vašej ruke premení zo smartfónu na tablet
Zdroj | OPPO
Stanislav Vinc
Rolovateľný Oppo X 2021 sa vo vašej ruke premení zo smartfónu na tablet
Zdroj | OPPO
Zdroj | OPPO

O skutočne rolovateľných smartfónoch sa hovorí čoraz intenzívnejšie. Po koncepte od spoločnosti TCL sme sa dopočuli, že prvý predajný model takéhoto smartfónu pripravuje už na budúci rok LG. Do tretice sa do týchto pretekov pridáva čínske Oppo, ktoré ukázalo svetu prvý funkčný prototyp.

O smartfónoch, ktoré by dokázali vďaka flexibilnej obrazovke nahradiť tablety, sa hovorí už roky. Prvými pokusmi v tomto smere sú skladacie smartfóny, ktoré sú síce s každou generáciou o niečo lepšie, no stále to nie je to pravé orechové, teda ten skutočne futuristický smartfóno-tablet, na aký čakáme.

Oppo X 2021 je k tejto budúcnosti o krok bližšie. Jediným dotykovým gestom sa totiž jeho flexibilný OLED displej dokáže rozšíriť z uhlopriečky 6,7“ až na 7,4“. Obsah na obrazovke sa pritom automaticky prispôsobuje veľkosti obrazovke už počas procesu mechanického rolovania obrazovky.

Zdroj | Oppo

Pod povrchom tohto prototypu sa nachádza flexibilný OLED panel pripevnený na tzv. Warp Track, teda mechanickú koľajnicu s miniatúrnym motorčekom. Tento mechanizmus bude plne ovládateľný softvérom. Používatelia si teda budú môcť nastaviť ľubovoľnú uhlopriečku obrazovky podľa svojich preferencií na akúkoľvek hodnotu, samozrejme v rámci spomínaného minima a maxima.

Zdroj | Oppo

Oppo zdôrazňuje, že ide stále iba o koncept a finálny smartfón pripravený do predaja v tejto chvíli nemá stále v rukách. Funkčný prototyp je však dobrým náznakom, že ak to aj nebude od značky Oppo, nejaký rolovateľný smartfón takmer určite už v priebehu budúceho roka na trhu uvidíme.

Pozrite si

Budú takto vyzerať automobily budúcnosti? MINI ukázalo svoj pohľad

S rovnakým ročníkovým označením na výstave Inno Day 2020 predviedla spoločnosť Oppo aj novú generáciu AR okuliarov Oppo AR Glass, ktoré sa pri svojom fungovaní spoliehajú na externú výpočtovú silu smartfónu s čipsetom Snapdragon 865.

Zdroj | Oppo

Nová generácia má byť o 75 % ľahšia a to aj napriek tomu, že súčasťou ich konštrukcie sú senzory SLAM pre mapovanie priestoru a ovládanie gestami, stereo kamery, 3D ToF senzor a RGB kamera. Okuliare by mali byť schopné po novom zobrazovať obsah podobný 90“ uhlopriečke televízora.

Pozrite si

Toyota trénuje (nielen) domáce roboty

V rozšírenej realite sa Oppo angažuje aj v podobe projektu CybeReal. Pod týmto názvom sa ukrýva mobilná aplikácia údajne schopná snímať priestor s presnosťou na jeden centimeter a jeden stupeň s rýchlosťou na úrovni niekoľkých milisekúnd. CybeReal má na tieto účely využívať umelú inteligenciu, ktorá pre zvýšenie presnosti snímania dopočítava dáta z GPS, Wi-Fi a Bluetooth modulov. Viac informácií však zatiaľ o tomto projekte nemáme.

Zdroj | Oppo
Zdroj