- #Smart home
- 15 min.
- 17.8.2024
Vyskúšali sme robotickú kosačku bez drôtov v zemi, ECOVACS GOAT G1 [test]
Roboti pomocníci boli vždy zaujímavým doplnkom do domácností, pričom v poslednej dobe sa roztrhlo vrece s robotickými kosačkami. Drvivú väčšinu z nich je ale nutné komplikovane inštalovať a zakopávať drôt do trávnika pre ich orientáciu.
Potom sú tu ale modely, ktoré na navigovanie využívajú moderné technológie a inštalácia trvá iba niekoľko desiatok minút. Taká je aj prvá robotická kosačka od čínskeho ECOVACS, model GOAT G1.
Na test som sa osobne veľmi tešil, o kosačke som písal pri jej predstavení ešte minulý rok. ECOVACS sa v tom čase chválil, že na pohyb a orientáciu po trávniku nepotrebuje žiadne káble v zemi, čo je obrovská výhoda, pretože prekopávať okraje trávnika nie je vôbec žiadna sranda, dokonca ani keď na to máte špeciálny stroj.
Mimochodom, názov GOAT v preklade znamená veľmi priliehavé slovo – koza. Táto elektrická a plne samostatná koza na trávnik vám dorazí v gigantickej krabici s nemeckým futbalistom Michaelom Ballackom, ambasádorom kosačky. Vo vnútri je okrem samotného robota, kosačky, aj základňová stanica, potrebné káble na pripojenie napájania a dva špeciálne majáky, pomocou ktorých sa tiež orientuje v teréne.
Kosačka samotná nie je vôbec ľahká, má okolo 13 kg, ale prenášať ju aj tak nebudete prakticky vôbec. Jedine ak máte dva či viac trávnikov, no aj na to je v zadnej časti kosačky skrytý úchyt. Skompletizovať kosačku znamená, že vysuniete špeciálnu anténu, prisktrutkujete jej základňu a je to.
Ani zloženie nabíjacej stanice nie je žiadny problém. Stačí jedno cvaknutie dvoch rozložených častí do seba a je to. Ak stanicu umiestnite do trávnika, v balení máte aj bezpečnostné plastové skrutky aj s imbusovým kľúčom na jednoduchšie zavŕtanie do zeme. Problém je však materiál, ale k tomu si ešte povieme viac neskôr.
Už teraz ale nepochválim výrobcu za odfláknutie nabíjačky, ktorá má krytie iba IP20! Pre záhradnú robotickú kosačku výrobca použije nabíjačku, ktorá môže, alebo lepšie povedané musí byť v interiéri? Aspoň že prívodný kábel je veľmi dlhý (cca 10 m) a dočiahne pokojne aj z garáže či iného miesta odolávajúceho poveternostným vplyvom.
V balení kosačky sú aj dva spomínané majáky fungujúce na UWB (Ultra Wideband), ktoré sú potrebné na to, aby sa kosačka vedela v priestore záhrady orientovať. Podľa veľkosti a tvaru záhrady ale možno budete potrebovať aj viac majákov. Musia na seba totiž vždy „vidieť“ a maximálna vzdialenosť medzi nimi je 45 metrov. Zároveň nesmú mať okolo seba prekážky, a to ani kríky, nehovoriac o stromoch. Samozrejme, sú to odporúčania výrobcu, aby kosačka fungovala 100 % v každom momente. Doma s nimi môžete skúšať aj inštaláciu napríklad do samotných rohov trávnika, resp. zaň. Uvidíte sami čo UWB majáky znesú a čo už nie.
Prečo? Pretože tak ako okolo všetkých prekážok, ani okolo majákov v trávniku nebude GOAT G1 schopná kosiť a tak vám pridá robotu navyše – buď budete okolo nich kosiť sami, alebo ich budete neustále vyťahovať a kosiť priamo pod nimi. Ani jedna možnosť nie je nič príjemné. Majáky fungujú na tri batérie typu D, resp. LR20, tie najväčšie „tužkové“. Prekvapilo ma však, že majáky majú krytie len voči striekajúcej vode.
Majáky majú asi 10 cm dlhý závit na jednoduchšie zavŕtanie do zeme. Problémom je, že aj v tomto prípade sú plastové. Trávniky v súčasnom teple majú ale tak tvrdú zem, že na ukotvenie jedného z majákov som musel použiť vŕtačku. Nakoniec aj tak nepomohlo a pri ukončení testu som práve tento maják vytiahol so zlomenou špičkou. Kovový závit, tak ako pri vyššie spomínaných skrutkách, by bol podstatne praktickejší a trvácnejší. Samozrejme, musel by byť ošetrený zinkom alebo bol rovno z nerez ocele.
Inštalácia majákov je rovnako jednoduchá, ako inštalácia samotnej kosačky. Tá je síce prvoradá, no po jej nainštalovaní stačí postupovať podľa pokynov v mobilnej appke ECOVACSu. Na fungovanie kosačky potrebujete mať pridané minimálne dva majáky. Tie sa pridávajú obyčajným skenom QR kódu na ich tele, o zvyšok sa postará aplikácia. Aplikácia síce nie je lokalizovaná v slovenčine, má ale prehľadné ovládanie a jednoduchú správu.
Nainštalovanie kosačky trvá len niekoľko minút. Hneď v úvode vás appka vyzve, aby ste si zmenili jazyk priamo na kosačke, no nemusíte. Pre našinca je pozitívnou správou to, že tu nájdete aj češtinu a nemusíte sa spoliehať na vedomosti niektorého zo svetových jazykov. Appka sa s kosačkou spojí cez Bluetooth, pričom v jednotlivých krokoch nastavíte všetko potrebné, vrátane pripojenia k Wi-Fi sieti. Odporúčam preto kosačku, resp. jej základňovú stanicu umiestniť tak, aby bola ešte v dosahu vašej Wi-Fi siete. Inak s ňou budete musieť komunikovať iba cez Bluetoth.
Po nainštalovaní kosačky i majákov prichádza mapovanie trávnika. To môžete nechať na automatiku, ale sa s kosačkou môžete aj poprechádzať. Zvolil som druhú možnosť. Cez appku stačí nasledovať pokyny, pričom v manuálnom režime sa na displeji objaví jednoduchý joystick, pomocou ktorého viete pohybovať kosačkou po okrajoch trávnika. Odporúčam s ňou ísť na úplnej hrane trávnika, v appke totiž neexistuje nastavenie presahu okraja ako u niektorých konkurenčných kosačiek. ECOVACS GOAT G1 tak bude kosiť výhradne v medziach, ktoré jej určíte vy.
Po úspešnom zmapovaní okrajov trávnika a prípadnom vytvorení tzv. no-go zón, do ktorých kosačka nesmie vôbec ísť, sa kosačka odparkuje do stanice, aby z nej následne mohla hneď vyjsť a vytvoriť si mapu trávnika. Trvá to zhruba 10 minút, v závislosti od veľkosti trávnika. Kosačka si ho celý prejde a vyhľadá aj fixné prekážky. Všetko nakoniec zakreslí do virtuálnej mapy.
Kosačka na orientáciu v priestore využíva nielen spomínané majáky, ale aj množstvo snímačov a senzorov, vrátane 360° kamery na hornej strane a druhej kamery na prednej strane. ECOVACS systém nazval TrueMapping Multi-fusion, pričom kosačka má byť schopná sa automaticky vyhýbať prekážkam vďaka systému AIVI 3D. Keďže ide o kľúčové navigačné prvky, ECOVACS im vymyslel aj šikovný automatický čistič v základňovej stanici – malé kefky.
Mimochodom, do základňovej stanice vie kosačka prísť automaticky podľa zapamätaného miesta, no zaparkuje iba vďaka špeciálnym navigačným nálepkám vo vnútri stanice. Pozor teda na ne, aby vám ich drobné ratolesti niekedy neodtrhli.
ECOVACS GOAT G1 sa chváli aj jednou zaujímavosťou, čo nemá takmer žiadny konkurent – bezpečnostnou kamerou. Keďže kosačka vie rozpoznávať ľudí, výrobca jej pridal možnosť fungovania ako bezpečnostnej kamery. Žiaľ, aktuálny hardvér na to nestačí, kvalita obrazu 360° kamery je viac ako biedna a ani predná kamera nepatrí k tým lepším.
GOAT G1 má možnosť zvoliť si do 10 miest na stráženie, tzv. Spot Guarding, no výrobca akosi zabudol v týchto bodoch pridať možnosť otočenia kosačky. Takto buď budete mať prakticky nepoužiteľné video z 360° kamery, alebo sa budete spoliehať na to, že v danom mieste sa kosačka otočí tak, aby sledovala prednou kamerou čo má sledovať.
V hornej časti tela kosačky je ešte jeden zaujímavý detail – detektor dažďa. Ak začne pršať, detektor sa naplní vodou, zopne snímač a kosačka sa vráti do základňovej stanice, kým dážď neustane. Kosačka sa nabíja pomocou kovových portov po stranách, ktoré zacvaknú do pružinového nabíjania v docku. Batéria je ukrytá v spodnej časti, pod krytom. Má využiteľnú kapacitu 3 600 mAh, resp. 64,8 Wh, pričom na jedno nabitie má zvládnuť 65 minút kosenia. To síce nevystačí na spomínaných 800 m2, no keď sa nabije, môže pokračovať. Denne podľa výrobca zvládne ale maximálne 400 m2. Batéria sa pritom vraj nabíja iba do 80 % kapacity, pretože to ide rýchlejšie. Zvyšných 20 % dobíja až po ukončení kosenia.
Princíp robotickej kosačky je takmer totožný s robotickým vysávačom – nemusí pokosiť na jedenkrát všetko, je však naprogramovaná na ďalšie dni, počas ktorých je viac ako pravdepodobné, že vynechané miesto pokosí.
Na kosenie zas používa takú roboticko-kosačkovskú klasiku – tri čepele na rotujúcom tanieri s celkovým priemerom 22 cm. V dockovacej stanici je dokonca aj miesto na náhradné nože, keby už kosačka začala mať problém s kosením. To vám ale oznámi aj samotná appka po určitom množstve kosení. Tie pritom drží iba jedna skrutka, vymeniť ich je otázka pár minút.
V appke si nastavujete aj typy kosenia. Buď môžete zvoliť Delicate, Efficient alebo kosenie Edge Mowing. V prvom prípade ide o detailné a pomalšie kosenie, v ktorom vraj zvláda kosiť zhruba 100 m2 za hodinu. V prípade Efficient kosačka chodí rýchlejšie a tak dokáže pokosiť viac, okolo 150 m2 za hodinu. Edge Mowwing je kosenie okrajov, kedy kosačka mimo bežného kosenia prejde okraje trávnika, resp. priestoru, ktorý ste jej vyznačili.
Kosačke na pohyb stačia dve motorizované a nezávislé zadné kolieska s poriadnym ozubením, aby kosačka zvládla aj šikmý terén (maximálne do 24°). Výška kosenia sa nastavuje výhradne manuálne pomocou otočného voliča pod horným krytom. K dispozícii je až 13 možností výšky kosenia od 30 do 60 mm. Ovládať jej základné funkcie je možné aj pomocou displeja a niekoľkých tlačidiel pod vrchným krytom.
ECOVACS GOAT G1 je ale jednoduchšie nastaviť či ovládať cez appku. Reálne po prvotnom nastavení vám stačí zadať ktoré dni a kedy má kosačka kosiť a nemusíte sa už o nič iné starať. V praxi ale odporúčam prejsť detailné nastavenia, napríklad po akom čase od dažďa má kosačka opäť kosiť, alebo či chcete zapnúť tzv. režim Animal Protection. To pre prípad, že chcete kosiť v noci (áno, aj to sa dá, kosačka je extrémne tichá a susedov či vás určite rušiť nebude) a po záhrade sa vám radi pohybujú ježkovia či iné drobné zvieratá. Slimáky kosačka ale nerozpozná.
Rovnako nerozpozná ani detské hračky či iné menšie predmety a ide do nich hlava-nehlada. Napríklad taký detský telefón, môže skončiť aj takto…
Podobne skončila aj striekacia pištoľ na hadicu, hadicu už ale kosačka zaregistrovala a obišla ju. Resp. aby som bol presný, neobišla a trávu za ňou nekosila, len nešla cez ňu. Samozrejme, takéto veci bežne ľudia nemajú rozhádzané po záhrade, no ak máte malé deti, nikdy neviete čo vám zabudnú na trávniku.
A tak detská krhlička pokračovala s kosačkou, no detské vedierko s asi dvojnásobnými rozmermi už nie. Rovnako zaujímavé bolo sledovať kosačku ako raz obišla spomínanú pištoľ na hadicu, no pri treťom prechode ju už odignorovala a rovno cez ňu prešla…
Inak povedané, na trávniku, ktorý má byť kosený radšej nenechávajte nič, ani žabky, ani lopatku, ani kopáčik, ani deku, ani uterák od bazéna… Nič.
A ako vlastne kosačka kosí?
Výborne. Spomínané trio žiletkových nožov seká trávnik na výbornú, ak si nastavíte kosenie každý druhý deň, prírastok trávy na úrovni necelého centimetra kosačka skosí a tráva sa po pár dňoch rozpadne a vznikne z nej hnojivo.
Nečakajte však, že kosačka vám pokosí trávnik tak ako vy. Robotická kosačka má svoje obmedzenia a hranice, v rohoch či okrajoch trávnika, alebo okolo prekážok trávu kosiť nevie. Nepomôže ani vytvorenie no-go zóny, aby kosila bližšie. Nastal presný opak, pred no-go zónou okolo stromov nekosila ešte viac.
Skôr by to chcelo pridať nejaké nastavenia do appky, kde by bolo možné povedať kosačke, o koľko, resp. aký presah za virtuálne hranice má ísť.
GOAT G1 tak poctivo vynechávala priestor okolo stromčekov a okrajov, ale prekvapivo aj okolo detskej šmýkačky, či dokonca pod hojdačkami, pričom do tohto inak zmapovaného priestoru sa nikdy poriadne nedostala. Prečo? To vie iba kosačka samotná.
Kosačka ECOVACS GOAT G1 bola pri predstavení zobrazená ako kosí pomerne vysoký trávnik. V praxi ale taký trávnik pokosiť nedokáže. Keďže som o teste vedel vopred, na trávniku som nechal 1×1 m pole nepokosené. Za ten čas vyrástlo do výšky zhruba 8-10 cm. Kosačka ho však poctivo ignorovala a iba omylom pri otáčaní okolo neho sa jej podarilo zmenšiť okraje. Takto vyzeralo pred a po:
Vo výsledku je však kosenie výborné. Nemusíte sa o nič starať, maximálne raz za týždeň či dva vytiahnete klasickú alebo strunovú kosačku a doladíte okraje. Prípadne odporúčam klasickou kosačkou rovno prebehnúť celý trávnik, aspoň z neho pozbierate aj príliš veľké odrezky trávy a deti vám ich nebudú na nohách na terasu či dovnútra. Obrovskou výhodou robotickej kosačky je aj tichosť. Elektrické motory poháňajúci dve kolesá a rotujúci tanier s tromi žiletkami nevydávajú takmer žiadny zvuk. Nečakajte teda hluk ako pri klasickej elektrickej či batériovej kosačke. Tam najväčší hluk robí práve masívny rotujúci železný nôž. Tu nič také nie je a pri kosení môžete pokojne spať na nafukovačke v bazéne.
Kosačka po našom trávniku prešla 23x a pokosila 1 102 m2. Podľa appky jej to trvalo 11 hodín aj tri minúty. To je však celkové číslo, pričom počas testovania som kosačku viackrát spustil a zastavil aj keď nedokončila kosenie celého trávnika. Reálne dáta pre jednotlivé kosenia ukazujú, že na jedno kosenie 90 m2 trávnika potrebovala okolo 45 minút času. Či je to málo, alebo veľa je otázne, keďže trávnik máme vcelku členitý s množstvom fixných prekážok.
Po dotestovaní ale môžem povedať, že trávnik je krajší ako predtým. Prečo? Práve preto, že robotická kosačka kosí pravidelne každý druhý deň a kosí ostrými nožmi. Ja pri bežnom kosení kosím nie viac ako raz týždenne, niekedy až raz za 10 dní. To v trávniku stihne vyrásť aj burina a plevel a mnohé trávy iba ako tenké steblá. Pravidelným kosením robotickou kosačkou trávnik silnie a tráva rastie lepšie. Nehovoriac o neustálom prihnojovaní pokosenou trávou.
ECOVACS GOAT G1 sa síce má ešte čo učiť, no na prvý pokus výrobcu je to výborná kosačka pre bežnú záhradu. Ak nad ňou budete uvažovať, odporúčam si záhradu, resp. trávnik prispôsobiť tak, aby nemal pravé či iné ostré uhly a v trávniku bolo minimum prekážok vrátane stromčekov či kríkov. Pozitívna je aj cena, ktorá je necelých 1 200 €, pričom na ňu platí rovno aj 3-ročná záruka. Konkurencia je minimálne o stovku drahšia, ak nie ešte viac.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.