Reklama

Výrobca vysávačov Ecovacs predstavil robotickú kozu na záhradu

Zdroj | Ecovacs
Števo Porubský
Zdroj | Ecovacs
Zdroj | Ecovacs

Čínska spoločnosť Ecovacs Robotics, ktorá sa venuje primárne výrobe robotických vysávačov a umývačov okien, predstavila svoju prvú robotickú záhradnú kosačku. Nazvali ju GOAT, teda koza.

Koza od Ecovacs je pomerne múdra robotická kosačka, ktorá nepotrebuje ťahanie káblov v trávniku ani žiadne komplikované nastavenia. Navyše má aj funkcie navyše.

Robotická kosačka Ecovcs GOAT G1 je iná ako väčšina podobných kosačiek na trhu. Na kosenie síce používa ostré britvy, je ju možné ovládať a programovať aj manuálne na tele a má nepraktickú nabíjaciu stanicu, okolo ktorej nebude nikdy pokosené, no má aj mnoho funkcií navyše.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tou najhlavnejšou je práve to, že pre ňu nepotrebujete ťahať káble v okrajoch trávnika. Nefunguje však na GPS. Na orientáciu využíva množstvo senzorov a snímačov, ktoré sú dobre známe z robotických vysávačov, no okrem toho potrebuje tzv. majáky na batérie.

Až také jednoduché to teda s inštaláciou nie je, no je to násobne pohodlnejšie ako zapracovávať kábel do zeme okolo celého trávnika, resp. trávnikov. Nevýhodou majákov je, že sú viditeľné v trávniku, kábel v zemi nevidíte.

Kosačka je určená pre plochy do 1 600 m2. Na navigovanie používa TrueMapping Multi-fusion, pričom je schopná sa automaticky vyhýbať prekážkam vďaka AIVI 3D, vrátane hadíc, hračiek či zvierat. Proste všetkého, čo predtým na trávniku nebolo.

Zdroj | Ecovacs

Okrem manuálneho nastavovania cez kosačku je možné Ecovacs GOAT G1 nastaviť a ovládať aj cez appku. V nej je možné sledovať mapu, ktorú si kosačka vytvorila, ale aj upravovať tzv. no-go zóny a pod. Zároveň je možné v appke kosačku ovládať aj manuálne, ako autíčko na diaľkové ovládanie.

V kosačke je možné pomocou otočného kolieska aj nastaviť výšku kosenia, a to od 30 do 60 mm.

Unikátna je aj nabíjacia stanica. Okrem toho, že má odkladacie miesto na drobnosti ku kosačke, má aj automatický systém čistenia 150° kamery na hornej strane i kamery a snímačov v prednej časti. Čistí ich jemnými kefami.

Vďaka kamere je však schopná fungovať aj ako nenápadný kamerový systém záhrady.

Zdroj | Ecovacs

Kosačka má na sebe dažďový senzor. Len čo začne pršať, kosačka sa stiahne do nabíjacej stanice. Tam čaká, kým prestane pršať, no zároveň sa aj nabíja pre ďalšiu prácu. Len čo prestane pršať, kosačka ide pokračovať tam, kde prestala.

Samozrejmosťou je dobitie a pokračovanie v kosení v prípade, že sa batérie počas jedného kosiaceho cyklu vybijú. Batéria sa pritom nabíja iba do 80 % kapacity, pretože to ide rýchlejšie. Zvyšných 20 % dobíja až po ukončení kosenia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Cena robotickej kosačky ale nie je vôbec nízka. Na nemeckom Amazone ju kúpite za čosi vyše 1 600 €. V balení je základná výbava a dva majáky. Ďalšie, pre väčšie plochy, si musíte dokúpiť samostatne. Náhradné čepele do kosačky stoja 15 €.

Zdroj | Ecovacs
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.