Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme prvky inteligentnej domácnosti za pár eur, z Lidlu

Vyskúšali sme prvky inteligentnej domácnosti za pár eur, z Lidlu
Zdroj | Lidl
Richard Pliešovský
Vyskúšali sme prvky inteligentnej domácnosti za pár eur, z Lidlu
Zdroj | Lidl
Zdroj | Lidl

Smart domácnosť, každý o nej počul, ale málokto ju má. Aj takto by sa dal zhrnúť stav smart home na Slovensku ku koncu roku 2021. Donedávna bežných používateľov odrádzalo množstvo systémov, komplikovaná inštalácia a v neposlednej miere vysoká cena jednotlivých komponentov.

My sme si vyskúšali prvky smart domácnosti, za ktoré nezaplatíte stovky eur. Základom je však vždy jednotka, ktorá dokáže komunikovať so zariadeniami, ktoré k nej pripojíte.

Centrálna jednotka Gateway Zigbee Smart Home

Jednotka Gateway Zigbee Smart Home má byť srdcom inteligentnej domácnosti. Vďaka tejto jednotke si pripojíte smart lampy, senzory pohybu, zástrčky a ďalšie zariadenia. Na obrázkoch to tak nevyzeralo, ale keď sme centrálnu jednotku rozbalili, milo nás prekvapili jej miniatúrne rozmery.

Pozrite si

Eve – jednoduchý, spoľahlivý a funkčný smart systém pre správneho applistu

Na zariadení sú len dva konektory, jeden je napájací microUSB port, do druhého pripojíte LAN kábel (RJ45). Celý kumšt okolo pripojenia a vytvorenia smart domácnosti je mimoriadne jednoduchý a rýchly.

Centrálnu jednotku pripojíte k internetu, ideálne keď ju umiestnite pri vašom routeri. Potom ju už stačí pripojiť k elektrickej sieti. Pozor, prepojovací LAN kábel a napájací adaptér nie je v balení centrálnej jednotky Gateway. Asi výrobca predpokladá, že takýchto káblov máte doma dosť. Minimálne microUSB kábel určite v šuplíku nájdete. LAN kábel možno budete musieť dokúpiť.

Aby ste všetko spustili, stiahnete si aplikáciu Lidl Home (Android, iOS), vytvoríte si účet a potom vyhľadáte centrálnu jednotku. Fungovalo nám to na prvýkrát a veríme, že ani vo vašom prípade nenastanú žiadne komplikácie.

V porovnaní s HomeKit od Apple sa nám zdá párovanie v systéme Zigbee oveľa rýchlejšie, ale i jednoduchšie.

Pravdaže, Gateway je len ovládacia jednotka, smart domácnosť tvoria jednotlivé komponenty. Tie si pridáte pomocou tlačidla „+“ (v pravom hornom rohu). Systém ich pomerne rýchlo vyhľadá a spáruje.

Svietidlo Livarno Smart LED Wall Light

Z produktov sme si vyskúšali napríklad LED lampu, ktorá je určená nielen do domácnosti, ale i do exteriéru (IP44). Výkon je maximálne 10 W, pri 570 lúmenoch a v teplotách farieb v rozsahu 2 200 až 6 500 kelvinov. Svietidlo dokáže zobraziť 16 miliónov farieb, výdž LED diód je vraj 25 000 hodín.

Ani tu na vás nečakajú žiadne problémy. Zariadenie však musíte rozmontovať a napojiť na elektrickú sieť, na čo sa nemusí každý cítiť. Výhodou je, že lampu môžete ovládať nielen cez aplikáciu, či automatizáciu, ale aj hlasom (cez Google Assistant). Samozrejme, po slovensky vám systém neporozumie.

Ak hľadáte niečo podobné, ale len do interiéru, určite sa pozrite na dekoratívne svietidlo Livanro Lux LED. Momentálne sa dá kúpiť za rozumných 27,99 €.

Dverový a okenný senzor Zigbee Smart Home

Vďaka tomuto prvku smart domácnosti môžete kontrolovať okná, alebo dvere. Inteligentný systém rozpozná otvorenie (resp. zatvorenie) a v prípade zmeny vás okamžite upozorní notifikáciou v aplikácii. Pripomíname, že na používanie senzoru je potrebný Gateway štandard Zigbee a aplikácia Lidl Home. Bez nich by vám samotný senzor nefungoval.

Zaujímavá je cena, bežne sa predáva za 16,99 €, v akcii si ho viete kúpiť aj za 11,99 €. Doslova za pár drobných si môžete zaistiť vaše obydlie a mať tak, obrazne povedané, pokojný spánok. Senzor má dokonca antimanipulačný alarm, ten upozorní na neoprávnenú manipuláciu. Upozornenie dostanete aj v prípade slabej batérie.

Každé otvorenie/zatvorenie vám ohlási notifikácia, v aplikácii nájdete zoznam kedy a o koľkej sa tak stalo. Moduly senzoru nemusia byť tesne pri sebe, výrobca udáva, že by mali byť maximálne 15 mm od seba, čo zhruba sedí. Počas testovania fungoval senzor spoľahlivo. Horšie to bolo s deklarovaným antimanipulačným alarmom. Keď sme totiž jednu časť odlepili, žiaden alarm sa nespustil, napriek tomu, že táto voľba bola v aplikácii zaškrtnutá.

Pozrite si

Google predstavil nové bezpečnostné kľúče Titan s NFC

Elektronický priezor Door eGuard DG8100

Poslednou položkou, ktorú sme skúšali v rámci smart home je elektronický priezor. Nejde však o plnohodnotný systém pre smart home, pretože sa nepripája k internetu, ani k vášmu smartfónu. Funguje nezávisle, ale v tom je jeho pridaná hodnota. Ide totiž o elektronické dverové „kukátko“. Zrejme by nebolo veľmi praktické, keby ste vždy, keď rýchlo potrebujete pozrieť dianie pre domom, či bytom, hľadali smartfón a zapínali aplikáciu. Ak však chcete „online“ kontrolu nad zvončekom, odporúčame nami testovaný zvonček od Netatmo.

V balení nájdete všetko potrebné a pri inštalácii sme sa nestretli so žiadnymi kompiláciami. Najprv musíte starý priezor vymontovať, z vonkajšej strany dverí nasunúť modul s kamerou a zvnútra zacvaknúť do modulu. Potom už treba len zakrútiť závitom, aby elektronický priezor pevne držal a máte to hotové. Dvere by mali mať hrúbku 3,8 až 11 cm. Uhol detekcie je 105 °, napája sa dvoma batériami typu AA (tzv. tužková batéria).

Keď sa chcete pozrieť, čo sa deje, stačí stlačiť tlačidlo a na pár sekúnd sa vám zapne 3,2″ TFT displej. Počas dňa to funguje skvelo, horšia viditeľnosť je v šere, to je jediné mínus, s ktorým sme sa stretli, ak nerátame slabšie rozlíšenie systému. Každopádne ide o diskrétne zariadenie, kedy druhá strana nevie, že ju pozorujete.

A kde kúpite produkty, ktoré sme vyskúšali? Na stránkach Lidl.