Reklama

Výskumníci z MIT vynašli „živé“ tetovanie, ktoré reaguje na podnety

Wellcome Image Awards
Zdroj | David S Goodsell
Viktor Šmidák
Wellcome Image Awards
Zdroj | David S Goodsell
Zdroj | David S Goodsell

Inžinieri z MIT prichádzajú s novým tetovaním vytvoreným pomocou 3D tlače. Tetovanie obsahuje špeciálny atrament obsahujúci živé bunky, ktoré reagujú na podnety.

Výskumníci z Massachusetts Institute of Technology vytvorili špeciálne 3D tetovanie. Zatiaľ čo ostatní do tetovaní skúšajú zakomponovať napríklad vodivé materiály, inžinieri z MIT majú iný prístup. Ich náplasť totiž využíva geneticky upravené živé bunky, ktoré reagujú na rôzne okolité podnety.

Zdroj | MIT

Bunky sú naprogramované na svetelnú reakciu po tom, ako prídu do vztyku s dopredu určeným stimulom. Ak sa tieto bunky nachádzajú v hydrogéli s potrebnými živinami, môžu byť vytlačené vrstva po vrstve, pričom vytvoria 3D objekty.

Pozrite si

Grafén zmení dočasné tetovanie na high-tech vychytávky

Tím vedcov svoj objav demonštroval na vytlačení tenkého, transparentného „živého tetovania“. To malo formu stromu, pričom každý konár obsahoval bunky citlivé na odlišnú chemikáliu či molekulárnu zlúčeninu. Keď bola táto náplasť nalepená na kožu, ktorá bola predtým vystavená rozličným chemikáliam, jednotlivé vetvy sa adekvátne sa rozžiarili.

Zdroj | MIT

Nejde však o prvú myšlienku tetovania, ktorú nám výskumníci z MIT ukázali. V októbri sme písali o tetovaní, ktoré má okrem skrášlenia aj inú výhodu. Jeho atrament totiž vie reagovať na chemické zloženie intersticiálnej tekutiny, ktorá odráža aktuálny stav krvi. V prípade dehydratácie sa napríklad môže kožný obraz zmeniť na silnejšiu zelenú, zatiaľ čo pri náhlej zmene cukru v krvi diabetika na hnedú.

V blízkej budúcnosti by sme sa mohli dočkať náplastí, ktoré nás budú varovať pred vonkajšími vplyvmi. Môže ísť o ukazovateľa teploty či hodnoty pH. Do budúcnosti chce tím tlačiť takzvané živé výpočtové platformy, ktoré by boli nositeľné.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.