Polovodičový priemysel zažíva v roku 2019 brutálny prepad výroby, aj predaja, ale podľa analytikov to bude pokles len dočasný. Pomôže ho zvrátiť robustný nástup revolúcie v mobilných technológiách s názvom 5G, ale až v budúcom roku.
Prvé komerčné siete 5G začali operátori spúšťať v tomto roku a mnohí ďalší už 5G technológie testujú – na Slovensku zatiaľ len 4ka (SWAN Mobile).
Oživenie v roku 2020 je vítanou správou pre firmy v odvetví polovodičov, ktoré je postihnuté najhorším poklesom za desať rokov. Spôsobil ho hlavne prepad cien pamätí DRAM a NAND, ktorý sa začal koncom roka 2018 v dôsledku nadmernej ponuky, ale tiež znížené predaje smartfónov. Trh mobilov začína byť jednoducho nasýtený a pre oživenie potrebuje inovatívne produkty.
Nič progresívnejšie ako 5G tu už ale dlho nebolo, preto existujú reálne očakávania, že práve 5G bude tým hľadaným liekom na recesiu.
Po poklese o 12,8% v roku 2019 sa výnosy svetového trhu polovodičov v roku 2020 vrátia k rastu. Ten má podľa IHS Markit | Technology (aktuálne je súčasťou Informa Tech) medziročne predstavovať 5,9%, čo je oproti roku 2019 medziročná zmena rastu zhruba o 18-percentuálnych bodov. Globálne príjmy polovodičovej branže sa na budúci rok zvýšia zo súčasných 422,8 miliárd na 448 miliárd dolárov.
Hlavným faktorom tohto oživenia budú technológie 5G. Nielen kvôli obnovenému rastu, ktorý prinesú bezdrôtovému priemyslu, ale aj vďaka širším výhodám, čo bezdrôtové technológie 5G poskytnú globálnym firmám a ekonomikám.
V histórii výroby čipov sa každý pokles trhu skončil príchodom technickej inovácie a tá obnovila výrazný nárast dopytu. Spomeňme napríklad príchod internetu, alebo uvedenie iPhone. Takouto historickou inováciou je aj 5G. Nová generácia mobilných sietí bude mať podobný dopad, ako prechod z analógových sietí 1G na digitálne 2G (u nás z NMT na GSM) a podnieti rast dopytu po mikročipoch.
5G sa podľa expertov zmení z mobilnej na robustnú všadeprítomnú platformu, ktorá podporí vznik nových ekonomických modelov a transformuje priemyselné odvetvia na celom svete. IHS Markit | Technology očakáva, že nárast 5G bude mať pozitívny vplyv na produktivitu práce ľudí a strojov a pomôže zvýšiť životnú úroveň.
Len v USA umožnia 5G technológie do roku 2035 ekonomickú produkciu vo výške 1,3 až 1,9 bilióna dolárov (áno, je to správne, nezamenili sme „americký“ a „európsky“ „bilión“ a „miliardu“), čo je takmer objem peňazí, aký minuli Američania v roku 2016 za automobily.
Toto zvýšenie ekonomických aktivít podporia inovácie štartujúce s 5G, vrátane rozšírenej reality, kritických služieb, superrýchleho pevného bezdrôtového pripojenia do internetu a masívneho internetu vecí. To si vyžiada potrebu polovodičov – procesorov, pamätí a ďalších čipov v hodnote mnohých miliárd dolárov. Zároveň je to aj dôvodom, prečo sa výrobcom čipov, a polovodičov všeobecne, s príchodom sietí 5G vracia na tváre úsmev.