Reklama

Vodafone a Deutsche Telekom spúšťajú siete 5G

Zdroj | Vodafone
Juraj Procházka
Zdroj | Vodafone
Zdroj | Vodafone

Prvú komerčnú 5G sieť v Európe spustil len začiatkom mája švajčiarsky operátor Swisscom a už sa pridávajú operátori v ďalších krajinách. Ešte v máji odštartoval služby 5G v šiestich najväčších mestách spojeného kráľovstva britský EE a zaradil sa tak k operátorom USA, J.Kórei a Kataru. Hovoríme o máji 2019.

Pozrite si

Ďalšiu z „prvých 5G sietí“ spustil Ooredoo v Katare

Je jasné, že byť medzi prvými je prestížna záležitosť, ale stavať toto tvrdenie na vode, či skôr marketingovej vate, nie je fér, hoci operátori, aj iné firmy takéto praktiky nezriedka používajú.

Pekným príkladom je fínsky operátor Elisa, ktorý ohlásil „prvú komerčnú 5G sieť na svete“ len pred pár dňami na konci júna, vo fínskom Tampere. Žeby Verizon, SK Telecom, Ooredoo, Swisscom, alebo EE spúšťali svoje siete len pre parádu?

5G za cenu 4G

V každom prípade sa komerčné siete 5G začínajú objavovať o rok skôr, než hovorili odhady pred ukončením štandardizačného procesu. Ďalší operátori prechádzajú od testovacej a pilotnej prevádzky k poskytovaniu komerčných služieb. Najnovším prírastkom je nemecký Deutsche Telekom (matka Slovak Telekomu) a britský Vodafone.

Zdroj | Reuters

Obaja operátori ohlásili spustenie 5G sietí 3. júla 2019. Vodafone zapol svoju sieť 5G v siedmich mestách v Spojenom kráľovstve a oznámil ponuku nových taríf Business Unlimited a Business Add-Ons, ktoré biznis klientom umožnia čerpať neobmedzené dáta (v rámci FUP) v sieti 5G za rovnakú cenu ako v 4G. V tomto prípade ide o tarify od 19 do 25 libier (21,17 až 27,86 EUR) mesačne, čo tamojší zákazníci určite privítajú a potešili by sa im aj našinci.

Nemecký Deutsche Telekom zdvihol cenovú latku pri 5G flatratoch zhruba 4x vyššie, ako uvádzame ďalej. Spoplatnenie nových prémiových služieb zvýšenou sadzbou je však bežnou praxou operátorov a prístup Vodafone je skôr výnimkou.

Pozrite si

Swisscom spustil prvú komerčnú sieť 5G v Európe

Sieť 5G, ktorú Vodafone spustil v mestách Birmingham, Bristol, Cardiff, Glasgow, Manchester, Liverpool a Londýn, symbolicky odštartoval majster sveta Formule 1, Lewis Hamilton, ako symbol nastupujúcej rýchlosti. V priebehu roka chce Vodafone pokryť sieťou 5G ďalších 12 miest.Operátor chce získať do roku 2021 aspoň osem miliónov 5G zákazníkov.

Najväčšie mestá v Nemecku s 5G čoskoro

Na starom kontinente je ďalším 5G priekopníkom Deutsche Telekom (DT). Zatiaľ siete 5G uviedol do prevádzky v šiestich mestách: prvými dvomi boli Berlín a Bonn (sídlo centrály DT) a nasledujú Darmstadt, Hamburg, Lipsko a Mníchov. DT sľubuje pripojenie 20-tich najväčších nemeckých miest do siete 5G v priebehu 18 mesiacov.

Zdroj | Ericsson

Do konca roka má byť v Nemecku postavených približne 300 základňových staníc 5G vo viac ako 100 lokalitách.

Dirk Wössner, člen predstavenstva Deutsche Telekom hovorí, že cieľom firmy je dostať 5G do ulíc a k zákazníkom čo najrýchlejšie. Prvé zariadenia a dátové paušály sú už dostupné v technologickom inkubátore Deutsche Telekomu, poskytujúcom 5G aplikácie.

Prvým ponúkaným 5G telefónom je Samsung Galaxy S10 5G, ktorý je k dispozícii za 900 € s neobmedzeným dátovým programom za 85 € mesačne.

Pozrite si

Parný valec 5G je už v pohybe, 4G však zatiaľ neohrozí

Ďalšou ponukou je mobilný 5G smerovač od HTC, ktorý zvláda rýchlosti až 1 Gbit/s a môže prevádzkovať až 20 zariadení. Router stojí 556 EUR, ďalších 75 EUR zaplatí zákazník za neobmedzené použitie dát.

Zdroj | Deutsche Telekom

Deutsche Telekom ponúkol 2,17 miliardy eur za 130 MHz spektra v pásme 420 MHz pre siete 5G minulý mesiac v najdlhšej aukcii mobilných frekvencií v Nemecku. Vysoká suma dodala jeho víťaznej ponuke trochu horkú príchuť a zhoršila východiská pre investície do budovania infraštruktúry. Žeby sa opakoval scenár zo začiatku milénia, keď regulátori vysokými poplatkami za 3G frekvencie v prvých aukciách ruinovali operátorov?

Slovenska, kde 3G prišlo neskôr, sa už tento problém netýkal, ale práve v Nemecku nakoniec štát operátorom časť poplatkov získaných za frekvencie vrátil.

Deutsche Telekom už má jasno aj v predstavách, čo bude hlavným poslaním sietí novej generácie. „3G pomohlo streamovaniu hudby, 4G k tomu pridalo videá a 5G posunie do nových dimenzií hry a rozšírenú realitu,“ povedal Michael Hagspihl, šéf zákazníckeho biznisu Deutsche Telekom. Počkáme rok-dva a presvedčíme sa o tom aj u nás doma.

Pozrite si

Čo je to 5G, nová technológia mobilných sietí?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.