Reklama

Vymeníme smartfóny za odznaky? Humane konečne predstavilo svoj odvážny Ai Pin

Zdroj | Humane
Stanislav Vinc
Zdroj | Humane
Zdroj | Humane

Spoločnosť Humane založená bývalým dizajnérom Apple, ktorý sa podpísal aj pod vzhľad používateľského rozhrania iOS či macOS, je po niekoľkých mesiacoch tajnostkárstva konečne pripravená oficiálne predstaviť svoj prvý a zároveň veľmi ambiciózny produkt – Ai Pin.

Humane necháva smartfóny a ich aplikácie v učebniciach histórie a nahrádza ich odznakom, ktorý má slúžiť ako brána medzi našim každodenným svetom a umelou inteligenciou.

https://vimeo.com/882968794
Obsah pokračuje pod reklamou

Ai Pin je miniatúrne zariadenie zložené z dvoch častí – samotného zariadenia a magnetickej batérie, pomocou ktorej si samotné zariadenie pripnete na oblečenie. Vybavené je mikrofónom, reproduktorom, kamerou, dotykovou plochou a laserovým projektorom, ktorý dokáže premietať jednoduchý jednofarebný obsah na dlaň vašej ruky.

Jadrom zariadenia je operačný systém Cosmos, ktorý slúži na to, aby vás prepojil s rôznymi AI modelmi v závislosti od toho, čo od zariadenia práve požadujete. Humane sa pýši tým, že Ai Pin nepoužíva aplikácie a namiesto toho ponúka priame napojenie na viacero AI modelov, primárne ChatGPT (GPT-4) od OpenAI. Ak niečo potrebujete, stačí sa ozvať, poklepať po zariadení, urobiť gesto alebo nastaviť dlaň laserovému projektoru.

Zdroj | Humane

Cieľom Ai Pin je zbaviť nás používateľských prostredí, ktoré používame na interagovanie s dnešnými technológiami. Namiesto toho sa máme s umelou inteligenciou prirodzene rozprávať, akoby sa jednalo o nášho osobného asistenta, ktorý v prípade potreby aj vidí a počuje to isté, čo my. Prostredníctvom vstavanej kamery tak dokáže Ai Pin napr. rozpoznať počet kalórii v jedle, ktoré máte pred sebou alebo vám rovno objednať online tovar, ktorý práve držíte v ruke.

Zaujímavé je, že Humane si pri predvádzaní týchto funkcií na videu nedalo pozor, aby AI neskĺzla ku svojmu notorickému vymýšľaniu si. Na otázku, „kedy a kde bude najlepšie viditeľné najbližšie zatmenie slnka“, AI odpovedala, že 8. apríla 2024 v Austrálii, hoci v skutočnosti je to Severná Amerika. Nesprávny mal byť aj výpočet obsahu proteínu v mandliach. Humane údajne plánuje tieto chyby vo videu, aj v kóde, opraviť.

Zdroj | Humane

Po hardvérovej stránke je Ai Pin vybavený neznámym procesorom Qualcomm Snapdragon, 32 GB interným úložiskom a modemom, ktorý slúži na pripojenie zariadenia k špeciálnej virtuálnej mobilnej sieti, ktorú Humane vytvorilo v spolupráci s americkým operátorom T-Mobile. V tejto chvíli je otázne, či teda bude Ai Pin ponúkať aj roaming a fungovať aj v zahraničí.

Zatiaľ čo samotné zariadenie bude stáť 699 dolárov, na jeho fungovanie bude potrebné ešte 24-dolárové predplatné „Humane Subscription“, ktoré zahŕňa práve konektivitu s neobmedzenými volaniami, správami a dátami. Zabudovaná do zariadenia bude aj hudobná streamovacia služba Tidal, ktorú si však pravdepodobne bude potrebné platiť samostatne.

Kamera na prednej strane ponúka rozlíšenie 13 Mpx a určená je nielen na rozpoznávanie objektov a okolia, ale aj zachytávanie fotografií a videa po poklepaní po odznaku. Výsledné zábery, ale aj zapísané poznámky, prijaté kalórie, históriu hovorov a počúvanej hudby, bude možné nájsť v používateľskom účte .Center, ktoré bude prístupné prostredníctvom bežného webového prehliadača.

Zdroj | Humane

Ai Pin si bude možné objednať od 16. novembra a prvé kusy plánuje Humane poslať do sveta už začiatkom budúceho roka. V prvej várke bude vyrobených hneď 100 000 kusov zariadení.

Hoci sa Ai Pin pre svoje fungovanie v plnej miere spolieha na službu ChatGPT od spoločnosti OpenAI, Sam Altman ako jej generálny riaditeľ pri tomto novom zariadení nepredstiera nadšenie. Humane má podľa neho výhodu v tom, že Ai Pin bude prvým zariadením zameraným na AI v predaji, čo mu však nezaručuje úspech. „O tom rozhodnú zákazníci. Možno ten most siaha príliš ďaleko, alebo sa to možno bude ľuďom páčiť. Je to oveľa lepšie ako môj mobil. Množstvo technológií, ktoré vyzerali ako stávka na istotu, skončilo s 90 % zľavou vo výpredaji,“ dodal Altman v rozhovore pre denník New York Times.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.