Reklama
  • #Veda
  • 3 min.
  • 12.10.2019

Vylieči LED svetlo akútnu otravu oxidom uhoľnatým?

Zdroj | Massachusetts General Hospital
Richard Pliešovský
Zdroj | Massachusetts General Hospital
Zdroj | Massachusetts General Hospital

Oxid uhoľnatý (CO) je známy aj ako tichý zabijak. Je to plyn bez zápachu, chuti a vône. Môže spôsobiť smrť kvôli tomu, ako interaguje s hemoglobínom (proteínom v našich červených krvinkách), ktorý im pomáha prevážať kyslík v tele. Lekári z Harvardu prišli na nový spôsob, ktorý dokáže rýchlejšie liečiť otravu tak, ak sa naň zasvieti červeným svetlom.

CO sa oveľa lepšie viaže na hemoglobín ako kyslík, ktorý berieme zo vzduchu. Keď získamekrvnom obehu príliš veľa CO, vytlačí kyslík a účinne dusí orgány a tkanivá nášho tela.

Inhalovaný oxid uhoľnatý vytesňuje kyslík z hemoglobínu, čím znižuje schopnosť krvi prenášať kyslík. Súčasné liečby pacientov s otravou CO zahŕňajú podávanie 100 % kyslíka. Ak je ale otrava spojená s akútnym poškodením pľúc spôsobeným vdýchnutím dymu, popáleninami alebo traumou, dýchanie 100-percentného kyslíka môže byť neúčinné.

Vedci už v 19. storočí zistili, že ak je CO v hemoglobíne vystavené viditeľnému svetlu (najmä červenému), môžu ho oddeliť od hemoglobínu bez ovplyvnenia kyslíka.

Pozrite si

Mikrorezonátory odbúrajú bolesť cielene

Tento jav však doteraz nikto poriadne nepreskúmal, až nedávno prišiel so štúdiou Warren Zapol, anestéziológ z Harvard Medical School a Massachusetts General Hospital.

Jeho tím už pred niekoľkými rokmi ukázal u myší a potkanov otrávených CO, že vystavenie svetlu dokáže zvýšiť ich mieru prežitia. Pokusy s väčšími zvieratami však neboli úspešné, zrejme kvôli tomu, že ich väčšie pľúca sťažili prenikanie svetla do CO.

Zapol so svojimi spolupracovníkmi v novej štúdii zverejnenej v Science Translational Medicine uviedol, že našiel riešenie tohto problému. Skombinoval svoju metódu s ďalšou novou liečbou, ktorá sa používa pri závažných prípadoch otravy CO s poškodením pľúc, ale aj inými respiračnými a srdcovými problémami.

Liečba je známa ako mimotelová membránová oxygenácia (ECMO). Čerpá krv zo žíl otrávenej osoby a posiela ju cez pórovitý filter, ktorým je 100 % kyslík a potom vracia naspäť do tela. Táto vonkajšia membrána má napodobňovať fungovanie ľudských krvných kapilár.

Zdroj | Zazzeron and team

Tím Warrena Zapolu vytvoril pre svoje experimenty zariadenie, ktoré uzatvára na mieru vyrobenú membránu do plexiskla, čo umožňuje jej vystavenie rôznym vlnovým dĺžkam LED svetla naraz.

V experimentoch s ľudskou krvou, ako aj na potkanoch otrávených CO, pracovala kombinovaná terapia rýchlejšie pri odstraňovaní CO než jednoduchá kontrolná liečba samotného ECMO, pričom červené svetlo bolo najúčinnejšie.

„Dokážem si predstaviť EMT v sanitke, len vložím malý žilový katéter a vypustím trochu krvi. A asi za 30 až 40 minút by sme mohli skutočne vyčistiť vašu krv, aj keď sú poškodené pľúca – a nepotrebovali by sme hyperbarickú komoru,“ povedal Zapol pre Gizmodo.

Zistenia vedcov sú povzbudivé, je teda možné, že ich vynález sa raz stane rutinnou liečbou otravy CO vzhľadom na jeho jednoduchosť a prenosnosť. Zatiaľ však ide o hudbu budúcnosti.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.