VW Group má problém. Na dodanie ich elektromobilov si počkáte…

Ak plánujete kúpu elektromobilu od VW Group, pravdepodobne naň budete čakať až do roku 2023. Môže za to čipová kríza.

Globálny nedostatok čipov začal s príchodom nákazy COVID-19. Početné a prísne lockdowny v čínskych mestách zapríčinili, že továrne, ktoré čipy vyrábali, mali dlhodobú odstávku. Odhadovaná strata v automobilovom sektore, ktorá bola touto situáciou zapríčinená, je približne 210 miliárd dolárov. Nejde však len o nedostatok čipov. Chýbajú aj základné materiály používané na výrobu interiérov či batérií.

ZDROJ | Steve Zylius / UCI

CEO spoločnosti VW Group, Herbert Diess oznámil, že elektromobily spoločnosti sú v podstate vypredané v USA aj Európe. Pokiaľ by ste teda mali záujem o VW ID.4, Audi e-tron alebo Porsche Taycan priamo z konfigurátora, budete si naň musieť počkať až do roku 2023.

Pozrite siŠéf Intelu: „Čipová kríza potrvá do roku 2023“

Podobne ako iní výrobcovia, aj VW Group bol tvrdo zasiahnutý výpadkom čipov. Keď sa k tomu ešte pridá aj nedostatočný počet vyrobených batérií, začali sa čakacie lehoty predlžovať. Niekoľko iných automobiliek, vrátane VW, začali zo svojich konfigurátorov odstraňovať niektoré komponenty, nakoľko nimi nemali auto ako vybaviť. Zároveň však potrebovali zabezpečiť, aby sa výroba nezastavila.

ZDROJ | Porsche

Na toto všetko doplácajú hlavne záujemcovia o kúpu vozidiel. Nakoľko je dopyt vyšší ako ponuka, ceny nových aj ojazdených áut neustále rastú. V porovnaní s rokom 2020, sa v roku 2021 cena nového auta zvýšila o približne 15 %.

Niektorých výrobcov však nedostatok čipov až tak nezasiahol. Dobrým príkladom je Tesla, ktorá za Q1 predala 310 000 vozidiel, zatiaľ čo VW Group len 100 000. Hovoríme samozrejme len predajoch elektrických vozidiel. Dôvodom tohto rozdielu je fakt, že Tesla si veľa komponentov vyrába sama a v prípade výpadku konkrétnych súčiastok ich vie nahradiť inými, dostupnejšími. Keď bola situácia najhoršia, ponúkala možnosť kúpiť si auto bez niektorých komponentov s tým, že ich v budúcnosti doplní.

NeprehliadniteTesla sa možno inšpiruje Taycanom, zvažuje prechod na revolučnú architektúru

Výpadok ovplyvnil aj dodanie elektrických vozidiel značky Ford. Ich prvý elektrický pick-up F-150 Lightning, je nedostupný na oficiálnej stránke po tom, ako naň v decembri minulého roka prestali prijímať rezervácie. Ide však o trošku iný prípad. VW Group totiž hovorí o celkovom nedostatku všetkých vozidiel v oboch krajinách. Ak si však niekto v USA chce kúpiť elektromobil od Fordu, môže prísť do najbližšieho dealershipu a zaobstarať si iný model, napr. elektrický Mustang Mach E.

Na začiatku roka 2022 sa Herbert Diess vyjadril, že chce zvýšiť prezenciu vozidiel VW Group v USA. Predpokladal, že značka bude rásť najmä z predajov elektrických vozidiel aj keď priznal, že dodávky vozidiel budú aj naďalej obmedzené.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku