Reklama

Všetko o Apple Arcade: Od aktivácie, cez výber hier až po deaktiváciu

Juraj Recký

Apple sa posledné roky venuje rozširovaniu portfóliu služieb. Medzi ne patrí aj Apple Arcade určená pre hráčov. Ako na ňu?

Ešte počas septembra 2019 sme vám o jednej z najnovších služieb Apple, Apple Arcade, priniesli článok Apple Arcade – všetko, čo potrebujete vedieť o novej hernej službe, kde sme zhrnuli všetko podstatné a potrebné.

Zdroj | Apple

Nakoľko veľa z nás v týchto dňoch pre koronavírus sedí doma, nastal ten správny čas, aby sme sa na Apple Arcade pozreli ešte o niečo bližšie. Ak nie ste práve fanúšikom hier a hľadáte rozptýlenie počas týchto dní, určite si pozrite články z našej sekcie Shutdown.

Pozrite si

Apple Arcade – všetko, čo potrebujete vedieť o novej hernej službe

Apple Arcade je herná platforma od spoločnosti Apple, ktorá funguje na báze mesačného predplatného. Mesačný poplatok je 4,99 €, prvý skúšobný mesiac je zdarma. Predplatné je možné využívať vrámci rodinného zdieľania za nezmenenú cenu. Zdieľanie je možné pre 6 Apple ID.

Predplatné sa obnovuje automaticky, kým ho nezrušíte. Ak počas zaplateného mesiaca predplatné zrušíte, k hrám budete mať prístup do konca mesiaca. To však neplatí pre skúšobný mesiac. Hneď ako počas prvého mesiaca službu zrušíte, prídete o prístup k hrám.

Počas prvého skúšobného mesiaca vám spoločnosť neblokuje peniaze na účte, nestrháva si žiaden preddavok. Služba je počas prvého mesiaca skutočne v plnom rozsahu bez poplatkov.

Prístup k Apple Arcade je cez App Store na Apple zariadeniach. Herná služba má vlastnú ikonku medzi kategóriami ponúkaných aplikácií. To, že Apple Arcade nemáte aktívne, zistíte podľa veľkého úvodného okna služby, ktoré vás vyzýva na vyskúšanie zdarma.

Zdroj | Apple

Po tom, čo sa rozhodnete službu aktivovať, teda kliknete na Skúsiť zdarma, budete musieť súhlasiť s Podmienkami predplatného…

Zdroj | Apple

… budete musieť predplatné potvrdiť…

Zdroj | Apple

… a v prípade, že máte nastavené Rodinné zdieľanie, môžete členov rodiny do Apple Arcade pozvať. Ak Rodinné zdieľanie nemáte aktívne, tak vám v tomto momente stačí Vstúpiť a môžete začať hrať hry.

Zdroj | Apple

Prostredie katalógu Apple Arcade je veľmi podobné tomu, ktoré poznáme z výberu aplikácií. Čo ale nie je nič prekvapivé.

Zdroj | Apple

Výber je rozdelený do niekoľkých kategórií ako Najlepšie Apple Arcade hry tohto týždňa, Nové Arcade hry, Zoznámte sa s úžasnými postavami, Aktualizácie, ktoré všetko zmenia (nedávno aktualizované hry), Objavte herné klenoty a ďalšie. Tieto kategórie sa nedajú otvoriť, ponuka hier sa posúva vo vodorovnom smere.

Zdroj | Apple

Otvoriť sa však dajú kategórie Arcade herné kategórie, ktorá počíta Akčné, Adventúry, Rodinné, Pre začiatočníkov, Multiplayer, Plošinovky, Logické, RPG, Športové a Stratégie, otvoríte tiež úplne poslednú kategóriu, ktorá ponúka všetky hry Apple Arcade.

Tu sú hry zoradené podľa dátumu publikovania na platforme. Apple uvádza, že v ich hernom svete nájdete stovky hier, my sme spočítali ponuku a zistili sme, že 19. marca 2020, bolo v ponuke so Slovenskou lokalizáciou, 113 hier.

Zdroj | Apple

Hry nie sú publikované pravidelne, no pribúdajú s maximálne 14 dňovým rozostupom. Veľkosť hry sa môže pohybovať v GB. Apple počas predstavovania platformy hovorilo o tom, že hry sa dajú hrať aj off-line. Je to zväčša pravda, nakoľko hry sa sťahujú do zariadenia, no niektoré vyžadujú pripojenie.

Bližšie informácie o hre získate kliknutím na jej názov, prípadne ikonu. V niektorých prípadoch po kliknutí na ikonu sa spustí ukážkové video.

Zdroj | Apple

Informácie o hre počítajú, napríklad, hodnotenie, vekovú kategóriu, kategóriu, pre aký počet hráčov je hra určená, autora, jazyk v akom hra je a jej veľkosť.

Zdroj | Apple

Ďalej je spracovanie informácií veľmi podobné aplikáciám. Teda sú tu náhľady hry, hodnotenie, popis, informácie k aktualizáciám a ďalšie informácie.

Zdroj | Apple

Po tom, čo si vyberiete hru získate ju stiahnutím pomocou Získať. Buď priamo na hlavnej stránke Apple Arcade…

Zdroj | Apple

…alebo zo stránky hry, kde tlačidlo nájdete v hlavičke.

Zdroj | Apple

Po tom, čo hru stiahnete, uloží sa vám do Aplikácie, v Apple Arcade sa ikona Získať zmení na Hrať. Trochu prekvapivo na Apple Arcade nenájdete kategóriu vaše hry alebo získané, či rozohrané hry.

Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple Arcade nikde vo svojom menu neponúka žiadne nastavenia, možnosti filtrovania hier ani nič obdobné. Ak má hra akékoľvek nastavenia, sú priamo v nej.

Zdroj | Apple

Ak by sme mali hry vo všeobecnosti chrakterizovať, ide o kategóriu, ktorá vychádza z hier určených pre mobilné zariadenia. Hry v Apple Arcade nie sú náročnosťou a spracovaním na úrovni konzolových hier. Je však pravdou, že hry dokážete ovládať ovládačmi z konzol. Tie s Apple zariadeniami komunikujú cez Bluetooth.

Hry sa nesťahujú plynulo celú dobu, čo si všimnete, keď budete sledovať ukazovateľ stavu stiahnutia. Najmä v poslednej pätine sťahovania môžete nadobudnúť pocit, že sa niečo pokazilo. Treba byť trpezlivý. Hra sa sťahuje, inštaluje a aj keď ste zvyknutí na váš prvotriedny rýchly internet, chvíľu to potrvá.

Aby ste dokázali využiť benefit plynulého prechádzania zo zariadenia na zariadenie v rozohratej hre, určite povoľte aplikáciu Game Center. Výzva sa objaví automaticky pri spustení novej hry.

Zdroj | Apple

Objavovanie tajomstiev jednotlivých hier necháme na vás. V tomto momente zostáva už len ukázať, ako zrušiť predplatné Apple Arcade. Ako prvé musíte ísť do App Store. A v ľavom dolnom rohu kliknúť na svoj účet.

Zdroj | Apple

Po otvorení účtu sa vám objavia zakúpené/stiahnuté aplikácie. Dôležitá je možnosť v pravom hornom rohu Zobraziť informácie.

Zdroj | Apple

Po tom, čo sa vám zobrazia informácie o vašom účte….

Zdroj | Apple

…. prelistujte až na spodok ponuky k časti Spravovať. Tu vyberte Spravovať.

Zdroj | Apple

V zozname predplatených a zakúpených aplikácií a služieb vyberte Apple Arcade a zvoľte Upraviť.

Zdroj | Apple

Kliknite na Zrušiť skúšobnú verziu / Zrušiť predplatné…

Zdroj | Apple

… svoje rozhodnutie musíte potvrdiť…

Zdroj | Apple

… a definitívne potvrďte tlačidlom Hotovo.

Zdroj | Apple

Apple Arcade je v tomto momente deaktivované. Nájdete ho v zozname aplikácií a služieb, ktorých Platnosť vypršala.

Zdroj | Apple

Hry, ktoré ste si stiahli môžete hrať do konca predplateného mesiaca, ak ste predplatné zrušili počas skúšobného mesaica, okamžite sa vám k nim zamedzí prístup. Ak na ikonku hry vo vašich Aplikáciach kliknete, presmeruje vás do App Sotre, ktorý vás vyzve na predplatenie si Apple Arcade.

Zdroj | Apple

Veríme, že vám náš návod pomohol. Ako sa vám Apple Arcade pozdáva? Sú tieto hry vašou šálkou kávy, či radšej niečo komplexnejšie na konzole?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.