Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Volvo testuje v Singapure elektrobus bez vodiča

Volvo testuje v Singapure elektrobus bez vodiča
Zdroj | Reuters
Juraj Procházka
Volvo testuje v Singapure elektrobus bez vodiča
Zdroj | Reuters
Zdroj | Reuters

Nanyang Technological University (NTU) a spoločnosť Volvo Buses predstavili v Singapure 5. marca 2019 prvý plnohodnotný autonómny elektrický autobus.

Zatiaľ ide o testovaciu prevádzku , ale samojazdiaci bus je zároveň predzvesťou zmien, ktoré nás v osobnej doprave neminú. Systémy autonómnej jazdy zrejme zasiahnu spočiatku hlavne profesionálnych vodičov – v taxíkoch, autobusoch, aj v nákladných autách.

Pozrite si

Prvé nákladné autonómne autá Volvo budú komerčne nasadené v bani

Husto osídlený Singapur podporuje vývoj technológií samojazdiacich áut očakávajúc, že jeho obyvatelia budú viac využívať zdieľané vozidlá a jazdy a verejnú dopravu.

Zdroj | Reuters

Testy autonómneho autobusu budú spočiatku prebiehať v areáli univerzity, kým sa po schválení regulačných orgánov presunie na verejné komunikácie, povedal novinárom Subra Suresh z NTU.

Naostro do troch rokov

Volvo dúfa, že testy na verejných komunikáciách by sa mohli začať o rok. Ďalší autobus by mal byť testovaný ako mestský bus.

Pozrite si

Volvo predstavilo samojazdiaci elektrický kamión Vera. Kabínu nepotrebuje

Vozidlo s dĺžkou 12 metrov má kapacitu až 80 pasažierov a je podľa Volva a NTU prvým autonómnym elektrickým autobusom plnej veľkosti. Keďže ide o typ vozidla štandardnej veľkosti, aký by radi používali reálni prevádzkovatelia, je to podľa Håkana Agnevalla, prezidenta spoločnosti Volvo Buses, míľnik v tomto type autonómnej dopravy.

Zdroj | Proterra

Singapur sa v globálnom indexe otvorenosti a pripravenosti krajín na autonómne vozidlá podľa nedávnej správy KPMG umiestnil na 2. priečke. Mestský štát dúfa, že nasadí autonómne autobusy na verejných komunikáciách v troch rôznych okresoch od roku 2022.

Pozrite si

Spojené kráľovstvo bude mať do roku 2021 autonómne autobusy

Podobné zámery však má mnoho krajín, napríklad Spojené kráľovstvo, Čína, alebo USA. Spoločnosť Proterra spustila testy autonómnych elektrobusov v spolupráci s University of Nevada v Rene, v americkom štáte Nevada, už v roku 2017.

Zdroj