Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Volvo práve predstavilo svoju budúcnosť, bude luxusná a elektrická

Volvo práve predstavilo svoju budúcnosť, bude luxusná a elektrická
Zdroj | Volvo
Števo Porubský
Volvo práve predstavilo svoju budúcnosť, bude luxusná a elektrická
Zdroj | Volvo
Zdroj | Volvo

Švédske Volvo s čínskymi majiteľmi (Geely) predstavilo svoju budúcnosť. Hoci ide zatiaľ iba o koncept, Volvo Concept Recharge je ukážkou toho, ako budú vyzerať Volvá budúcnosti. Ich základom bude celkom nová platforma a všetko sa bude riadiť podľa hesla „less but better“ (menej, ale lepšie, alebo po našom, menej je viac).

Zdroj | Volvo

Volvo Concept Recharge je prísny koncept, ktorý ale vychádza zo súčasného dizajnového smeru automobilky. Napríklad si zachoval tzv. Thórove svetlá vpredu i neprehliadnuteľné vertikálne svetlá vzadu, aké môžeme vidieť aj na súčasných modeloch.

Zdroj | Volvo

Absolútnou novinkou je však platforma, na ktorej je Volvo Concept Recharge postavené. Na rozdiel od doterajších elektromobilov značky, ktoré sú postavené na platforme modelov s bežným spaľovacím motorom, Volvo Concept Recharge má celkom novú, čisto elektrickú platformu.

Zdroj | Volvo

Tá bude modulárna, takže na nej vyrastú veľké modely ako XC90, ale aj menšie modely ako XC40. Platforma je úplne plochá, ide o akýsi obrovský skateboard, vďaka čomu mohol narásť aj rázvor kolies a zmenšili sa previsy vpredu i vzadu.

Výrazne má narásť interiér, ktorý bude ponúkať obrovské množstvo miesta i odkladacích priestorov.

Zdroj | Volvo

Zároveň sa však minimalizujú prakticky všetky prvky. Už dávnejšie Volvo predstavilo koncept interiéru, ktorý spolupracuje so službami Google v aute. Dnes ho vidíme práve v modeli Concept Recharge.

Zdroj | Volvo

Namiesto množstvo ovládačov budú v interiéri iba dva displeje – jeden malý pred vodičom, ktorý doplní aj veľký head-up displej a druhý veľký 15″ displej na výšku v štýle starších Modelov S a Modelov X od Tesly.

Zdroj | Volvo

Interiér je tak veľmi čistý a svetlý, čo mu dopraje aj veľká presklená strecha.

Zdroj | Volvo

Čerešničkou bude technologická vyspelosť nových modelov. Napríklad nad čelným sklom si už od výroby nájde mieste citlivý LIDAR radar, okolo vozidla bude zároveň množstvo snímačov a senzorov práve pre prípravu na autonómne jazdenie. Kým sa tak stane, všetky technologické vychytávky budú slúžiť na maximalizáciu bezpečnosti posádky, ale aj okolitých účastníkov premávky. Súčasťou technologickej výbavy bude aj NVIDIA DRIVE Orin.

Vovlo zatiaľ neprezradilo žiadne detailnejšie technické špecifikácie. Volvo Concept Recharge je zatiaľ iba konceptom, ktorý sa v bežnej výrobe určite neobjaví. Určite sa ale vo výrobe objaví platforma, na ktorej stojí a viaceré dizajnové prvky, ale napríklad aj dva displeje, priestranný interiér či množstvo technológií.

Zdroj | Volvo

 

Zdroj