Volkswagen založil alianciu NAV. Podporí supersiete pre autonómne autá

ZDROJ | NAV

Bude to aj otázka bezpečnosti, ale informácie včas a na správnom mieste sú pri autách s autonómnym riadením 5. úrovne kľúčové. Už aj pre ich samotné fungovanie. Spoľahlivý monitoring premávky a okolitého prostredia si vyžiada nespočetné senzory. A informácie, ktoré získavajú, zas vygenerujú obrovské dátové toky.

Pozrite siAutonómne autá brázdia kalifornské cesty vo veľkom. Na čele je Waymo a GM

Autonómna jazda tak vytvára potrebu celého radu nových riešení sieťovej komunikácie. Takých, ktoré dokážu prenášať dáta medzi rastúcim počtom snímačov s vysokým rozlíšením, kamerami a počítačmi na vysokorýchlostné spracovanie dát.

Superpočítače na kolesách

Nie je tu reč o „smiešnych“ dátových tokoch, aké vyžaduje prenos informácií o aktuálnom počasí (poľadovici), dopravných zápchach, alebo prekážke kdesi na trase, či vyhodnocovanie jazdných pruhov. S takými nárokmi sa hravo vysporiadajú aj bežné štandardy LAN a dnešné mobilné siete 3,5G a tým skôr LTE. Pre úplne autonómne autá bez vodiča to však stačiť nebude.

ZDROJ | USA Today

To bol hlavný dôvod, prečo Volkswagen so spoluzakladateľmi Aquantia, Bosch, Continental a  NVIDIA vytvorili Alianciu pre sieťovanie autonómnych áut (Networking for Autonomous Vehicles (NAV) Alliance).

Organizácia, ktorá je otvorená členstvu priemyselným podnikom, vrátane konkurenčných značiek, bude podporovať vývoj ekosystémov potrebných pre novú generáciu sietí Multi-Gig Ethernet vo vozidlách.

Pozrite siAutonómne autá sú tu čoskoro. A s nimi aj otázniky

Autonómne autá sa stali dátovými centrami na kolesách, ktoré neustále analyzujú obrovské množstvo údajov a snažia sa zabezpečiť najbezpečnejšie fungovanie pre cestujúcich, chodcov a iné vozidlá v premávke.

ZDROJ | NAV

„Redundantné a diverzifikované algoritmy umelej inteligencie sú kľúčom k autonómnym autám úrovne 5. Ale objem dát generovaných viacerými typmi senzorov (kamery, radar, LIDAR, ultrazvuk) môže dosiahnuť až 32 TB za 8 hodín. Prenos dát takejto intenzity si vyžiada nový druh ultra vysokorýchlostných sietí, vrátane multi-gigabitového Ethernetu.

Aliancia NAV bude urýchľovať vývoj budúcej generácie spoľahlivej sieťovej platformy pre autonómne riadenie automobilov, „povedal James Hodgson, senior analytik pre autonómnu jazdu v spoločnosti ABI Research.

Firmy spájajú sily na mnohých frontoch

Oznámenie o sformovaní Aliancie NAV prichádza týždeň po tom, čo automobilky Ford, Toyota, Daimler s firmami vyvíjajúcimi systémy autonómnej jazdy Waymo, Uber a Lyft, kuriérskou spoločnosťou FedEx a s American Trucking Association oznámili vytvorenie „Partnerstva pre inovácie a príležitosti v oblasti dopravy“ (Partnership for Transportation Innovation and Opportunity, PTIO).

ZDROJ | NAV

Táto skupina vznikla kvôli predchádzaniu problémom, ktoré sa očakávajú v dôsledku straty veľkého počtu pracovných miest po rozšírení autonómnych áut.

Pozrite siSuperpočítač NVIDIA pre autonómne autá má výkon ako 150 MacBookov

Problematika spojená s nástupom samojazdiacich áut sa zjavne presúva do reálnej roviny a to hneď na niekoľkých frontoch. Je preto dobré, že sa silní aktéri vývoja súvisiacich technológií aktivizujú. Pomôže to lepšie a rýchlejšie vyriešiť množstvo technických, ale aj iných problémov, ktoré sa nevyhnutne objavia.

https://www.youtube.com/watch?v=k2G1CrD1O7I

Pre samojazdiace auto môže byť rýchlejšia dátová sieť, akú navrhuje použiť Aliancia NAV, nielen konkurenčnou výhodou, ale hlavne garanciou vyššej bezpečnosti. Pomôže autopilotovi vykonávať rýchlejšie a lepšie rozhodnutie v kritických situáciách, keď musí vozidlo náhle zabrzdiť, meniť jazdné pruhy a podobne.

Pozrite siLG a HERE tvoria novú telematiku pre autonómne autá

Hoci drvivá väčšina obrovských dátových tokov medzi palubnými senzormi a distribuovanými počítačovými systémami autonómneho auta prebehne v rámci vozidla, slušnú prevádzku bude generovať aj komunikácia medzi autami navzájom (V2V) a autom a inteligentnou infraštruktúrou.

Tu už hovoríme o internete vecí, ktorý z hľadiska vysokorýchlostných prenosov podporia prichádzajúce siete 5G. Multi-gigabitové prenosy v nich budú dostupné aj v éteri, hoci pokrývanie ciest a ďalších relevantných oblastí pár rokov potrvá.

ZdrojNAV

Komentáre k článku