Volkswagen predstavil autonómnu nabíjačku pre elektromobily, zapojí sa sama

ZDROJ | Volkswagen

Kým dnes elektromobily chodia za nabíjačkami, v budúcnosti to možno bude naopak. Volkswagen predstavil autonómneho nabíjacieho robota, ktorý sa postará o automatické nabitie elektromobilov na verejných parkoviskách.

Ako budú vyzerať parkoviská o 20 či 30 rokov, kedy by sa mal výrazne zvýšiť podiel plug-in hybridov a plne elektrických vozidiel na cestách? Batérie v týchto vozidlách je najefektívnejšie dobíjať práve vo chvíli, kedy stoja dlhšie na jednom mieste, teda na parkovisku. Natiahnuť však k väčšine parkovacích miest dostatočne výkonnú nabíjačku však nie je úplne rentabilné.

Volkswagen preto vyvinul mobilného nabíjacieho robota, ktorý by mohol zaujímavým spôsobom prekresliť vývoj nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily. Robot sa dokáže autonómne pohybovať po parkovisku, vyhľadať konkrétny elektromobil, samostatne si na ňom otvoriť nabíjací port a spustiť nabíjanie. O nabitie môže požiadať majiteľ auta cez aplikáciu, alebo aj samotný elektromobil.

Nabíjací robot v rámci parkoviska presúva akúsi obdobu powerbanky pre smartfóny, podľa všetkého s kapacitou 25 kWh. V dokovacej stanici môže mať takýchto externých batérií pripravených aj viacero a rovnako ich aj viacero dokáže naraz presúvať. Jeden robot tak dokáže v rámci parkoviska obsluhovať nabíjanie celej flotily elektromobilov.

ZDROJ | Volkswagen

Nabíjanie má pritom prebiehať cez jednosmerný prúd (DC) a to výkonom až do 50 kW, čo je na pomery prenosnej nabíjačky pomerne dosť. Otázna je v tejto chvíli už iba obstarávacia cena pre prevádzkovateľov budov a parkovísk.

Pozrite siVolkswagen testuje 22 kW DC wallbox s reverzným napájaním domácnosti

Tú sa však zrejme tak skoro nedozvieme, mobilný nabíjací robot je v tejto chvíli vo fáze prototypu a Volkswagen ešte len zvažuje, či sa výroba tohto druhu nabíjačky v ére rozbehu elektromobilov vôbec oplatí.

ZdrojVolkswagen

Komentáre k článku