Volkswagen I.D. – elektromobil blízkej budúcnosti

ZDROJ | Volkswagen

Autosalón v Paríži, Paris Motor Show 2016, odhalil viacero svetových premiér. Medzi nimi sa objavil aj koncept Volkswagen I.D., ktorý by mal ny trh prísť v roku 2020 a dojazdom do 600 kilometrov. Má byť postavený na novej platforme, na ktorej bude automobilky stavať aj ďalšie modely.

volkswagen-i-d-12
ZDROJ | Volkswagen

Žiaľ, ak vám srdce zaplesalo, že o 4 roky uvidíme na cestách takýzo model, musím vás sklamať. Volkswagen I.D. je koncept, ukážkou toho, ako by to mohlo vyzerať nebyť regulačných úradov.

Pozrite siVW e-Golf – „elektrina“ konečne v normálnom aute

Volkswagen I.D. napríklad nemá spätné zrkadlá, ale využíva kamery vo výčnelkoch pri dverách. Čo však môžme očakávať sú línie, ktoré by sa mohli pretaviť aj do reálneho modelu.

volkswagen-i-d-2
ZDROJ | Volkswagen

Zaujímavosťou je napríklad chýbajúci B stĺpik, či elektrické posuvné zadné dvere. Tento koncept interiéru nazýva automobilka Open Space a patrí k nemu aj obrovská presklená strecha. Predné sa pritom vedia otvoriť až do 90°, čo má zvýšiť pohodlie nastupovania a vystupovania.

https://www.youtube.com/watch?v=P4xd2bnbgr0

Ešte zaujímavejšie sú ale LED svetlá, ktoré imitujú ľudské oko. Pri zatáčaní sa akoby pozerali smerom, kam odbočujete, pri zaparkovaní sa zas tvária, akoby boli zatvorené alebo pri naštartovaní sa zobudia. LEDky sú ale takmer všade – na prednej maske, v celom interiéri či zadnej časti.

Pozrite si5 elektromobilov, ktoré si môžete kúpiť aj u nás

volkswagen-i-d-11
ZDROJ | Volkswagen

Vo vnútri má byť osadený veľký 10-palcový displej Active Info Display namiesto klasických budíkov. NA displeji sa tiež zobrazuje obraz z trojice kamier (namiesto spätných zrkadiel) e-Mirror. Samozrejmosťou je head-up displej, no ten je výrazne väčší, ako býva zvykom v súčasnosti.

volkswagen-i-d-20
ZDROJ | Volkswagen

Pod kapotou novinky má byť elektromotor s výkonom 125 kW (168 k) so zrýchlením na stovku za zhruba 8 sekúnd a maximálkou na úrovni 160 km/h.

Motor je osadený v novej modulárnej platforme s názvom MEB (Modular Electric Drive). Batérie pritom nebudú zavadzať, budú v podlahe. V závislosti pravdepodobne na stupni výbavy bude dojazd I.D. od 400 do 600 kilometrov.

volkswagen-i-d-21
ZDROJ | Volkswagen

Novinka bude mať autonómny systém, ktorý automobilka vyvíja. Nazývať sa bude I.D. Pilot a dostane vás všade tam, kde si budete priať. Nie ale v roku 2O2O, ale až o 5 rokov neskôr. V interiéri ale nebude chýbať klasický volant. Ten sa v prípade autonómnej jazdy sklopí, aby vám nezavadzal ani na mieste vodiča.

Pozrite siTesla Model 3 – Čo prinesie najúspešnejší model značky?

Práve do roku 2025 má Volkswagen v pláne predať vraj až milión plne elektrických vozidiel. Uvidíme. To, kedy Volkswagen I.D príde na trh je známe. Nie je však známe, za akú cenu. Je však viac ako pravdepodobné, že sa bude snažiť konkurovať už predstavenému elektromobilu Tesla Model 3.

volkswagen-i-d-6
ZDROJ | Volkswagen

ZdrojVolkswagen

Komentáre k článku