Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla Model 3 s dojazdom 350 km za 35 000 dolárov

Tesla Model 3 s dojazdom 350 km za 35 000 dolárov
Zdroj | Tesla Motors
Števo Porubský
Tesla Model 3 s dojazdom 350 km za 35 000 dolárov
Zdroj | Tesla Motors
Zdroj | Tesla Motors

Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Motors dnes nad ránom nášho času predstavil nový elektromobil Tesla Model 3. Očakávaná novinka je výrazne lacnejšia, ako Model S, čo má viesť k väčšiemu rozšíreniu elektromobilov nielen v USA, ale aj vo svete. V predaji bude od budúceho roka.

Pozrite si

Tesla Model S P85D vás za 13 000 dolárov vystrelí na stovku za 2,9 sekundy!

Zdroj | Tesla Motors

Za necelých 24 hodín, odkedy Tesla Motors spustila predobjednávky na Model 3 si novinku zazmluvnilo viac ako 129 000 záujemcov. Auto ešte ani poriadne nevideli a nemali problém zaplatiť 1 000 dolárov ako zálohu. Tesla Motors tak zarobila 129 000 000 dolárov na aute, ktoré ešte ani nevyrobila. Slušné. A predobjednávky stále pokračujú. Aj on-line.

Zdroj | Tesla Motors

Tesla Model 3 má patriť do strednej triedy automobilov. Má rozmery kompaktného sedanu, no aj tak vraj odvezie 5 dospelých ľudí. Maximálny dojazd výrobca udáva na necelých 350 km (346 km) pri plnom nabití. To platí pre najnižší model. V predaji budú modely s objemnejšou batériou.

https://vimeo.com/161225080

Model 3 pritom nebude žiadny leňochoch. Z 0 na 100 km/h sa má dostať pod 6 sekúnd. Vo výbave nebude chýbať ani známa funkcia Tesla Autopilot na poloautomatickú jazdu hlavne po diaľniciach.

Zdroj | Tesla Motors

Batériu bude možné nabíjať aj na tzv. Superchargroch, no v tomto prípade už Elon Musk nespomína bezplatné nabíjanie. Nespomenul ale ani poplatok. Uvidíme časom, či práve Model 3 nebude prvým spoplatneným vozidlom na rýchlonabíjacích staniciach Tesla Motors.

Pozrite si

Tesla Model X – najbezpečnejšie SUV je neodolateľné

Dizajnom sa novinka podobá na ostatné modely značky. Pôvod tak nezaprie. Zaujímavosťou je celosklenená strecha, takže ani traja pasažieri na zadných sedadlách sa nebudú cítiť stiesnene.

Zdroj | Tesla Motors

Výraznou zmenou oproti ostatným modelom prešiel interiér. Jeho dominantou je neskutočne veľký displej, ktorý nie je osadený po výške, ale po šírke. Ide pritom o jediný displej v celom vozidle. Tesla Model 3 nemá žiadne budíky ani iné ovládače. Všetko sa bude ovládať cez 15-palcový LG displej. Inak je interiér veľmi strohý, no vraj funkčný a s množstvom odkladacích priestorov.

Zdroj | Tesla Motors

Podrobnejšie technické špecifikácie si Tesla Motors zatiaľ nechala pre seba. Elon Musk počas prezentácie upozornil aj na fakt, že Tesla Model 3 je prvým z dvoch fáz. Očakávať tak môžeme možno combi alebo cross-over verziu založenú na Tesla Model 3.

A to najlepšie na záver. Tesla Model 3 bude na americkom trhu stáť 35 000 dolárov. Po odpočítaní dotácií a všemožných príplatkov ale môže domorodca vyjsť na 27 500 USD. U nás môžeme o takej sume iba snívať, no 35 000 € je vcelku reálna suma.

Zdroj | Tesla Motors

Problém je len v tom, že 129 000 Tesla Model 3 si už niekto objednal. Ak Tesla Motors nezapracuje na zrýchlení výroby, bežní zákazníci sa k novinke nedostanú skôr, ako v roku 2020.

Zdroj | Tesla Motors
Zdroj