Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Volať si možno čoskoro budeme cez satelity, všetko je ale otázka peňazí

Volať si možno čoskoro budeme cez satelity, všetko je ale otázka peňazí
Zdroj | ESET
Stanislav Vinc
Volať si možno čoskoro budeme cez satelity, všetko je ale otázka peňazí
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Apple už budúci týždeň svetu predstaví novú sériu smartfónov iPhone 14, ktorej je okrem iného pripisovaný aj príchod nie až tak očakávanej inovácie – podpora satelitnej konektivity. Benefity tohto riešenia ukazuje aj aktuálna situácia vo svete.

Známy analytik Ming-Chi Kuo v nedeľu na platforme Medium zverejnil nové informácie k podpore satelitnej konektivity v novej generácii smartfónov od Apple, o ktorej sa podľa našich informácií hovorí už od minulého roka. Pointou aktualizácie stavu je, že Apple údajne dokončilo hardvérové testy a na jeho strane je všetko pripravené pre to, aby iPhone 14 túto funkciu podporoval.

Pre dôvod, prečo by iPhone (a spolu s ním aj ďalšie modely iných značiek) mal podporovať satelitnú konektivitu, netreba chodiť ďaleko. Stačí sa pozrieť za ukrajinské hranice, kde z dôvodu vojenského konfliktu nie je na celom území dostupná stabilná mobilná sieť. Na druhej strane, situáciu s internetovou konektivitou tam zachraňuje satelitná sieť Starlink od spoločnosti SpaceX.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Nie, Instagram nezobrazuje vašu presnú polohu vašim priateľom a sledovateľom

Po hardvérovej stránke je tak iPhone 14 na satelitnú konektivitu plne pripravený. To, či s touto funkciou aj dorazí do predaja, už údajne záleží iba od toho, či sa Apple dohodne s operátormi na rozumnom biznis modeli. Ako o možnom partnerovi Ming-Chi Kuo hovorí o operátorovi Globalstar.

To, či bude iPhone podporovať satelitnú komunikáciu, je podľa analytika iba otázkou času. Už aj výrobca čipsetov MediaTek predviedol svoj komerčný test 5G smartfónu s touto funkciou a očakáva sa, že satelitnú konektivitu bude minimálne na zasielanie núdzových SMS správ využívať aj Huawei Mate 50.

Minulý týždeň spoločnosť SpaceX oznámila nadviazanie spolupráce s nemeckým operátorom T-Mobile na území Spojených štátov. Inými slovami, smartfóny sa budú schopné v USA napojiť priamo na satelity Elona Muska a touto cestou prenášať SMS a MMS správy, ako aj malé objemy dát.

Trend je tak jasný a satelitná komunikácia bude najbližším veľkým ťahákom vlajkových smartfónov v najbližších mesiacoch a rokoch. Otázne však je, či túto možnosť uvidíme čoskoro v smartfónoch aj na Slovensku. Problémom nebude pokrytie, ale skôr dohody medzi výrobcami a operátormi, kde sa bude hrať o astronomické čiastky.

Zdroj