Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vodíková zadnokolka Toyota Mirai je na Slovensku, kúpite ju od 62 990 €

Vodíková zadnokolka Toyota Mirai je na Slovensku, kúpite ju od 62 990 €
Zdroj | Toyota
Števo Porubský
Vodíková zadnokolka Toyota Mirai je na Slovensku, kúpite ju od 62 990 €
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Toyota Mirai (v preklade Budúcnosť) v druhej generácii je konečne aj na našom malom trhu. Novinka predstavená koncom minulého roka ako celkom nové vodíkové vozidlo prekvapila hlavne dizajnom, ktorý je 100 a 1 oproti prvej verzii Mirai. Zmenila sa aj po technickej stránke.

Zdroj | Toyota

Ako vlastne funguje vodíkový pohon? Je to vďaka 330 palivovým článkom systému FCPC, ktoré neustále vyrábajú elektrickú energiu. Palivové články pod prednou kapotou (nie, nie je tam motor) prakticky okamžite vyrábajú elektrinu pre elektromotor osadený na zadnej náprave, resp. pre batériu s kapacitou 31,5 kW za zadnými sedadlami.

V jednoduchosti – v palivových článkoch reaguje vodík so vzduchom, v ktorom je kyslík. Vodík sa touto reakciou premieňa elektrinu a na vodu, takže jedinou emisiou Toyoty Mirai je voda, resp. para.

Zdroj | Toyota

Voda sa ale nikde neuskladňuje, Mirai ju vypúšťa na cestu z rúrky v blízkosti zadného kolesa. V zime to ale nebude žiadna sranda, táto voda je síce teplá, ale pri poriadnych mrazoch hneď zamrzne. Pri vyhrievaní vozidla na diaľku tak môže pod autom vzniknúť celkom nepekná vrstva ľadu. Všetko je to ale iba teória, až v praxi uvidíme ako je to naozaj.

Zaujímavosťou je i to, že na manuálne vypúšťanie vody je v ľavej časti prístrojovky dedikované tlačidlo s nápisom H20. Čo sa stane po jeho stlačení? Vypustí sa voda. Odkiaľ? Zo samotného systému, aby voda nevytiekla napríklad pri vjazde do garáže. Mirai pritom produkuje okolo 8 litrov vody na 100 km.

Toyota Mirai je však zároveň i obrovská čistička vzduchu. Predtým ako sa vzduch dostane do palivových článkov tak je prečistený špeciálnymi filtrami schopnými zachytávať mikročastice od veľkosti PM2,5, ale aj nebezpečný NOx či oxid siričitý (SO2). Systém má byť navyše bezúdržbový. O tom, koľko vzduchu Mirai vyčistila ukazuje vozidlo aj na hlavnom displeji.

Zdroj | Toyota

Mirai môže pôsobiť ako malý sedan, no pravdou je, že jej rozmery 4 975 x 1 885 x 1 470 mm patria k tým najväčším sedanom vyššej strednej triedy na trhu. Mirai je napríklad dlhšia ako BMW radu 5, ale aj ako Mercedes-Benz Triedy E. A rovnako ako tieto nemecké modely, aj Mirai má poháňanú zadnú nápravu.

Toyota Mirai ale nepatrí medzi elektrické rakety. Stovku zdolá až za 9,2 sekundy. Dôvodom je pomerne slabý motor s výkonom 128 kW (172 koní). Má to byť rovnaký motor, aký využíva Lexus UX300e. Pomerne iba preto, že konkurenčné elektrické sedany dokážu ponúknuť aj 1 000 koní, bežne ale pokojne aj dvojnásobok výkonu Mirai. Toyota Mirai je tak ideálna pre pokojného vodiča, ktorý nepotrebuje extrémne zrýchlenie. 174 koní je pritom na bežnú jazdu plne dostatočných.

Zdroj | Toyota

Na druhej strane má ale Mirai lepší dojazd na jedno „nabitie“. Nádrž vodíku umožňuje Mirai dosiahnuť cieľ vzdialený aj 650 km bez nutnosti tankovania. V tomto prípade dokáže skryť prakticky akýkoľvek batériový elektromobil. Aspoň zatiaľ.

Toyota Mirai vyniká aj rýchlosťou „nabíjania“. Vodíkovú nádrž, presnejšie 3 nádrže (jedna pod stredovým tunelom, jedna pod zadnými sedadlami a jedna za zadným kolesom) s objemom 5,6 kg je možné dotankovať do 5 minút. Okrem zmenšenia batožinového priestoru na 300 litrov je nevýhoda aj dostupnosť a potom i cena vodíku. Na Slovensku napríklad v súčasnosti nie je žiadna vodíková stanica, hoci ešte tento rok majú vyrásť dve stanice na vodík.

Najbližšie je pre nás Rakúsko, v ktorom nájdete hneď niekoľko staníc. 100 gramov vodíka na OMW pritom stojí okolo 0,9 €, takže jedna nádrž vás vyjde na zhruba 50 €. Pri dojazde 650 km vás tak 100 km jazdy vyjde na veľmi slušných 7,8 €.

Veľkou novinkou ale nie je len efektívnejší pohon, ale aj nižšia hlučnosť vozidla, ktoré má byť tiché ako elektromobil. Prečo tiché až teraz? Pretože cez palivové články prechádza obrovské množstvo vzduchu, ktoré vozidlo po využití zas vypúšťa von. To spôsobuje hluk, resp. spôsobovalo.

Novinka je už dostupná na Slovensku, základná cena je nastavená na 62 990 € vo verzii Comfort, za 66 990 € viete získať verziu Executive a za 73 990 € dostanete verziu Executive s VIP balíkom. Hoci sa u nás prvá Mirai nepredávala, cena novej verzie je nižšia, čo je veľmi nezvyčajné v automobilovom svete, kde každý nový model vyšších tried je vždy o čosi drahší.

Súčasťou výbavy majú byť napríklad 19″ disky kolies z ľahkých zliatin, bezkľúčové otváranie i štartovanie, LED svetlá, elektrické predné a vyhrievané sedadlá, ale aj najnovšiu generáciou Toyota Safety Sense s množstvom bezpečnostných prvkov, vrátane Toyota Teammate Advanced Park – parkovací asistent po prvýkrát dostupný v Európe. Základná výbava nie je vôbec chabá, naopak.

Zdroj | Toyota

Toyota Mirai druhej generácie je síce zvonku úplne iné auto ako predošlý model, no v interiéri sa pripravte na dávku japonského dizajnu. Množstvo tvarov, tlačidiel a ovládacích prvkov dopĺňajú 2 displeje. Ten v strede palubovky má 12,3″ a je dotykový.

Samozrejmosťou je podpora Apple CarPlay a Android Auto, ale aj ovládanie na diaľku cez smartfón. Smartfón má vlastné miesto na stredovom tuneli, v ktorom je rovno zabudovaná aj Qi nabíjačka. Tá sa zapína manuálne.

Interiér Mirai sa snažila Toyota spraviť maximálne luxusne. Nechýba teda ani koža, ale ani lesklé plasty, množstvo lesklých plastov. Sedadlá sú nie len vyhrievané, ale aj ventilované a ako azda jeden z minima automobilov na svete má Mirai funkciu AUTO pre vyhrievanie i chladenie sedadiel a volantu. Mirai jednoducho rozpozná aká teplota je v exteriéri a interiéri a podľa toho nastaví vyhrievanie, resp. ventilovanie sedadla a vyhrievanie volantu.

Zdroj | Toyota

Vyhrievané a ventilované sú aj dve zadné sedadlá, všetko sa pritom ovláda cez konzolu v sklopenom piatom sedadle, alebo ak chcete v lakťovej opierke zadných sedadiel. Záleží od uhla pohľadu. Rozdiel oproti predným sedadlám je v absencii automatického režimu vyhrievania, resp. ventilovania.

Určite poteší aj 360° pohľad na vozidlo v akomkoľvek priestore, ťažšie sa zvykať bude na kameru namiesto stredového spätného zrkadla. To je ale možné využívať klasicky, ako bežné zrkadlo, do kamerového pohľadu sa prepína manuálne, napríklad ak máte na zadných sedadlách náklad a nevidíte cez zrkadlo za vozidlo.

Čo všetko z vyššie spomínaného bude súčasťou základnej a čo doplnkovej výbavy zistíme len čo Toyota zverejní oficiálne cenníky pre náš trh.

Zdroj | Toyota