Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nová Toyota Mirai: elegancia bez emisií

Nová Toyota Mirai: elegancia bez emisií
Zdroj | Toyota
Juraj Procházka
Nová Toyota Mirai: elegancia bez emisií
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Hoci je Toyota Mirai, jeden z prvých sériovo vyrábaných modelov vodíkových áut, na trhu už  niekoľko rokov a priaznivcom ekologického jazdenia je dobre známa, s počtom 10 000 predaných kusov ide stále o „výklenkový“ model s mikroskopickým dopadom na trh.

Pozrite si

Toyota pripravuje druhú generáciu Mirai, vozidla na vodíkový pohon

Kvalitné veci sa ale nerodia ľahko. Toyota teraz pripravila 2. generáciu svojho vodíkového modelu (FCEV) a zdá sa, že v inováciách zašla dôkladne do hĺbky. Výsledkom je auto, ktoré pritiahne oko nielen prepracovaným dizajnom exteriéru, ale aj vylepšeným interiérom, kde pribudlo piate sedadlo – sedenie je po novom potiahnuté plyšom, prepracovaná stredová konzola a veľké strešné okno.

Zdroj | Toyota

Nová Toyota Mirai má mať nižšiu úroveň hluku v kabíne, čo prospieva aj zábave. O tú sa postará displej s infotainmentom s uhlopriečkou 12,3 palca a zvukovým systémom JBL so 14 reproduktormi.

Zdroj | Toyota

Magazín MOTORTREND po odhalení stupňov výbavy a farebných verzií vodíkového predátora Toyota Mirai konštatuje, že konečne prichádza „normálne“, slušne vyzerajúce, technicky dobre vybavené a vyspelé vodíkové auto.

Zdroj | Toyota

Podobne novú Toyotu charakterizoval aj Jošikazu Tanaka, jej hlavný konštruktér, keď povedal:  „Snažili sme sa vyrobiť vozidlo, ktoré by v zákazníkoch vyvolávalo pocit, že na ňom chcú stále jazdiť, vozidlo, ktoré bude mať emotívny a atraktívny dizajn a taký dynamický a citlivý výkon, že na tvári vodiča vyčarí úsmev. Chcem, aby zákazníci povedali: ‚Rozhodol som sa pre Mirai nielen preto, že je to FCEV, ale preto, že som jednoducho to auto chcel; iba náhodou je to aj FCEV.‘ “

Zdroj | Toyota

Nová Mirai prišla o agresívnu mriežku a neharmonické proporcie pôvodnej verzie, čo prispelo k príjemnému vzhľadu. Dizajn pripomína koncept Toyoty Mirai predstavený koncom minulého roku a dostupný má byť v piatich farebných prevedeniach: modrom Hydro Blue, bielom Oxygen White, striebornom Heavy Metal, červenom Supersonic Red a v čiernom. K dispozícii budú úpravy XLE a Limited.

Pozrite si

Toyota predstavila nový elektromobil na vodík Mirai. Tento už vyzerá k svetu!

Podstatné zmeny sa udiali aj pod kapotou. Toyota Mirai 2021 sedí na novej platforme s pohonom zadnej nápravy, čo prispelo nielen k zlepšeniu estetických proporcií vozidla, ale malo by zlepšiť aj jazdné vlastnosti v zákrutách a v ďalších situáciách.

Zdroj | Toyota

Dôležité je aj predĺženie dojazdu o 30%, ktoré sa podarilo dosiahnuť vylepšením agregátu palivových článkov a zväčšením kapacity vodíkových nádrží. Nová verzia by mala ponúknuť dojazd na jedno tankovanie 500 až 640 kilometrov. Na naplnenie nádrže pritom postačí päť minútové tankovanie, čo je veľkou výhodou vodíkových áut v porovnaní s batériovými elektromobilmi.

Zdroj | Toyota

Ceny nového modelu zatiaľ nepoznáme, ale jeho úspech budeme môcť hodnotiť už onedlho, pretože v decembri by sa mala Toyota Mirai 2021 objaviť na japonskom trhu a v budúcom roku aj v Amerike a v Európe.

Zdroj