Reklama

Vodík z morskej vody je na dosah

Zdroj | EpicStockMedia / Depositphotos
Juraj Procházka
Zdroj | EpicStockMedia / Depositphotos
Zdroj | EpicStockMedia / Depositphotos

Vodíková energetika je jednou zo silných alternatív k fosílnym palivám, vrátane plynu a ropných produktov, pokiaľ sa využíva takzvaný zelený vodík. Ten sa vyrába elektrolýzou vody pomocou elektriny z obnoviteľných zdrojov, takže jeho uhlíková stopa je relatívne nízka, aj keď zďaleka nie nulová.

S výrobou „zeleného“ vodíka sú však spojené viaceré výzvy. Jednou z nich sú potenciálne problémy so samotnou surovinou. Pri elektrolýze sa totiž používa čistená, deionizovaná sladká voda a tá sa už v niektorých oblastiach stáva vzácnou komoditou. S rozvíjajúcou sa produkciou vodíka môže problém s dodávkami vody narastať.

Pozrite si

„Zelený“ vodík za rozumnú cenu? Pomôcť by mohol ultrazvuk

Obsah pokračuje pod reklamou

Riešením môžu byť prakticky neobmedzené zásoby morskej vody, tá sa však kvôli obsahu minerálov v prirodzenej podobe na elektrolýzu príliš nehodí. Aj preto sa viaceré vedecké tímy vo svete venujú vývoju technológií na efektívnu výrobu vodíka z morskej vody.

Výskumníci z University of Adelaide najnovšie oznámili, že vyrobili čistý vodík z morskej vody bez predbežnej úpravy. Morskú vodu je zvyčajne potrebné vyčistiť predtým, ako ju elektrolýza rozdelí na vodík a kyslík. Austrálskym vedcom sa však podarilo rozložiť prírodnú morskú vodu na kyslík a vodík s takmer 100-percentnou účinnosťou, pričom vznikol „zelený“ vodík. Na elektrolýzu pritom použili v komerčnom elektrolyzéri lacné katalyzátory bez obsahu vzácnych kovov.

Zdroj | ARRIVA TRNAVA

Jeden z lídrov výskumného tímu, profesor Shizhang Qiao, uviedol, že katalyzátory na báze oxidu kobaltu a oxidu chrómu dosiahli podobný výkon ako bežne používané katalyzátory z platiny a irídia pri elektrolýze vysoko čistenej a deionizovanej vody. To je dobrá správa, pretože náklady na elektrolyzéry tiež ovplyvňujú výslednú cenu vyrobeného vodíka.

Pozrite si

Chytrý elektrolyzér efektívne získa vodík (a možno aj lítium) z morskej vody

V porovnaní so sladkou vodou je tá morská bohatým zdrojom vstupnej suroviny a možnosť extrahovať vodíkové palivo z morskej vody bez predbežnej úpravy môže priniesť relevantné úspory. Pravda, vnútrozemským štátom táto skutočnosť tŕň z päty nevytrhne, ale nemusel by to byť veľký problém. Ani ropu a zemný plyn si neťaží každá krajina sama pre seba. A pokiaľ by bolo možné lacnejšie vyrábať vodík v prímorských oblastiach, možno by cenové marže motivovali odberateľov paliva posielať ho plynovodom, prípadne v cisternách aj na väčšie vzdialenosti. Stačí sa pozrieť na situáciu so skvapalneným zemným plynom (LNG), ktorý sa zrazu intenzívne vozí v tankeroch cez „Veľkú mláku“. S ekonomickou logikou to má síce málo spoločné, keďže ide hlavne o politiku, ale, ako vidíme, keď je to potrebné, distribúcia nie je problém.

Zdroj | SGN

Ďalším krokom výskumného tímu je škálovanie systému prostredníctvom väčšieho elektrolyzéra. Vedci dúfajú, že nakoniec aplikujú výsledky výskumu v komerčnej výrobe vodíka pre využitie v palivových článkoch a v chemickej výrobe pri syntézu amoniaku.

Výskum bol zverejnený v časopise Nature Energy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.