Reklama

Vodiči pozor! Sankcie za telefonovanie a prekročenie rýchlosti sa sprísnia

Zdroj | Motor1
Michal Sobek
Zdroj | Motor1
Zdroj | Motor1

Vodiči by sa mali mať na pozore. Sankcie za priestupky za volantom by sa mohli čoskoro opäť sprísniť. Vyplýva to z novely o cestnej premávke, ktorú už stihla odobriť vláda.

Pozrite si

Mapy Google dostávajú nové funkcie. Povedia vám cenu mýta aj ukážu semafory

Medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom sa má zaradiť držanie a obsluhovanie telefónu bez systému handsfree počas šoférovania vozidla.

Zdroj | Wisegeek

V novele sa spomína, že sa zvýšia horné hranice pokút v blokovom (zo 100 na 150 eur) aj riadnom správnom konaní (z 200 na 300 eur). Dokonca bude možné za priestupok aj uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

Prísnejšie sankcie sa majú týkať aj vodičov, ktorí budú opakovane výrazne prekračovať rýchlosť. V obci to bude o minimálne 50 km/h a mimo obce najmenej o 60 km/h. Zároveň sa toto prekročenie rýchlosti má tiež zaradiť medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom.

To znamená, že sa toto prekročenie rýchlosti bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov. V takom prípade sa vodič musí podrobiť opatreniam ako napríklad doškoľovací kurz v autoškole, preskúšaniu odbornej spôsobilosti či preskúmaniu zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti.

Zdroj | Motor1

Výška pokuty sa nemení. najprísnejšia peňažná pokuta za rýchlosť v blokovom konaní je od 250 do 800 eur a pri riadnom konaní je to od 500 do 1 000 eur.

Legislatíva tiež predpokladá, že by mohli vodičské preukazy C a CE získavať už vodiči vo veku 18 rokov namiesto súčasných 21. Pri vozidlách skupín D a DE by sa mal minimálny vek znížiť z 24 na 21 rokov. Podmienkou má byť absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie.

Slovenská legislatíva sa tak má zosúladiť so smernicou Európskej únie. Novela o cestnej premávke už prešla schvaľovaním vládou a ešte sa čaká na to, aby ju odobrila aj Národná rada Slovenskej republiky.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.