Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Viete, čo robiť so starými spotrebičmi a iným elektroodpadom?

Viete, čo robiť so starými spotrebičmi a iným elektroodpadom?
Zdroj | Swappie
PR článok
Viete, čo robiť so starými spotrebičmi a iným elektroodpadom?
Zdroj | Swappie
Zdroj | Swappie

Separovanie odpadu sa už stáva štandardom v mnohých slovenských domácnostiach: triedime plasty, papier a sklo, čoraz väčší dôraz sa kladie aj na separovanie bioodpadu. Viete však, čo robiť s menším a väčším elektroodpadom – napríklad nepoužívanými smartfónmi?  Možno im ponúknuť aj druhú šancu.

Trh s elektronikou a domácimi spotrebičmi sa posúva stále dopredu a aj my v našich domácnostiam nahrádzame elektrospotrebiče ich novšími modelmi častejšie ako kedykoľvek predtým. Mnohé staré spotrebiče sú nefunkčné, iné už skrátka nepoužívame a nevieme, čo s nimi. Veľa ľudí ich jednoducho necháva zapadať prachom na povale či v pivnici alebo si ich necháva „pre každý prípad“.

Podľa prieskumu spoločnosti Swappie takto doma „škrečkuje“ nepoužívané telefóny až 68 % Slovákov, ktorí si ponechávajú starý telefón ako záložný, hoci viac ako pätina z nich priznala, že ho v skutočnosti už nikdy nepoužili. „Skladovať doma nepoužívaný telefón je zbytočné. Funkčné zariadenie môže stále poslúžiť iným ľuďom, nefunkčné zariadenie možno stále riadne recyklovať a predchádzať tak plytvaniu surovinovými zdrojmi na výrobu nových,“ vysvetľuje Michaela Mackovičová, Country Manager Swappie Slovensko. Práve spoločnosť Swappie bojuje proti zvyšovaniu množstva elektroodpadu tým, že vykupuje nepoužívané smartfóny, repasuje ich a ponúka ich ďalej za východné ceny. Smartfónom tak dokážu dať druhú šancu, dôležité je však to, aby ľudia o tejto možnosti vedeli. „Viac ako polovica Slovákov nad predajom starého telefónu vôbec neuvažuje. Preto sa ich v Swappie snažíme dlhodobo edukovať o tom, aké benefity to môže priniesť,“ uvádza Mackovičová.

Obsah pokračuje pod reklamou

Kam s nepoužívanými spotrebičmi?

Elektroodpad je najrýchlejšie rastúcim druhom odpadu, čo je problém nielen z hľadiska jeho množstva, ale aj toho, že obsahuje nebezpečné látky alebo vzácne kovy. Preto elektrospotrebiče rozhodne nepatria do komunálneho odpadu, ale na miesta, ktoré sú ho dokážu bezpečne recyklovať tak, ako je to potrebné.

Postarať sa o to dokážu aj spoločnosti, ktoré elektrospotrebiče predávajú. Pri kúpe väčších zariadení, ako napr. práčky, ponúkajú predajcovia na Slovensku tzv. spätný zber – teda pri kúpe novej vám zadarmo odvezú tú starú. Pokazenú drobnú elektroniku ako napr. fény, žiarivky či nabíjačky môžete bezplatne odniesť do väčších predajní s elektronikou (s plochou väčšou ako 400 m2). Mnohé predajne elektrických spotrebičov dokonca ponúkajú možnosť priniesť na predajňu svoje nepoužívané zariadenie, na základe čoho vám poskytnú zľavu na ďalší nákup.

Zdroj | Swappie

Pokiaľ vlastníte nepoužívaný telefón iPhone 7 a novší, predať ho môžete aj prostredníctvom Swappie. Na stránke www.swappie.sk vyplníte formulár ohľadne stavu vášho zariadenia a pokiaľ súhlasíte s navrhovanou výkupnou cenou, jednoducho ho podľa inštrukcií zašlete do Swappie a do niekoľkých dní budete mať peniaze na účte. Polepšiť si môžete o desiatky až stovky eur. V Swappie dokonca môžete predať aj telefóny s prasknutým displejom alebo nefunkčné. Výkupná cena bude nižšia, no druhú šancu tým dáte aspoň funkčným súčiastkam zariadenia, ktoré Swappie použije na repasovanie svojich telefónov, namiesto toho, aby zbytočne ležali na skládkach.

Iné fungujúce spotrebiče môžu tiež urobiť radosť niekomu inému, môžete ich darovať na charitatívne účely alebo ho ponúknuť za symbolickú cenu v re-use centrách na swapoch či bazároch.

Ďalšie zberné miesta

Nepoužívaný elektroodpad môžete odviesť na zberný dvor vo svojom meste či obci. Táto služba je pre obyvateľov konkrétneho mesta či obce bezplatná. Obce takisto vyhlasujú, zvyčajne dvakrát ročne, zberovú akciu, v rámci ktorej pristavia veľký kontajner alebo nákladné auto, kam môžu obyvatelia zaniesť svoj elektroodpad. Vo väčších mestách je možné objednať si bezplatný odvoz nepotrebných spotrebičov zo skupiny bielej techniky priamo na vlastnú adresu.

Na zber malého elektroodpadu (napríklad aj bateriek) slúžia špeciálne kontajnery umiestnené na sídliskách, ale aj v rôznych administratívnych budovách, nákupných centrách či menších obchodoch s elektronikou.