Reklama

Videohovory už nestačia. Microsoft Teams sa postará aj o váš súkromný život

Zdroj | Microsoft
TECHBOX
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Microsoft Teams je momentálne jedným z najefektívnejších pracovných komunikačných nástrojov. Pripravili sme pre vás trojdielny seriál, prečo práve toto riešenie je ideálne na budovanie digitálnej firemnej kultúry a ako vám pomôže udržať balans medzi prácou a súkromným životom.

Svet práce sa za ostatný rok zmenil zásadným spôsobom. Transformáciu z klasického kancelárskeho prostredia na pôsobenie v tom virtuálnom sme síce predpovedali, no nikto netušil, že zmena bude tak rýchla a radikálna. Je na mieste sa pýtať, či sa vrátime späť do normálu. Fyzicky do kancelárií, budeme sa denne osobne stretávať s kolegami a presedíme hodiny v zasadačkách na poradách.

Zdroj | Microsoft

Mnohí sa na návrat tešia, no prieskumy ukazujú, že hybridný spôsob práce, kedy aspoň jej časť zostane definitívne v online priestore, bude bežnou realitou. Podľa prieskumu spoločnosti Microsoft až 79% opýtaných by chcelo približne tretinu času pracovať z domu. Záujem o absolútne digitálne nomádstvo je rovnako nezanedbateľný.

Výhody aj nevýhody práce z domu?

Ľudia pripúšťajú, či dokonca plánujú, sťahovanie sa z miest, do ktorých prišli len za prácou. Možnosť pracovať z domu nám dáva absolútnu slobodu v organizovaní si svojho času. Počas obedu môžeme tráviť čas s rodinou alebo športovať. „Sovy“ si zasa môžu posunúť pracovný čas na neskoršie večerné hodiny, kedy sú produktívnejšie. Nezdržujú nás priveľmi zhovorčiví kolegovia.

Pozrite si

Microsoft Teams: tímová komunikácia na najvyššej úrovni

Odvrátená stránka novej pracovnej éry? Počas tradičných „od 9 do 5“ nemáme čas pracovať pretože takmer všetok čas strávime videohovormi, kontrolovaním notifikácií, viac či menej potrebným četovaním. Vo finále tak pracujeme viac po večeroch, podľa Microsoftu narástla pracovná aktivita medzi 17:00 až polnocou o 69%, a od práce si neoddýchneme ani cez víkendy. Je to daň za digitálnu pracovnú éru?

Digitálna firemná kultúra potrebuje komplexné riešenie

Nie je. Riešením je digitálna firemná kultúra. S týmto pojmom sa spoločnosti budú stretávať čoraz častejšie a skôr či neskôr ho budú musieť prijať. Tak ako všade inde, aj tu platí, že pripraveným praje. Nebráňte nezvratnému a investujte do riešení a zmien. Tieto investície sa vrátia skôr, ako by ste očakávali.

Zdroj | Microsoft

Digitálnou kultúrou rozumieme kombináciu firemnej kultúry a digitálnych technológií, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a vytvárajú prostredie pre efektívne a kreatívne fungovanie tímov a jednotlivcov. A ako do toho zapadá Microsoft Teams? Veľa napovedá už fakt, že je súčasťou Microsoft 365, teda komplexného pracovného balíka, s ktorým si na 100% rozumejú a sú prepojené.

Skončite včas, brainstormujte a nenechajte sa rušiť

Microsoft vníma potrebu komplexného nástroja pre podporu digitálnej firemnej kultúry a uvedomuje si nástrahy, ktoré nový spôsob práce prináša. Preto Microsoft Teams a ďalšie nástroje neustále doplňuje o funkcie a vylepšenia, ktoré reagujú na nástrahy života v online svete. Jedným z nich je možnosť nastaviť upozornenie, aby ste videohovor ukončili včas a vyhli sa vyčerpávajúcemu „skákaniu“ z videohovoru do videohovoru. Túto funkciu plánuje Microsot prepracovať, aby bola ešte efektívnejšia.

Pozrite si

Ako presunúť vašu firmu do online priestoru pomocou Microsoft Teams?

Tímová spolupráca je dôležitou súčásťou firemného života. Běžné videohovory môžete v Teams rozšířit o využitie virtuálnej tabule, ktorá simuluje tradičné brainstormovanie v zasadačke, kedy vznikajú tie najlepšie nápady. Účastníci hovoru môžu kresliť, vkladať obrázky či poznámky. Takto vytvorené myšlienkové mapy môžu byť ešte efektívnejšie, ako keby vznikali v zasadačke za osobnej účasti členov tímu.

Zdroj | Microsoft

Teams vám, ale pomôžu aj v situácii, kedy sa potrebujete sústrediť a nechcete byť rušení.  Samozrejmosťou tak je možnosť nastaviť si status „zaneprázdnený“, aby vám nevyskakovali notifikácie, či sa vám kolegovia nedovolali. Dokonca môžete pravidelne dostávať doporučenie, aby ste si vyhradili určitý čas na Sústredenú prácu a mali tak možnosť dokončiť svoje úlohy včas, bez nutnosti práce po večeroch alebo víkendoch.

Well-being je prioritou

Ako však chce Microsoft ďalej podporovať rozvoj digitálnej kultúry? Prostredníctvom novej platformy Microsoft Viva, ktorá je plne integrovaná s Teams a ktorá bude efektívnym nástrojom, ktorý pomôže so vzdelávaním používateľov, zlepšovaním spolupráce, efektívnom využití informácií a stále populárnejšou oblasťou well-beingu.

Microsoft Viva ponúkne napríklad virtuálne cestovanie do a z práce, vďaka Teams. Aj keď veľa zamestnancov uvádza, že im cestovanie nechýba, ide o dôležitý čas, počas ktorého „prepíname“ do a z pracovného módu.. Pre mnohých je práce cestovanie jediný čas, kedy sa môžu vzdelávať, čítať, či vypočuť si podcast.

Pozrite si

4 dôvody, prečo by ste mali vo vašej firme nasadiť Microsoft Teams

Aké ďalšie výhody ponúkne Viva, ako dôležitú úlohu zohrávajú tím lídri v zavedení digitálnej firemnej kultúry a ako dokáže Microsoft Teams pomocou umelej inteligencie správne vyvážiť nás pracovný a súkromný čas sa dozviete v ďalších dieloch nášho seriálu.

Článok sme pripravili v spolupráci s partnerom Microsoft.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.