Reklama

Videá z YouTube si pozriete konečne aj bez flashu?

Števo Porubský

Niekedy v máji minulého roka oznámil Google informáciu o tom, na čo využije VP8 video kodek, ktorý získal akvizíciou spoločnosti On2 Technologies. Nový WebM formát videí pre internetové využitie bol na svete. Teraz sa dostáva čoraz viac do povedomia, hlavne kvôli masovému nasadeniu na YouTube.

 WebM

Čo je WebM?

Projekt WebM bol od začiatku a vlastne stále aj je financovaný, ako inak, spoločnosťou Google, ktorá po istých akvizíciách a ktovie čom všetkom v máji minulého roka predstavila WebM ako budúcnosť multimédií na internete. Samozrejme ako open-source. Určite sa viac dočítate priamo na webe projektu WebM, no v skratke ide o multimediálny formát, ktorý je založený na známom free kontajneri Matroska, využíva video kodek VP8 a zvukový kodek Ogg Vorbis. Obrovskou výhodou oproti všemožným formátom, ktoré je možné nájsť na internete je jeho nenáročnosť a jednoduchá spolupráca s HTML 5 štandardom, ktorý sa čoraz viac prediera na svetlo sveta. Od minulého roka sa k WebM Community pridalo množstvo výrobcov nielen softvéru, ale i hardvéru (momentálne 17) a tak je celkom isté, že o WebM budeme ešte veľa počuť a neskôr ho brať ako samozrejmosť. Štandard WebM podporujú všetky známe internetové prehliadače, jedine IE a Safari sú na tom mierne „inak“. Microsoft podporuje WebM od IE 9, no je nutné si doinštalovať kodek samostatne. Safari zatiaľ WebM nepodporuje vôbec. Medzi podporované prehrávače tiež nepatria všetky známe, no Winamp či VLC player nový formát prehrajú.

 WebM comunity

YouTube.com s WebM

Nedávno Google ako vlastník YouTube.com oznámil, že postupne prekóduje všetky videá na tomto najznámejšom video serveri na „videá WebM“. Zároveň všetky nové videá budú prekódované na WebM verziu. Takto bude YouTube s WebM formátom vhodný aj pre menej vybavené mobily, tablety, netbooky a všetko, na čom je možné prezerať web. Prvou lastovičkou je operačný systém Android od verzie 2.3.3. Uvidíme ako sa zachovajú ostatní výrobcovia a hlavne ako Apple so svojim iOS, ktoré flash odmieta.

WebM

foto: YouTube.com, WebMproject.org

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.