Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Venezuela zverejnila detaily ohľadne svojej kryptomeny Petro

Venezuela zverejnila detaily ohľadne svojej kryptomeny Petro
Zdroj | Voice Of People Today
Michal Biznár
Venezuela zverejnila detaily ohľadne svojej kryptomeny Petro
Zdroj | Voice Of People Today
Zdroj | Voice Of People Today

Tento rok bude pravdepodobne rokom štátnych kryptomien. Okrem Estónska či Ruska, má svoje plány aj Venezuela. Ich nová kryptomena Petro by mala byť krytá ropou.

Venezuela najnovšie zverejnila oficiálny dokument, tzv. whitepaper, ktorý bol podpísaný samotným prezidentom Nicolásom Madurom. Petro bude fungovať na tokenovom modeli s predpredajom meny v tzv. ICO, čiže počiatočnom predaji coinov. Samotná mena bude fungovať na blockchaine Ethereum.

Zaujímavou je aj hodnota samotného ICO, ktorá dosahuje neuveriteľných 5 miliárd dolárov. Cena za jedno Petro (PTR) má byť 60 dolárov, čo korešponduje hodnote barelu ropy na trhu.

Zdroj | RT
Pozrite si

Rusko sa chystá vytvoriť svoju vlastnú kryptomenu kontrolovanú štátom

Venezulská kryptomena by tak mohla byť ďalšou zo zoznamu spoľahlivých kryptomien, ktoré by ponúkli určitú záruku zo strany štátu a s tým aj spoľahlivosť a dôveryhodnosť investície. Na druhej strane sa jedná o Venezuelu, ktorá sa nachádza v ekonomických problémoch.

Whitepapper má 22 strán a aj keď neponúka klasické frázy o unikátnosti technológie či cieľoch v podobe tzv. roadmap, je zaujímavé sa pozrieť, ako štát, akým je Venezuela pristúpila k problematike kryptomien.

V porovnaní s Bitcoinom, ktorý má podjednotky označené ako satoshi, Petro bude mať podjednotku mene, ktorá predstavuje 0,00000001 z celkovej hodnoty Petro. Toto slovo označuje ropu v jazyku wayúu, druhý najpoužívanejší jazyk vo Venezuele.

Zdroj | Steemit
Pozrite si

Estcoin – oficiálna estónska kryptomena na obzore?

Predpredaj začne 20. februára, kedy by malo byť predaných 38,4 % tokenov. O mesiac neskôr by mal začať verejný predaj, kedy by sa malo ponúknuť ďalších 44 % a zvyšných 17,6 % bude ponechaných pre správu kryptomeny. Keďže sa jedná o tzv. ICO predpredaj, ktorý má za úlohu nalákať čo najviac investorov, aj pri petro sa môžeme tešiť na rôzne druhy zliav.

Venezuela garantuje, že sa kryptomena bude dať použiť na platenie daní, poplatkov a príspevkov do verejných služieb. Petro má byť zároveň akýmsi protikladom k mene Tether, ktorá chce byť alternatívou k americkému doláru. Venezuela vo whitepaperi kritizuje dominanciu doláru, ktorý nie je krytý zlatom.

Petro je vraj oveľa ambicióznejší projekt než ktorákoľvek iná kryptomena. Uvidíme ako sa bude venezuelská štátna kryptomena vyvíjať a či ju budú môcť nakúpiť všetci vrátane Američanov.

Zdroj