Rusko sa chystá vytvoriť svoju vlastnú kryptomenu kontrolovanú štátom

ZDROJ | Bitcoin News

Kryptomeny sú fenoménom, ktorý sa rieši nielen na úrovni firiem, ale aj na úrovni štátov. Jednu taká kryptomenu plánuje už aj Rusko. Druhý Bitcoin to asi nebude.

Ruský minister pre komunikácie a masové médiá, Nikolay Nikiforov, potvrdil plány spustiť štátom kontrolovanú digitálnu menu.

Kryptomena by mala využívať technológiu blockchain, podobne ako ostatné kryptomeny vrátane Bitcoinu. Blockchain zabezpečí decentralizovanú kontrolu a mal by zvýšiť aj dôveru zo strany možných kupcov. Na druhej strane, mena bude do určitej miery stále kontrolovaná aj zo strany štátu.

ZDROJ | coindesk

Pozrite siPribúda nová mena Bitcoin Cash, vlastníci Bitcoinov si polepšia

Mena sa však nebude dať ťažiť (tzv. mining), miesto toho bude kontrolovaná a sledovaná štátom ako bežné peniaze. Takýmto spôsobom by mohlo Rusko teoreticky rozbehnúť svoju internetovú ekonomiku bez toho, aby muselo viazať menu na iné krajiny či na tretie strany.

Digitálna mena by sa tiež mala dať okamžite premeniť na konvenčné peniaze. Ruské orgány však pravdepodobne budú požadovať doklad o vlastníctve a pôvode peňazí. Jedine takto sa bude dať vyhnúť 13 % dani a zabrániť možnému zneužívaniu kryptomeny na pranie peňazí.

ZDROJ | Pixabay

Pozrite siČo je to Bitcoin, najpopulárnejšia kryptomena?

Dátum vydania či iné detaily zatiaľ oznámené neboli, no Nikiforov si myslí, že Rusko už nemôže s vydaním kryptomeny viac čakať. Podľa neho, ak Rusko nevydá vlastnú kryptomenu, susedné regióny Ázie a Európy tak urobia najbližšie obdobie.

Okolo ruskej kryptomeny sa objavili aj pochybnosti a to najmä zo spomínanej 13 % dani, na ktorej by Rusko slušne profitovalo. Na druhej strane bude mena kontrolovaná a zabezpečená blockchainom, takže by sa mohlo zabrániť zneužívaniu aspoň do istej miery.

Uvidíme, ako sa bude situácie s ruskou kryptomenou ďalej vyvíjať, no návrh podporil aj prezident Ruska, Vladimír Putin. Prezident však poukázal aj na možné riziká zneužitia tejto kryptomeny.

ZdrojTASS

Komentáre k článku