Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Veľký nórsky test odhalil, aký reálny dojazd ponúkajú elektromobily počas zimy

Veľký nórsky test odhalil, aký reálny dojazd ponúkajú elektromobily počas zimy
Zdroj | Tesla
Igor Neštrák
Veľký nórsky test odhalil, aký reálny dojazd ponúkajú elektromobily počas zimy
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

V Nórsku sa každoročne konajú rozsiahle testy dojazdu a účinnosti elektromobilov v chladnom zimnom období, ktoré má najvýraznejší vplyv na dojazd. Tohtoročný test bol doteraz najrozsiahlejší s 29 rôznymi modelmi elektromobilov.

Najlepší výsledok dosiahol modernizovaný Model S od kalifornského výrobcu Tesla Motors. Model S sa na európske trhy vrátil po dvojročnej odmlke, kedy s modernizáciou modelového radu sa výrazne zlepšila efektivita pohonu.

Testy sa uskutočnili na trase medzi Oslom a Hjerkinn, pričom teploty počas meraní sa pohybovali v rozpätí – 5 °C a -10 °C. Tesla Model S dosiahla dojazd 530 km, čo je len o 16,4 % menej ako deklaruje výrobca. Podľa meracieho cyklu WLTP Tesla Model S dosahuje dojazd 634 km.

Obsah pokračuje pod reklamou

Väčšina testovaných elektromobilov dosahovala dojazd menší o 20 – 30 % ako deklaruje samotný výrobca. Najbližším konkurentom, ktorý sa dokázal k výsledku Tesly priblížiť je Mercedes EQE 300, jeho reálny dojazd bol však o 33 % nižší ako uvádza Mercedes. Kompletnú tabuľku s výsledkami nájdete na nórskom portáli Motor.no.

Z hľadiska maximálneho dosiahnutého dojazdu je na druhom mieste opäť produkt amerického výrobcu Tesla, konkrétne Model X Plaid, ktorý zvládol absolvovať 444 km na jedno nabitie, čo je len o 18,23 % menej ako uvádza výrobca. Zo zvyšku sveta sa podarilo k výsledkom Tesly priblížiť len BMW, ktoré s modelom i7 xDrive60 a i4 eDrive40 dosiahli dojazd 424, respektíve 434 kilometrov.

Veľmi dobré výsledky v testoch dosiahol aj kórejský model Kia EV6 GT, ktorý síce dosiahol dojazd len 349 km, ale je to len o 17,49 % menej ako uvádza výrobca. Najhorší výsledok v uvedenom teste dosiahla Toyota BZ4X s predným pohonom, ktorá miesto deklarovaných 503 kilometrov zvládla absolvovať len 323 kilometrov, čo je o 35,79 % menej ako uvádza výrobca. Nedarilo sa ani Škode Enyaq Coupe RS, ktorej dojazd bol nižší o 33,73 %.

Zdroj