Easter egg (veľkonočné vajíčko) je skrytá a oficiálne neohlásená funkcia, vlastnosť v počítačovom systéme. Tým môže byť napríklad drobná hra, veselá animácia, ale i zvláštne správanie sa programu, či zobrazenie mien programátorského tímu.
Nájsť takúto odmenu nie je jednoduché. Skryté funkcie sa vyvolávajú na rôznych miestach rozhrania aplikácie cez kontextové menu, rôznymi kombináciami klávesových skratiek, či príkazov. Najčastejšie však bývajú ukryté pri použití klávesových skratiek, alebo dvojklikov v informačnom okne po vyvolaní menu.
Apple je dosť konzervatívna spoločnosť na to, aby sa dokázala uvoľniť počas sviatkov. Chápeme, treba zarábať a až potom sú na rade peniaze. Napriek tomu sa zistilo, že aj táto spoločnosť má svoje vajíčko. Nájdete ho v každej kópii operačného systému macOS, ktorá bola uvoľnená od roku 2018.
Veľkou záhadou je čo ukrýva. Ak budete postupovať podľa nášho návodu, nájdete originálnu Bielu knihu (Bitcoin whitepaper) od Satoshiho Nakamotoa v PDF súbore. Podporuje teda Apple Bitcoiny – je to odkaz pre vyvolených, že majú investovať práve do kryptomeny? Ani srnka netuší…
Ako nájdete Bitcoin whitepaper vo vašom Macu?
Každý kto má macOS minimálne so systémom Mojave môže si overiť, či je to naozaj tak. Postup je jednoduchý. Otvorte si Terminál (Comm + medzerník a napíšte Terminal). Do príkazového riadku vložte nasledujúci príkaz:
System/Library/Image\
Capture/Devices/VirtualScanner.app/Contents/Resources/simpledoc.pdf
V prípade, že máte macOS 10.14 alebo novší, PDF-ko so súborom o Bitcoine sa vám okamžite zobrazí v ukážke. Ak vám nevyhovuje Terminál, otvorte Finder > Macintosh HD > System > Library > Image Capture > Devices folder. Kliknite so stlačeným klávesom Control na VirtualScanner.app a Zobraziť obsah balíka, otvorte priečinok Contents > Resources folder inside, kde si následne otvoríte simpledoc.pdf.
Tento ukrytý dokument objavil, resp. znovuobjavil vývojár Andy Baio, keď sa snažil rozbehnúť svoju tlačiareň. Zrejme prvý človek, ktorý dokument o bitcoinoch objavil je dizajnér Joshua Dickens. O svoje zistenie sa podelil na Twitteri v novembri 2020.
Takto ľahko môžete nájsť záhadný súbor, ktorý tam umiestnil neznámy srandista. Hovorí sa, že to bolo nahlásené spoločnosti už pred mnohými mesiacmi. Pointa tohto čudného príbehu končí tak, že problém mal vyriešiť ten istý inžinier, ktorý tam Bitcoin whitepaper vložil.
Apple na verejnosti vystupuje skôr proti kryptomenám a NFT. Bývalý riaditeľ App Store Philip Shoemaker napríklad tvrdil, že Apple „mal problém s kryptomenami od prvého dňa“. Shoemaker začiatkom povedal, že vedenie spoločnosti považuje kryptomenu za „Ponziho schému“. Apple tiež zaviedol 30 % poplatok v App Store pre krypto aplikácie, vďaka čomu chceli viacerí vývojári bojkotovať iOS.
Josh D. opísal aj ďalšiu zvláštnosť. V priečinku Resources sa nachádza súbor s názvom cover.jpg, ktorý sa používa na testovanie typu média Photo. Snímka bola zhotovená na Ostrove pokladov v zálive San Francisco.
Dodávame, že bielou knihou sa označuje kniha, alebo príručka informujúca čitateľov o konkrétnej téme alebo probléme. Biela kniha bitcoinu bola zverejnená v roku 2008, volá sa Bitcoin: Elektronický hotovostný systém peer-to-peer. Ukazuje, ako by ľudia mohli používať bitcoin ako efektívnejšiu formu peňazí mimo tradičného bankového modelu. Poskytuje tiež technické vysvetlenia, napr. ako sieť Bitcoin umožňuje používateľom posielať digitálnu menu v sieti typu peer-to-peer bez sprostredkovateľov. Poznáme tiež bielu knihu blockchainu Ethereum.