Reklama

Veľká novinka pre občanov EÚ, Facebooku budeme môcť zakázať zbierať o nás dáta

Zdroj | unsplash/Jonas Leupe
Stanislav Vinc
Zdroj | unsplash/Jonas Leupe
Zdroj | unsplash/Jonas Leupe

Spoločnosť Meta podľa informácií denníka The Wall Street Journal už čoskoro používateľom sociálnych sietí Facebook a Instagram vystúpiť z podrobného zberu dát, na základe ktorých im servíruje na mieru šité reklamy. Túto možnosť však budú mať iba občania Európskej únie.

Plán poskytnúť používateľom takúto možnosť mal podľa denníka vzniknúť po tom, čo Európska únia už po tretí raz udelila pokutu spoločnosti Meta za to, že používateľov nútila k súhlasu so sledovaním ich aktivít na internete. Naposledy sa táto pokuta vyšplhala až do výšky 400 miliónov dolárov.

Facebook a Instagram sleduje aktivity používateľov na svojich webových stránkach a v aplikáciách pomerne podrobne. Do databáz ukladá príspevky, fotografie a videá, ktoré si používatelia prezerajú, komentujú a s ktorými interagujú reakčnými tlačidlami. Okrem toho však sociálne siete sledujú aktivity používateľov aj na ostatných webových stránkach, najčastejšie pomocou cookies alebo prihlasovacích brán.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Prečo sa v slovenských schránkach objavili občianske preukazy? Otázky a odpovede

Meta tieto informácie zbiera na presnejšie cielenie reklám, ktorými tak dokáže používateľov lepšie zaujať, či už na základe ich vkusu, osobných postojov, koníčkov alebo aj ich aktuálnej polohy a sietí, ku ktorým sa pripájajú. Po vystúpení z okruhu sledovania bude Meta na tvorbu reklám uschovávať už iba základné informácie ako sú vek či všeobecná poloha.

The Wall Street Journal však uvádza, že Meta zjavne celý proces odmietnutia sledovania navrhla tak, aby bol čo najkomplikovanejší a tak od tohto zásadného kroku odradila čo najviac používateľov. Tí totiž údajne vo svojej žiadosti budú musieť písomne vyjadriť dôvod, prečo by radi sledovanie odmietli a spoločnosť bude ich žiadosť dokonca musieť aj ručne schváliť skôr, než ich zo sledovacieho okruhu skutočne vyradí.

Ako bude napokon celý proces odmietnutia sledovania vyzerať, uvidíme až v momente jeho oficiálneho spustenia, k čomu by podľa denníka malo dôjsť už najbližšiu stredu, 5. apríla 2023. Nateraz ide stále o neoficiálne informácie, ktoré je potrebné brať s rezervou.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.