Reklama

Prečo sa v slovenských schránkach objavili občianske preukazy? Otázky a odpovede

Richard Pliešovský

V posledných dňoch ostalo prekvapených nemálo Slovákov. Na ich adresu totiž Ministerstvo vnútra poslalo nové občianske preukazy. Sú určené pre deti mladšie ako 15 rokov, ale i občanom starším ako 65 rokov. Nové občianske sú bez podoby tváre.

Stala sa niekde chyba? Vymysleli podvodníci grandiózny podfuk, ktorý sa zapíše do histórie kriminalistiky? Nič také, nový občiansky preukaz bez fotografie bude slúžiť ako autentifikačný prostriedok. Pripravili sme zoznam najčastejších otázok a odpovedí na túto tému.

Na čo využijete občiansky preukaz bez podoby tváre?

Obsah pokračuje pod reklamou

Nový doklad slúži ako autentifikačný prostriedok na prístup k záznamom elektronickej zdravotnej knižky občana (eZdravie) v ambulancii lekára, v nemocnici, či v lekárni. Slúži ako preukaz poistenca.

Dá sa využiť aj ako cestovný doklad, napríklad do Čiech, alebo Rakúska?

Nie, nie je možné používať ho ako cestovný doklad. Občiansky preukaz bez podoby tváre je vizuálne identický s dokladmi vydávanými pred decembrom 2022, avšak neobsahuje všetky identifikačné údaje osoby (fotografiu a podpis držiteľa).

Kto má nárok na občiansky preukaz bez podoby tváre?

Podľa zákona o občianskych preukazoch sa občiansky preukaz bez podoby tváre automaticky vydáva pri narodení občana, pri udelení štátneho občianstva SR osobe do 15 rokov, a pri prihlásení občana mladšieho ako 15 rokov na trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

Aká je platnosť?

Občiansky preukaz bez podoby tváre pre osoby do 15 rokov má platnosť 15 rokov, resp. do vydania štandardného občianskeho preukazu s fotografiou pri dovŕšení 15 rokov. Na jeho platnosť nemá vplyv ani vydanie občianskeho preukazu pre dieťa na účely cestovania: maloletý môže byť držiteľom oboch dokladov, na cestovanie však môže používať len doklad s fotografiou.

Pre osoby staršie ako 65 rokov je občiansky preukaz bez podoby tváre je vydávaný s platnosťou na 15 rokov.

Čo sa stane, ak sa občiansky preukaz stratí, alebo ho ukradnú?

V prípade straty či odcudzenia bude osobe do 15 rokov vydaný nový preukaz bez podoby tváre. Osoba nad 65 rokov získa pri strate plnohodnotný občiansky preukaz s fotografiou.

Pre koľko osôb bude potrebné celkovo vydať tieto nové doklady?

Pre projekt Zdravie bude potrebné celkovo vydať elektronické doklady zhruba pre 800-tisíc občanov do 15 rokov. Ďalších 300-tisíc občianskych preukazov bez podoby tváre poputuje občanom starších ako 65 rokov. Doteraz bolo vyrobených a odoslaných asi 400-tisíc dokladov.

Kto doručuje nové doklady?

Občianske preukazy bez podoby tváre doručuje Slovenská pošta. Ak vás doručovateľ nezastihne na adrese trvalého bydliska, v poštovej schránke zanechá oznámenie o uložení zásielky na najbližšej pošte. Doklad neprevzatý v odbernej lehote na pošte si budete môcť prevziať na oddelení dokladov OR PZ podľa miesta vášho trvalého pobytu.

Pozrite si

Štát rozosiela deťom a ľuďom nad 65 rokov občianske bez fotografie. O čo ide?

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako vidíte, nejde o žiaden podfuk, ale o ďalší krok k digitalizácii zdravotníctva a verejnej správy. Škoda však, že aj toto je len dočasné riešenie. Pripravuje sa totiž ďalší projekt, ktorý ráta, že elektronický preukaz plne nahradí, resp. plnohodnotne zastúpi zabezpečená aplikácia v smartfóne.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.