Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vdýchnite nový život vášmu starému počítaču už za 20 €

Vdýchnite nový život vášmu starému počítaču už za 20 €
Zdroj | Windows
Stanislav Vinc
Vdýchnite nový život vášmu starému počítaču už za 20 €
Zdroj | Windows
Zdroj | Windows

Dopyt po počítačoch a notebookoch počas pandémie vyšvihol ich ceny na rekordné úrovne a hoci je tá najväčšia vlna zdražovania už zjavne našťastie za nami, kúpa nového stroja nemusí byť stále pre každého celkom dostupná.

Ak vám už váš počítač nestíha, jeho zapínanie trvá dlhšie ako varenie kávy a občas má už aj problém „prebrať sa“, pred rozbitím prasiatka na nový počítač môžete skúsiť ešte jeden síce starý, ale skutočne zaručený trik – výmenu HDD za SSD.

Zdroj | unsplash/Windows
Obsah pokračuje pod reklamou

Tento tip platí pre staršie alebo lacnejšie počítače, ktoré na chod systému a programov využívajú stále HDD, teda pevný disk s fyzickým zapisovaním dát pomocou magnetického záznamu. Takéto disky síce v porovnaní s SSD ponúkajú lepší pomer medzi cenou a kapacitou, no dnešným štandardom už jednoducho nestačia.

Našťastie pre nás, cena SSD úložísk v priebehu posledných rokov výrazne klesla, čo najlepšie vidieť pri pohľade na graf vývoja ceny niektorých modelov. Disky s kapacitou 240 GB, ktoré sú vhodné pre nenáročných používateľov na bežné prehliadanie internetu a prácu s dokumentami, prezentáciami a tabuľkami, by vás ešte pred niekoľkými rokmi vyšli na 70-90 €. Dnes už takýto disk bežne kúpite aj za cca. 20 € a to vrátane M.2 modelov.

Cenovo dostupnejšie s úsamozrejme aj modely s väčšou kapacitou, ktoré vám okrem systému a zopár programov vystačia už aj na hry a väčšie multimédiá. Pri niektorých notebookoch, ale najmä stolných počítačoch, však zároveň vaše staré HDD nemusíte zahadzovať. Na nové SSD môžete preniesť operačný systém, zatiaľ čo na väčšom HDD budete mať vaše súkromné dáta.

Pozrite si

VW Golf vs Ford Model T? Pozrite si, ako sa rokmi menili rozmery áut

Pri výbere konkrétneho SSD sa môžete rozhodovať aj na základe životnosti, ktorá sa udáva v jednotkách TWB (Terabytes Written). Ide o množstvo terabajtov, ktoré je možné na disk zapísať počas jeho životnosti. Kľúčová pre vás samozrejme ale môže byť aj rýchlosť čítania a zápisu, kde však akékoľvek SSD prekonáva akýkoľvek pevný disk. Podstatná napokon môže byť aj značka, s ktorou sa spája renomé, resp. typická spoľahlivosť jej diskov.

Ako následne pristúpiť k samotnej výmene? Ciest je mnoho, pričom tá najjednoduchšia spočíva v priamej výmene disk-za-disk, kedy na nové SSD nainštalujete čistý operačný systém a dáta si doň stiahnete z cloudu, externého disku či USB. Ak takúto možnosť nemáte, potrebovať pravdepodobne budete SATA/USB redukciu, ktorá vám umožní k počítaču pripojiť oba disky súčasne a prípadne si ich tak aj priamo naklonovať. Na trhu dokonca nájdete aj modely s externým boxom, ktoré vám umožnia premeniť si staré HDD na externý disk.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.