Reklama

Ako vymeniť HDD za SDD a dať starému notebooku druhý život

Richard Pliešovský

Doba, keď bol v domácnosti len jeden počítač je dávno za nami. Dnes máme doma viac počítačov, ten najstarší je založený niekde na dne skrine. S trochou námahy vieme z neho urobiť funkčný stroj, na ktorom môžeme napríklad pozerať filmy.

SSD disky za ten čas, čo sú na trhu dostatočne zlacneli, dnes nie je veľkým nákladom jeden zakúpiť a tak dať „starúšikovi“ dôstojný život i v dnešnej dobe.

Ďalšou bežnou praxou je, že v primárnom počítači meníme SSD za nový s väčšou kapacitou. Toto bol aj môj prípad, syn si menil v PC komponenty a ostal mu navyše jeden disk so 120 GB kapacitou. Presne na niečo také som čakal, mal som v pláne zrýchliť jeden náš obstaróžny stroj, ktorý sporadicky využívame ako multimediálne zariadenie.

Je pravda, že výmena pevného disku nie je úplne najjednoduchšia vec, ale zas na druhej strane, keď vymieňame koleso na aute, viac sa zašpiníme, i tak auto nezrýchlime.

Okrem nového SSD potrebujeme skrutkovače, mali by postačovať menšie krížové a redukciu SATA na USB, tú nám treba na pripojenie nového disku k notebooku pri klonovaní systému. Ja som použil box, v ktorom mám zálohovací disk, ten som vybral a na jeho miesto zasunul SSD.

Je možné, že budete meniť HDD s väčšou kapacitou ako je SSD, vtedy si potrebujete urobiť inventúru v súboroch. Dôležité veci treba zálohovať a ostatné skontrolovať, či ich vôbec ešte budete niekedy potrebovať.

Klonovanie disku

Na starom disku máme uložené nielen osobné súbory, ale aj systém, jeho nastavenia a ovládače. Aby sme to preniesli na nový disk, potrebujeme použiť niektorý z nástrojov na migráciu systému.

Tiež budete potrebovať licenčné číslo Windowsu. Ak ho nemáte poruke (ja som veru netušil, či ho ešte vôbec niekde mám), pomôže nám program, ktorý ho vyhľadá. Ja som úspešne použil ProduKey.

Zdroj | NirSoft

Na samotnú migráciu systému existuje množstvo programov. K mnohým SSD diskom výrobcovia pridávajú softvér na klonovanie disku. Ak ste ho nedostali (môj prípad), dá sa stiahnuť bezplatne. Vyskúšal som DriveClone 11.10 a Disc Image od Microsoftu.

Stiahnite si jeden z nich a postupujte podľa inštrukcií. Treba počítať, že tento úkon trvá pomerne dlho. Po korektnom ukončení môžete vypnúť počítač a vytiahnuť SSD z USB portu.

Výmena

Vypnutý a zo siete odpojený počítač rozoberiete. Postupujte opatrne, trpezlivo, ak sa nedarí, pokojne si nájdite na YouTube návod ako rozobrať váš model. Ak vymieňate disk v notebooku, vytiahnite aj batériu.

Dajte si pozor na statickú energiu, aby ste výbojom neodpálili citlivú elektroniku. Starý HDD uvoľnite zo skrutiek a na jeho miesto vložte nový. Všetko pozorne zaskrutkujte a zložte počítač do pôvodného stavu.

Nastáva čas pravdy, po zapnutí počítača by mal systém nabehnúť bez problémov. Môže však chcieť dodatočné potvrdenie, resp. ešte raz sa reštartovať. Dobrou správou je, že v prípade akýchkoľvek komplikácií, ktoré nebudete vedieť vyriešiť, môžete vložiť do počítača starý disk.

Budete mať síce stále starý počítač, ale vďaka rýchlejšiemu disku vás milo prekvapí svižnosťou, menšou spotrebou a celkom určite aj tichšou prevádzkou.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.