Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vďaka robotizácii môže do dvoch rokov zaniknúť až polovica pracovných miest

Vďaka robotizácii môže do dvoch rokov zaniknúť až polovica pracovných miest
Zdroj | guinness world records
Michal Spiegel
Vďaka robotizácii môže do dvoch rokov zaniknúť až polovica pracovných miest
Zdroj | guinness world records
Zdroj | guinness world records

Ekonomickí analytici z portálu fingo predpovedajú, že aktuálna pandémia koronavírusu urýchli nástup robotizácie a tým spôsobí zanikanie pracovných miest.

Podľa analytikov má ísť až o polovicu zo súčasných pracovných miest na trhu a jednou z najviac ohrozených krajín je Slovensko. Robotizáciou neprejdú napríklad nízkokvalifikované pracovné pozície, napríklad pracovníci v automobilkách.

Na ústupe tiež budú pracovníci v call centrách, predavači a pokladníci v obchodoch, ktorých už dnes čiastočne nahrádzajú samoobslužné pokladne. Robotické stroje sú presnejšie a majú menšiu chybovosť. Taktiež nemôžu ochorieť a okrem počiatočných nákladov sa im nemusí vyplácať mzda.

Zdroj | Toyota
Pozrite si

6 zamestnaní zajtrajška – aká práca bude hrať prím v budúcnosti?

Keď hodnoty premeníme na čísla, zániku sa podľa analytikov a Svetového ekonomického fóra nevyhne 75 miliónov pracovných pozícii. Robotizácia má však za výsledok aj vznik nových pracovných pozícii, ktorých by sa malo do roku 2022 objaviť až 133 miliónov.

„Robotizácia je nezvrátiteľný proces, je to súčasný trend. Tak, ako sme pred rokmi prešli z čisto poľnohospodárskej výroby k prevahe priemyslu, tak sa teraz priemysel transformuje na väčšie využívanie zmechanizovanej a robotizovanej výroby. Priemyselné podniky sú čoraz viac automatizované, za vlaňajšok bolo do prevádzky zaradených viac ako 300 000 nových priemyselných robotov. Do šiestich rokov roboty odpracujú až 52 % z celkového pracovného času, ľudia už len 48 %,“ povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Zdroj | Toyota

Čo sa týka nových pracovných miest ,,v rámci východnej a strednej Európy budú do roku 2022 čoraz viac žiadané pozície ako dátový analytik, špecialista na robotické stroje, inžinier, vývojár softvérov a aplikácií či špecialista na sociálne siete,“ doplnila Buchláková. Dopyt bude aj po marketingových špecialistoch, odborníkov na nové technológie, bezpečnostní analytici, personalisti či finanční analytici.

Budúcnosť tiež prinesie úbytok pracovníkov, ktorí zarábajú minimálnu mzdu ako čašníci a zamestnanci fast foodov. Taktiež sa posledných pár rokov skloňuje možnosť o veľkom prepúšťaní v bankovom sektore, kde je množstvo pozícií, ktoré nahrádzajú automatizované systémy.

Či už ide o kontrolu transakcií alebo samotnú administratívnu prácu, bankové pobočky a centra pre zdieľané služby bánk budú pravdepodobne tiež znižovať svoje stavy.

Americká banka Merrill Lynch napríklad už rieši, ako automatizovať investičné poradenstvo pre niektorých klientov s účtami, na ktorých je menej ako 250-tisíc dolárov.

„Stále je množstvo profesií, ktoré roboty vykonávať nemôžu. Špecializované profesie ako terapeuti, osobní tréneri či učitelia zostanú nenahraditeľné. Naopak, ľudia skončia na pozíciách vyžadujúcich opakované zručnosti, prácu s dátami alebo ručné zadávanie informácií,“ skomentovala Buchláková.

Zdroj | Maximalfocus
Pozrite si

Dôverujme umelej inteligencii a nebojme sa jej

Zániku sa nemusia báť ani ľudia, ktorí sa venujú tvorivej práci vrátane písania, podnikania či vedeckého objavovania. Otázkou ostáva práca s ľuďmi, ktorá sa dá čiastočne nahradiť robotmi, ktorí vedia byť priateľskí.

Pri robotizácii a využívaní umelej inteligencie je tiež dôležité myslieť na etické pravidlá a tiež na dôveru ľudí k týmto technológiám. O potrebe budovaní dôvery hovorili predstavitelia spoločnosti Bosch na minuloročnej výstave Bosch Connected World. Pokrok musí ísť ruka v ruke s budovaním dôvery, inak sa nové technológie budú stretávať s podobným odporom ako v súčasnosti s 5G sieťami a očkovaním.