„Našim cieľom nemôže byť iba vývoj umelej inteligencie, ale aj budovanie dôvery v umelú inteligenciu“. To sú slová Dr. Volkmara Dennera, výkonného riaditeľa nemeckej spoločnosti Bosch.
Jedna z najväčších svetových konferencií o priemyselných technológiách, Bosch Connected World 2020, mala ako kľúčovú tému umelú inteligenciu a hovorilo sa aj o zvyšovaní dôvery k tejto technológii.
Naše reálne životy (okrem Bratislavy samozrejme) nežijeme v sci-fi filmoch, v ktorých umelá inteligencia prevzala kontrolu a ovládla ľudstvo. Napriek tomu technologický pokrok ide míľovými krokmi a technológie ako strojové učenie, internet vecí a umelá inteligencia budú vplývať na našu blízku budúcnosť.
Či už ide o plnohodnotné autonómne riadenie, inteligentné domáce spotrebiče či smartfóny, na umelú inteligenciu sa budeme musieť v mnohom spoliehať a budeme jej musieť 100-percentne veriť.
Táto dôvera nie je spojená iba s bezpečnosťou, ale aj so zamestnanosťou. Mnohí pracovníci sa obávajú, že automatizácia spôsobí prudký pokles pracovných miest.
Už dnes vidíme, že nielen v priemysle, ale aj v bankách sa vo veľkom prepúšťa z dôvodu inteligentnejších systémov, na ktoré už nie sú potrební ľudskí pracovníci. Už málo sa ale hovorí o tom, že samotná automatizácia a robotizácia vytvára nové pracovné miesta, ktoré sú kvalifikovanejšie a ktoré tak vytvárajú komparatívnu výhodu pre firmy či štáty, ktoré automatizáciu podporujú.
Podľa výpočtov Svetového ekonomického fóra môže byť umelá inteligencia zodpovedná za stratu 75 miliónov pracovných miest do roku 2022, no zároveň môže prispieť k vytvoreniu 133 miliónov nových pracovných pozícií.
Preto je dôležité si vybudovať dôveru v tieto technológie a nereagovať hystericky. Volkmar Denner na konferencii Bosch Connected World 2020 v Berlíne tiež hovoril, že sa musíme zamerať na výhody umelej inteligencie pre náš každodenný život.
Umelá inteligencia musí slúžiť ľuďom, nie naopak. To znamená, že vždy musí byť pod dohľadom ľudí. Aj preto spoločnosť Bosch pripravila etický kódex, ktorý obsahuje červené čiary, ktoré systémy nemôžu prekročiť.
So skratkou AI (Artificial intelligence – umelá inteligencia) sa tak budeme stretávať čoraz častejšie a preto je lepšie sa na túto revolúciu pripraviť. Ako pri všetkých témach a trendoch, dôležité je používať kritické myslenie a fakty a nenechať sa zmanipulovať konšpiračnými teóriami či úvahami o dystopickom svete.
Spoločnosť Bosch tak priložila ruku k dielu a má za cieľ vytvoriť bezpečnú, masívnu a zrozumiteľnú umelú inteligenciu pre ľudí, či už v priemysle alebo v autonómnom riadení.
Za možnosť priniesť vám reportáž z podujatia Bosch ConnectedWorld 2020 ďakujeme spoločnosti Bosch, ktorá hradila náklady spojené s cestou a ubytovaním redaktora.