Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

V teste odomykania tvárou odolal iba iPhone X a Windows Hello

V teste odomykania tvárou odolal iba iPhone X a Windows Hello
Zdroj | Forbes
Stanislav Vinc
V teste odomykania tvárou odolal iba iPhone X a Windows Hello
Zdroj | Forbes
Zdroj | Forbes

Forbes otestoval bezpečnosť odomykania smartfónu tvárou a pred verný 3D model tváre postavil iPhone X, LG G7 ThinQ, Samsung Galaxy S9, Note 8 a OnePlus 6.

Odomykanie tvárou je čoraz bežnejšou funkciou aj tých najlacnejších smartfónov. Vlnu popularity tejto funkcie síce spustil Apple a jeho iPhone X so zabudovaným infračerveným projektorom a snímačom, no takéto odomykanie funguje aj bez podobných senzorov. Stačí na to dostatočne kvalitný predný fotoaparát a softvér, ktorý na pozadí rozpoznáva črty tváre.

Pre tento test si redaktor Forbes, Thomas Brewster, nechal za zhruba 300 libier vyrobiť 3D model hlavy pomocou 50 fotoaparátov, na základe čoho bol vytvorený celkom presný 3D výtlačok jeho hlavy. Každé testované zariadenie bolo najprv nakonfigurované na reálnej tvári a následne testované na realistickom výtlačku.

LG G7 ThinQ pri úvodnom nastavovaní tváre používateľov upozorní, že tento spôsob zabezpečenia nie je úplne bezpečný, čomu odpovedal aj výsledok testu. LG G7 ThinQ sa po namierení na falošnú tvár odomkol v podstate okamžite. Bezpečnosť na tomto modeli sa mierne zvyšuje až po aktivácii pokročilého rozpoznávania, no aj v tomto prípade ju po chvíli falošná hlava zmiatla a smartfón sa odomkol.

Podobné upozornenie sa zobrazuje aj pri prvotnom nastavovaní smartfónov Samsung Galaxy S9 a Note 8 a aj v tomto prípade bola ochrana skenovaním tváre prekonaná. Samsung však okrem toho vo svojich smartfónoch ponúka aj skenovanie dúhovky, ktoré už v teste prekonané nebolo. Aj skenovanie tváre dokonca podľahlo až po niekoľkých pokusoch s rôznymi uhlami a osvetlením tváre.

Pozrite si

Samsung Galaxy Note9 – voľba náročných

Najhoršie v teste dopadol OnePlus 6, ktorý žiadne podobné upozornenie a ani pokročilé skenovanie neponúka a po namierení na falošnú tvár sa okamžite odomkol. Spoločnosť OnePlus sa k situácii vyjadrila a svojim zákazníkom, ktorí preferujú bezpečnosť pred pohodlím, odporúča používať heslo, PIN kód alebo odtlačok prsta.

Falošným výtlačkom hlavy sa nenechal oklamať iba iPhone X a nešpecifikované zariadenie s odomykaním Windows Hello. Pokiaľ teda používate Android a vašou prioritou je bezpečnosť, spoľahnite sa radšej zložité heslá, 6-miestny PIN kód alebo snímač odtlačkov.

Zdroj