Reklama

V Nórsku je viac ako polovica nových áut elektrických alebo hybridných

Imrich Maťo

Je známe, že Nórsko je svojím zámerom zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi po roku 2025 avantgardou medzi krajinami s takýmto zmýšľaním. No nezostáva iba pri plánoch a predstavách.

Pozrite si

Spaľovacie motory od roku 2040 zakáže aj Kalifornia. Bez konkurencie je Nórsko

Zdroj | Tesla

Podľa agentúry Reuters, ktorá citovala štatistiky organizácie Opplysningsrådet for Veitrafikken sa Nórsko stalo lídrom v presadzovaní elektrických alebo aspoň hybridných vozidiel. V uplynulom roku 2017 bol v Nórsku predaj týchto vozidiel nad hranicou 50 percent. Konkrétne vraj 52 %. A to už je dosť, pri uvedomení si, že klasické automobily plne závislé od fosílnych palív sa tým dostali do minority.

Pozrite si

Fotovoltaika 2018: pribudne rekordných 108 GW výkonu

Nórsko oslobodzuje nové elektrické vozidlá od takmer všetkých daní a dotácií, ktoré môžu priniesť tisíce dolárov ročne z hľadiska bezplatného alebo dotovaného parkovania, opätovného spoplatňovania a používania mýtnych ciest, trajektov a tunelov. Zároveň ale vytvára takmer všetku svoju elektrickú energiu vo vodných elektrárňach, takže napomáha posunu znižovať znečistenie ovzdušia a zmenu klímy.

Pozrite si

Rok 2017 bol i rokom batérií, predstavených ich bolo množstvo

Minulý rok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) oznámila, že Nórsko je ďaleko pred ostatnými krajinami ako Holandsko, Švédsko, Čína, Francúzsko a Veľká Británia v oblasti predaja elektrických automobilov. Najpredávanejšími modelmi v krajine boli Volkswagen Golf, BMW i3, Toyota Rav4 a Tesla Model X.

Pozrite si

Budú horčíkové batérie „zabijakom“ lítia?

Christina Bu, šéfka Nórskeho zväzu elektrických vozidiel, ktorý zastupuje majiteľov, uviedla, že cieľový rok 2025 znamená, že Nórsko by malo udržať svoje stimuly pre elektrické autá a považuje tento cieľ za veľmi ambiciózny.

Či sa ho aj podarí naplniť, rovnako ako v iných krajinách, ukáže čas.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.