ZSE Drive prakticky do centra hlavného mesta prinieslo čosi svetové – nabíjací hub so šesticou UFC nabíjačiek pre elektromobily, ktoré ponúknu neuveriteľný výkon 400 kW!
Samozrejme, dnes ešte nemáme elektromobily, ktoré by takýto nabíjací výkon podporovali, no čím vyšší výkon, tým skorší peak nabíjania a tým rýchlejšie nabitie. Teoreticky. V praxi to budú sekundy či minúty.
Každopádne, aj Bratislava má čosi svetové a unikátne. Nabíjací hub sa nachádza v tzv. downtowne, zhruba v strede Landererovej ulice, v blízkosti sídla ZSE. Moderná minimalistická stavba s oceľovou konštrukciou a betónovými prvkami je určená nielen pre nabíjanie elektromobilov, ale aj dobíjanie energie pre ich majiteľov. Vo vnútri sú totiž automaty na kávu, ale aj drobné občerstvenie a zároveň aj toalety. To pri nabíjacích staniciach nebýva vôbec zvykom.
„Nabíjací hub je navrhnutý v súlade s filozofiou ekologickej udržateľnosti s ambíciou dosiahnutia úrovne certifikácie LEED Gold. Strecha má vegetačný charakter a obsahuje zeleň nenáročnú na zavlažovanie, ktorá udržuje vlahu. Inteligentné technológie projektu minimalizujú energetickú náročnosť, spotrebu vody, regulujú energiu na vykurovanie v zime a naopak chladenie v lete a udržiavajú kvalitu vnútorného ovzdušia,“ píše ZSE vo svojej správe.
Pred budovou je 6 parkovacích miest pre 6 nabíjacích portov v 4 nabíjačkách. Tie sú od talianskeho alpitronicu, konkrétne ide o modely HYC300 a HYC400. Dve HYC300 sú po krajoch a ponúkajú 300 kW výkon, dve nabíjačky v strede sú modely HYC400 s deleným 400 kW výkonom. To znamená, že pokiaľ vedľa vás niekto nabíja, 400 kW nemôžete dosiahnuť nikdy (zatiaľ to aj tak nejde). Maximum dneška je 320 kW práve v novom Porsche Taycan.
Plusom je, že za nabíjanie môžete platiť už aj kreditnou či platobnou kartou a nemusíte byť registrovaní, čo je v prípade ZSE Drive absolútna novinka. To sa hodí hlavne pre tých, ktorí iba prechádzajú mestom a pokračujú ďalej, tzv. tranzitná osobná doprava. Mínusom ale je, za takéto nabíjanie zaplatíte 0,69 €/1 kWh, čo je pomerne vysoká suma. Ak má váš elektromobil spotrebu 25-30 kWh/100 km (čo nie je pri vysokovýkonných elektromobiloch schopných sa nabíjať výkonom nad 250 kW celkom bežné), 100 km jazdy vás vyjde 17,25 – 20,70 €.
Ak ale máte dostatok času, oproti týmto 6 miestam sú ešte 4 AC nabíjacie body s výkonom 22 kW. K nim však potrebujete vlastný nabíjací kábel. Celý nabíjací hub ZSE City Hub je podľa ZSE riadený inteligentným systémom riadenia záťaže, tzv. dynamic load management, ktorý rozdeľuje dostupný príkon medzi aktívne nabíjania.
Poteší, že na nabíjanie v City Hube je využívaná výhradne 100 % certifikovaná elektrina z obnoviteľných zdrojov vyrobená vodnými elektrárňami na Slovensku. Takúto, mimochodom, ZSE Drive využíva pre potreby všetkých svojich nabíjačiek a nabíjacích staníc.
Zaujímavosťou City Hubu je i to, že si do svojho elektromobilu viete dotankovať jedinú kvapalinu – vodu do ostrekovačov. Na to je tu riešenie Ecotank. „Dlhodobým cieľom Ecotanku je znižovať ekologickú stopu a prispievať k ozdraveniu našej planéty. Od nášho vzniku sme na celom svete ušetrili stovky ton plastového odpadu. S každou novou spoluprácou bude naša planéta o ďalšie stovky kilogramov ľahšia,“ vyjadril sa ku kooperácii generálny riaditeľ spoločnosti Ecotank, Juraj Saktor.
Na výstavbu nabíjacieho hubu bolo využité spolufinancovanie z Nástroja na Prepájanie Európy (CEF) do výšky 20 % na nabíjaciu technológiu v rámci medzinárodného EÚ projektu Multi-E. ZSE Drive sa tiež pochválilo, že aktuálne má v sieti až 489 nabíjacích bodov po celom Slovensku. Z toho 209 DC nabíjacích bodov disponuje výkonom 50 až 400 kW a 280 AC nabíjacích bodov ponúka výkon od 11 do 22 kW. Za tento rok by malo ale pribudnúť ďalších 120 ultrarýchlych nabíjacích bodov.