V Austrálii budú musieť sociálne siete platiť médiám za zverejnený obsah

ZDROJ | pixabay.com

Technologickí giganti sa budú musieť buchnúť po vrecku. Austrália je prvou krajinou na svete, kde budú musieť sociálne siete platiť médiám za zdieľané články.

Veľké technologické spoločnosti ako Alphabet (Google) či Facebook budú musieť platiť novinám za zdieľanie obsahu na ich sociálnych sieťach. Cieľom je udržateľnosť nezávislej žurnalistiky a ochrana zákazníka. V dobe, kedy ľudia veria akejkoľvek správe, ktorú niekto zdieľa bez toho, aby si overil, či ide o pravdu alebo o konšpiráciu, je tento krok veľmi dôležitý.

ZDROJ | CNET.com

Pozrite siSpoločnosti volajú po bojkote Facebooku, založili hnutie #StopHateForProfit

Spoločnosti ako Facebook a Google sú obviňované zo zneužívania postavenia na trhu, keďže ich platformy a sociálne siete používajú miliardy ľudí každý deň. Netreba zabúdať, že pod Facebook patrí aj populárna sociálna sieť Instagram či aplikácia WhatsApp.

V Austrálii sa o nápade poplatkov za zdieľanie správ hovorí už dlhšiu dobu a posledné mesiace sa hovorilo najmä o možnej dohode medzi vládou a spoločnosťami, ktoré ponúkajú sociálne siete. Vláda Austrálie sa najnovšie vyjadrila, že pokiaľ nedôjde k vzájomnej dohode do 45 dní, vláda príjme opatrenia, podľa ktorých bude zo zákona povinné platiť poplatok za zdieľanie médií na sociálnych sieťach.

ZDROJ | LoboStudioHamburg (Pixabay.com)

Pozrite siToto sú štáty s najväčšou neslobodou na internete

Spoločnosť Google sa k tomuto kroku vyjadrila, že tieto regulácie neberú ohľad na to, koľko miliárd klikov je zabezpečených pre tieto novinové firmy, čím sa im vďaka sociálnym sieťam zvyšuje návštevnosť. „Austrálska vláda vysiela týmito opatreniami negatívnu správu pre investorov o tom, že radšej bude zasahovať než by nechala trh pracovať,“ vyjadril sa Mel Silva, riaditeľ Google pre Austráliu a Nový Zéland.

ZdrojReuters

Komentáre k článku