Reklama

Už sme v sci-fi? Autá pretekajú samé, ľudskí sú len diváci

Zdroj | A2RL
Richard Pliešovský
Zdroj | A2RL
Zdroj | A2RL

Automobilové preteky sú plné vzrušenia, adrenalínu a emócií. Iné to nie je ani v Abu Dhabi Autonomous Racing League (A2RL), napriek tomu, že ide o celkom nový druh pretekov.

Závodia tam totiž „formule“ bez ľudskej posádky, špeciálne vyrobené vozidlá s výkonnou technikou zabezpečujúcou plynulú jazdu a pretekárskeho ducha.

Autonómne preteky v A2RL na umelom ostrove Yas dokazujú, že už teraz máme technológie schopné samostatnej jazdy. Avšak s jedným veľkým ale. Rozdiel je, že preteky sa konajú v regulovanom prostredí, na známej trase, bez nečakaných prekážok a zásahov okolia.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | A2RL

Pôvodne mali na A2RL jazdiť skutočné autá Formuly 1 s ľudskými pilotmi. Nakoniec sa siahlo po takomto netradičnom riešení. Organizátor Aspire Technology oslovil spoločnosť Dallara, ktorá má vyrába jednomiestne podvozky na vysokej úrovni, vrátane častí automobilov F1, ale aj každý IndyCar, Super Formula, Formula E, Formula 2 a Formula 3.

Najwa Aaraj zo spoločnosti Technology Innovation Institute (TII) navrhla pole senzorov z troch LiDARov, štyroch radarov a piatich kamier. Získané dáta dostáva samostatný počítač, ktorý „sedí“ na mieste pilota. Senzorové je prepojené s robotikou cez počítač. Celú platformu integroval do auta tím pod vedením Giovanniho Paua (opäť z TII), ktorý dohliadal na inžinierstvo celého projektu.

Pozrite si

Oplatia sa viac celoročky, alebo mať zimné a letné pneumatiky zvlášť?

Hazel Southwell z portálu Ars Technica sa zúčastnil pretekov. Hovorí, že bolo zvláštne pozorovať preteky. Autá síce jazdili, ale časy sa nepribližovali ľudským jazdcom, ani ich jazdným schopnostiam. „Nie každé auto bolo schopné robiť rýchle kolá, ale tie, ktoré to dokázali, vyzerali ako skutočné pretekárske autá jazdiace na pretekárskej dráhe. Dokonca aj veľkosť nehôd ukázala, že tímy našli sebadôveru a začali posúvať limity,“ konštatoval Southwell.

Zaujímavé je, že vozidlá sú vybavené pokročilou technológiou, neriadia sa však umelou inteligenciou. Sú vybavené obmedzeným autonómnym štatistickým programom, ktorý sa vie do istej miery vylepšovať. Pridané schopnosti naprogramovali ľudia, nedodalo ich auto, ktoré svoje skúsenosti premietlo do praxe.

Zdroj | A2RL

Po 6-tich týždňoch testovania a vylaďovania systémov sa menšie firmy stále spoliehali na GPS, ale silnejšie tímy dokázali využiť získané dáta zo svojich senzorových polí. Mimochodom, v A2RL nesúťažili komerčné firmy vyrábajúce autonómne vozidlá. Ich vývoj je zameraný na riešenie naozajstných situácií na reálnych cestách.

Yas je umelý ostrov postavený ako rekreačná atrakcia, v ktorom sa nachádzajú zábavné parky a hotely. Teraz pribudla ďalšia obrovská vychytávka, autonómne preteky formule.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.