Už onedlho by sme v telefónoch mohli mať funkčnú aplikáciu na detekciu rakoviny. Tá by mala vyvodiť výsledky na základe očných bielkov.
Rakovina pankreasu má na svedomí veľmi nízke percento prípadov, ktoré prežili. Za posledných päť rokov túto formu rakoviny pokorilo len 9 percent dotyčných.
Hlavným dôvodom je príliš neskorá diagnóza, nakoľko rakovina pankreasu neprejavuje žiadne výrazné symptómy, až kým nie je pomerne neskoro. Vedci z Washingtonskej univerzity preto prišli s aplikáciou, ktorá vie jednoducho, rýchlo a presne oznámiť potenciálnemu pacientovi či by nemal svoje zdravie podceňovať.
Riešením je BiliScreen. Aplikácia, ktorá vďaka fotoaparátu smartfónu a algoritmom vie v oku človeka odmerať hodnotu bilirubínu, látky, ktorá je zodpovedná za bielu farbu našich bielok. Biliscreen je schopný zaznamenať už slabý odtieň žltej farby, čo znamená, že rakovina pankreasu sa začína rozširovať.
V prípade upozornenia aplikáciou sú ale i vedci opatrní. Používateľovi radia vyhľadať lekársku pomoc, ktorá môže potvrdiť ale i vyvrátiť zistenia Biliscreen. Pokles úrovne bilirubínu môže byť totiž spojený i s inou chorobou.
Medzi najznámejšie patrí napríklad zápal pečene či Gilbertov syndróm, pozitívne výsledky aplikácie BiliScreen preto nemusia hneď znamenať rakovinu. Akokoľvek však ide o lacnejšiu a i vhodnú prvotnú alternatívu ku krvným testom.
Pri samotnom meraní je samozrejme najdôležitejšia presnosť, ktorú určujú ideálne podmienky. Aplikácia preto využíva krabičku, ktorá blokuje okolité svetlo alebo okuliare. Tie lemuje farebné spektrum, ktoré pomáha BiliScreen s kalibráciou. So spomínanou krabičkou bola dosiahnutá presnosť 90% oproti krvnému testu.
Prvá prezentácia, ktorá o projekte pojednáva je naplánovaná na september. Nasledovať budú ďalšie testovania a získanie ďalšieho kapitálu. Finálneho produktu sa tak možno dočkáme až o dva či tri roky.