Reklama

Už aj Microsoft umožňuje vytvárať si vlastné AI, používať sa dajú aj zadarmo

Stanislav Vinc

Microsoft opäť po vzore služby ChatGPT rozšíril funkcionalitu svojej generatívnej umelej inteligencie Copilot o možnosť vytvárania si vlastných četbotov.

Na vytvorenie vlastného četbota je podobne ako v prostredí ChatGPT potrebné mať aktívne nie veľmi lacné predplatné. Samotné používanie takýchto četbotov je ale naopak na rozdiel od ChatGPT v tomto prípade bezplatné.

Funkcia vytvárania vlastných četbotov je prínosná v prípade, ak vám všeobecný model danej služby neposkytuje odpovede aké potrebujete, prípadne nemá k dispozícii informácie, s ktorými potrebujete, aby vedel dlhodobo pracovať.

Obsah pokračuje pod reklamou

V prostredí ChatGPT a po novom aj Copilot, si je tak možné vytvoriť vlastného četbota, ktorého tón jazyka a spôsob odpovedí si môžete prispôsobiť jednoducho tak, že mu napíšete, ako má komunikovať. Zároveň mu môžete poskytnúť súbory, z ktorých si má naštudovať informácie, ktoré za normálnych okolností nemá v databáze.

Vytvoriť si takýmto spôsobom môžete napríklad četbota, ktorý podrobne pozná vaše pracovné postupy a interné manuály, či napríklad četbota špecificky určeného na doučovanie cudzieho jazyka alebo prírodných vied. Vedieť programovať nemusíte, za to je však potrebné mať aktívne predplatné v cene 20 dolárov mesačne, ChatGPT Plus alebo Copilot Pro.

Je celkom prirodzené, že Microsoft po vzore OpenAI postupne prenáša všetky funkcie ChatGPT do Copilot-a, založené sú predsa len na rovnakých jadrách, teda GPT-4 a GPT-4 Turbo. Copilot má istú výhodu v tom, že dostupný je aj priamo v aplikáciách balíka Microsoft 365 či prehliadači Microsoft Edge.

Zaujímavé je, že Microsoft sa na rozdiel od OpenAI rozhodol poskytnúť používateľom prístup k už vytvoreným komunitným četbotom zdarma. Podobným spôsobom je prostredníctvom služby Microsoft Designer možné vytvárať obrázky generované tým istým AI modelom, ktorý je v prostredí ChatGPT taktiež prístupný iba za bránou predplatného.

Väčšina ľudí pozná práve iba ChatGPT a tak chce zrejme Microsoft týmto spôsobom medzi ľudí do povedomia dostať aj svoje vlastné AI nástroje, hoci sám ich funkcie stavia na rovnakých modeloch. Financie na takúto formu marketingu určite má a ak bude úspešný, napokon sa môže stať, že OpenAI touto cestou aj úplne pohltí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.