Reklama
  • #Veda
  • 3 min.
  • 10.10.2016

Úspešný test núdzového pristátia priniesol bonus

Zdroj | Slate
Juraj Procházka
Zdroj | Slate
Zdroj | Slate

Blue Origin má od 29. apríla 2015 za sebou už niekoľko testov viacnásobne použiteľného nosiča New Shepard. Ten má vynášať na suborbitálnu dráhu vesmírnych turistov v kozmickej lodi v tvare kapsuly.

Pozrite si

Ďalší miliardár stúpa do vesmíru – Jeff Bezos stavil na „Nového Sheparda“

Pri kozmickej lodi si odpustíme úvodzovky, pretože od výšky 100 km už oficiálne začína hranica vesmíru, hoci takto nízko by sa na obežnej dráhe lode, či satelity neudržali. Aj extrémne riedka atmosféra by mala pri 1. kozmickej rýchlosti nepriaznivý brzdiaci efekt.

Zdroj | Wikipedia

New Shepard sa po vynesení kapsuly vracia späť na zem a pristáva na teleskopických podperách podobne ako 1. stupeň rakety Falcon 9 od SpaceX. Jej šéf Elon Musk si však po ktoromsi úspešnom teste konkurencie neodpustil poznámku, že je rozdiel lietať rýchlosťou mach 3 (cca 3675 km/hod) na hyperbolickú dráhu a rýchlosťou, ktorú dosahuje 1. stupeň rakety Falcon 9.

Pozrite si

Viacnásobne využiteľné rakety zmenia kozmonautiku

Falcon 9 nesie neporovnateľne väčší náklad a pred odpojením 1. stupňa vo výške približne 200 km dosahuje rýchlosť medzi mach 5,5 a mach 7,5 (6738 – 9188 km/hod). Ďalšie zrýchlenie potrebné na dopravu družíc až na geostacionárnu dráhu zabezpečuje 2. stupeň.

Napriek tomu patrí Blue Origin k hráčom, s ktorými treba rátať. Plánuje totiž dopravu pilotovaných lodí nielen na suborbitálnu, ale aj na obežnú dráhu. K splneniu tohto cieľa smeroval aj minulotýždňový test záchranného pristátia kapsuly.

V rámci testu bola kapsula  asi 45 sekúnd po štarte katapultovaná od rakety New Shepherd a pri páde v rýchlosti asi 640 km/hod zabrzdila pomocou trojice padákov a úspešne pristála. Pri príprave testu sa predpokladalo, že kapsula pri katapultovaní poškodí booster a ten nebude môcť bezpečne pristáť na zemi.

Pozrite si

Súkromný vesmír – kde končia vlády, oni pokračujú

Bolo preto príjemným prekvapením, že úspešne pristála aj nosná raketa. Išlo už o piate pristátie tohto nosiča, no zároveň sa stalo aj posledným a raketa podľa Jeffa Bezosa skončí v múzeu.

Zdroj | Blue Origin
Zdroj | SpaceX
Pozrite si

SpaceX odhalil smelý plán kolonizácie Marsu!

Blue Origin má zatiaľ skromnejšie ambície, ako SpaceX. Namiesto vynášanie ťažkých nákladov do vesmíru a plánov s kolonizáciou Marsu zostáva viac „pri Zemi“. Profitovať chce z letov na obežnú dráhu a z vesmírnej turistiky vo forme hyperbolických výletov. Tie by sa mohli stať realitou už v roku 2018.

V tom čase, ak všetko pôjde podľa plánu, však SpaceX už má lietať s pilotovanými loďami Dragon na vesmírnu stanicu ISS a Red Dragon chce vypraviť k Marsu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.