Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

USA pritvrdzujú - plán za 555 miliárd USD podporí aj elektromobily

USA pritvrdzujú - plán za 555 miliárd USD podporí aj elektromobily
Zdroj | Bloomberg
Juraj Procházka
USA pritvrdzujú - plán za 555 miliárd USD podporí aj elektromobily
Zdroj | Bloomberg
Zdroj | Bloomberg

Počas vlády Donalda Trumpa USA zmarili viaceré ciele na znižovanie emisií skleníkových plynov a ochranu životného prostredia vytýčené v minulosti, vrátane odstúpenia od Parížskej klimatickej dohody. Politika „America First“ sa však počas pôsobenia J. Bidena mení.

Nová exekutíva masívne podporuje obnoviteľné energetické zdroje, či elektromobily a prijíma reštrikcie proti spaľovaniu a ťažbe fosílnych palív. Potvrdzuje to aj nový klimatický plán za rekordných 555 miliárd dolárov.

Pozrite si

Ktoré korporácie sľúbili obmedziť emisie CO2 do roku 2050 na nulu?

Návrh rozpočtového zákona počíta so znížením emisií skleníkových plynov o 50 až 52 % pod úroveň roku 2005 do roku 2030 a 100-percentné  zníženie v sektore energetiky do roku 2035.

Reštrikcie zavádzajú poplatky za emisie metánu z ropného a plynárenského sektora a zakazujú ťažbu ropy vo väčšine amerických pobrežných vôd a v aljašskej Arktickej národnej prírodnej rezervácii.

Osud návrhu je však neistý, pretože zatiaľ neprešiel Senátom a už teraz čelí silnej kritike ropných a plynárenských koncernov.

Zdroj | EURACTIV

Kam majú obrovské finančné injekcie smerovať? Najväčší podiel, približne 300 miliárd dolárov, sa má minúť na rozšírenie daňových úľav na obnoviteľnú energiu, biopalivá a energetickú účinnosť. Patria sem aj technológie na zachytávanie uhlíka, skladovanie a prenos energie, výrobu vodíka a, a to je trochu mimo línie EÚ, na elektrinu z existujúcich jadrových reaktorov.

Dotácie na biopalivá sa majú rozšíriť ja na trvalo udržateľné letecké palivo.

Pozrite si

Syntetické palivo E-Jet „zo vzduchu“ má nahradiť letecký benzín

Zaujímavé sú navrhované dotácie na elektrické vozidlá, ktoré majú dosiahnuť od 4 500 USD až do 12 500 dolárov za vozidlá vyrobené v USA odborovo organizovanými pracovníkmi.

Ďalšou odpočítateľnou položkou by bola čiastka spotrebnej dane vo výške 7 500 USD, zvýšená o 4 500 USD pre EV montované na domácom trhu závodmi zastúpenými odbormi. Dodatočný bonus 500 USD by navyše získali autá používajúce batérie vyrobené v USA. Novinkou je daňový kredit 4 000 USD na nákup ojazdených elektromobilov.

Zdroj | Electrek

Stovky miliónov dolárov pôjde aj na inštaláciu nabíjacích staníc pre elektromobily a 3,5 miliardy dolárov pre ministerstvo energetiky na granty na domácu výrobu vozidiel na elektrický a vodíkový pohon. To budú ďalšie bonusy k samostatnému zákonu o infraštruktúre, ktorý tento týždeň podpísal prezident Joe Biden. Ten má rozdeliť 7,5 miliardy dolárov na nabíjačky EV.

A aby dopyt po elektromobiloch nebol ponechaný náhode, v návrhu sa počíta s masívnou stimuláciou ich nákupov pre štátnu správu. Generálna správa služieb by získala 3 miliardy dolárov na obstarávanie elektrických vozidiel pre vládne flotily a americká poštová služba zas takmer 6 miliárd dolárov na nákup elektrických vozidiel a nabíjacej infraštruktúry.

Zdroj | Reuters

S menším porozumením lobistov sa zrejme stretnú reštrikcie namierené proti ropnému a plynárenskému priemyslu.

Pozrite si

Apple je v USA jednotkou v spotrebe solárnej energie

Výdavkový plán demokratov by zablokoval ťažbu ropy v arktickej národnej prírodnej rezervácii na Aljaške a novú ťažbu na mori vo väčšine vôd USA.

Okrem toho zavádza poplatky až 1 500 USD za tonu metánu, unikajúceho z vrtov, úložísk a potrubí. Metán má, mimochodom, viac ako 80-krát vyššiu schopnosť vytvárať skleníkový efekt oproti oxidu uhličitému a má na svedomí údajne štvrtinu globálneho otepľovania.

Ďalšie sankcie voči fosílnym palivám zahŕňajú 4 USD/ročne za aker (0,405 ha) pôdy za „zachovanie zdrojov“ za všetky nové ťažby ropy a zemného plynu na pevnine a na mori a 6 USD/ročne za aker ako poplatok „za špekulatívne prenájmy“ pre všetky nové nevyužívané nájmy lokalít na ťažbu ropy a zemného plynu. Ak k tomu pridáme navrhované ročné poplatky vo výške až 10 000 USD za míľu (1,6 km) pobrežných potrubí ropovodov a plynovodov, je zrejmé, že osud návrhu sa stretne s výrazným odporom daného odvetvia.

V akej podobe, a či vôbec, navrhovaný klimatický plán nakoniec prejde, nie je jasné. Ale bez radikálnej zmeny paradigmy výraznému otepľovaniu klímy nezabránime.

Zdroj