Reklama

Umelá inteligencia dokáže výrazne ovplyvniť voľby, OpenAI proti tomu bojuje

Zdroj | Viralyft
Stanislav Vinc
Zdroj | Viralyft
Zdroj | Viralyft

V priebehu roka 2024 prebehnú kľúčové voľby vo viac ako 50 krajinách sveta, vrátane Británie, Nemecka, Spojených štátov a samozrejme aj Slovenska. Vo väčšine krajín pôjde o prvé voľby, ktoré môže do veľkej miery ovplyvniť nástup AI.

Spoločnosť OpenAI pre predstavila niekoľko krokov, ktoré majú zabrániť zneužitiu umelej inteligencie na politické účely.

Umelá inteligencia zaznamenala v posledných dvoch rokoch obrovský nárast popularity. Stalo sa tak najmä po tom, čo viaceré spoločnosti sprístupnili širokej verejnosti svoje nástroje na generovanie textového, zvukového a obrazového obsahu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tieto nástroje samozrejme začali niektorí používatelia okamžite zneužívať na tvorbu falošných správ a nepravdivého obsahu za účelom poškodiť iným. Spoločnosti, ktoré takéto AI nástroje vyvíjajú, postupne pracujú na tom, ako takýto falošný obsah odhaliť. Najdôležitejšie to však bude najmä tento rok.

Pozrite si

Bude stomatológia využívať 3D tlačiarne na výrobu zubných protéz?

Spoločnosť OpenAI preto už v základe zakazuje používateľom generovať obrázky pomocou jej nástroja DALL-E, na ktorých by boli vyobrazené reálne osobnosti, vrátane kandidátov. Rovnako však za reálne osoby nedovolí vydávať sa ani svojim personalizovaným četbotom (ChatGPT), ktorých by mohli politické strany použiť na svoju kampaň. Ľudia musia vedieť, že si nepíšu s reálnym človekom, AI sa zaň nesmie vydávať.

Špeciálne si OpenAI dáva pozor aj na odpovede jej nástrojov, ktoré nesmú ľudí odrádzať od volieb. Četbot tak napríklad nesmie používateľa zavádzať v tom, kto môže a nemôže ísť voliť alebo mu nesmie predostrieť názor, že ísť voliť nemá zmysel. Ak by urobila AI v tomto smere nejaký prešľap, používatelia majú možnosť, ako to rýchlo OpenAI nahlásiť.

Na politickú (anti)kampaň môžu byť samozrejme potenciálne použité aj obrázky, na ktorých nie sú vyslovene vyobrazené konkrétne osoby, resp. kandidáti. OpenAI preto pokračuje v snahe o implementáciu systému, ktorý umožní verejnosti jednoducho identifikovať obrázky vytvorené pomocou nástroja DALL-E.

Ešte v úvode tohto roka plánuje OpenAI implementovať do svojho nástroja na generovanie obrázkov digitálny podpis, ktorý umožní rýchlo identifikovať, že obrázok bol vygenerovaný umelou inteligenciou DALL-E. Spoločnosť zároveň pracuje na nástroji, ktorý umožní takéto obrázky identifikovať aj spätne. Interné testy zatiaľ údajne priniesli sľubné výsledky, nástroj však musia ešte podrobne otestovať novinári, výskumné tímy a prevádzkovatelia platforiem.

Populárny četbot ChatGPT bude napokon čoraz viac pracovať s reálnymi zdrojmi informácií, aby používateľom poskytol správy v reálnom čase z celého sveta. V odpovediach používateľom bude tieto správy riadne zdrojovať, aby sa používatelia, resp. voliči, mohli prekliknúť na pôvodné články.

V Spojených štátoch napokon OpenAI spolupracuje s Národnou asociáciou štátnych tajomníkov na tom, aby ChatGPT používateľov správne smeroval na oficiálnu webovú stránku amerických volieb CanIVote.org, ak sa AI budú pýtať na otázky spojené s voľbami. Rovnaký postup plánuje neskôr spoločnosť aplikovať aj v ostatných krajinách sveta.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.