Reklama

Bude stomatológia využívať 3D tlačiarne na výrobu zubných protéz?

Zdroj | Formlabs
Lissett Pliešovská
Zdroj | Formlabs
Zdroj | Formlabs

Na CES 2024 sme videli všeličo. Od záchodovej dosky s podporou hlasového asistenta až po 3D tlač zubných protéz.

Spoločnosť Formlabs tento rok tak ako po minulé roky predstavila v Las Vegas svoje novinky v oblasti 3D tlače.

Výrobca ukázal niekoľko nových nástrojov a materiálov, tou najzaujímavejšou je prémiová živica na zuby určená na vytváranie 3D tlačených zubných protéz.

Obsah pokračuje pod reklamou

Formlabs predstavil dva nové materiály – polypropylénový prášok a prémiovú živicu na zuby. Zároveň ukázal príslušenstvo pre jej tlačiarne Form 3 a Form 3L.

Podľa produktového riaditeľa spoločnosti Dávida Lakatoša sa produkcia 3D tlače neustále zvyšuje a predstavenie systému čerpania živice, polypropylénového prášku a prémiovej živice na zuby sú tri veľké kroky v misii poskytnúť profesionálom úplny ekosystém nástrojov, ktoré potrebujú na realizáciu svojich nápadov.

Najväčší záujem vzbudila živica určená na vytváranie 3D tlačených zubných protéz, dočasných náhrad na implantáty. Formlabs teda opäť vstúpil do sveta stomatológie, už predtým ponúkal nástroje na výrobu protéz.

Pozrite si

Kedy bude realitou tlačenie tkanív a kostí priamo v tele pacienta?

Prémiovú živicu určenú na zuby vedia farebne zladiť s existujúcimi zubami a tak docieliť čo najmenší rozdiel medzi falošnými a pravými zubami. Tento materiál bol zaregistrovaný v FDA ako biokompatibilný materiál triedy II., jeho dlhodobá životnosť bola overená.

Zrejme nepretečie veľa vody a o náš chrup a žiarivý úsmev sa postarajú 3D tlačiarne. Otázne je, či výroba protézy 3D tlačiarňou poženie ceny smerom hore (čo privítajú výrobcovia), alebo ich stlačí smerom dolu (čo uvítajú pacienti).

Svet 3D tlačiarni už dávno nie je v plienkach a rozšírovaním prístupu v digitálnej výrobe umožňuje komukoľvek vyrobiť prakticky čokoľvek. Na CES by sme videli viac firiem zaoberajúcich sa 3D tlačou, avšak veľtrh nie je lacnou záležitosťou. Za jeden deň sa totiž platí od 60 000 dolárov. Formlabs predal viac ako 130 000 tlačiarní a patrí medzi k väčším firmám v tomto segmente.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.