Reklama

Kedy bude realitou tlačenie tkanív a kostí priamo v tele pacienta?

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Skupine lekárov podarilo urobiť veľký prelom, keď vytvorili špeciálny atrament schopný 3D tlače v ľudskom tele.

Tento významný pokrok by nám mohol v blízkej dobe umožniť tlač biomedicínskych zariadení priamo v tele pacienta.

Čo to znamená? Nová technológia umožní množstvo lekárskych aplikácií, vrátane opravy zlomených kostí, zastavenia krvácanie orgánov a podobne. Vývoj bol postavený na poznatkoch o vytváraní fotosenzitívneho atramentu, ktorý pri vystavení svetlu stvrdne.

Obsah pokračuje pod reklamou

Keďže svetlo nemôže preniknúť do ľudského tela, vedci využívajú na aktiváciu atramentu ultrazvukové vlny. Bioatrament sa využíva cielenú aplikáciu, akonáhle dosiahne svoj cieľ, je aktivovaný ultrazvukovými vlnami, čo umožňuje vytvrdnúť do požadovaného tvaru a vzoru a tvaru. Proces dostal meno hlboko prenikajúca akustická volumetrická tlač (deep-penetrating acoustic volumetric printing, DVAP). Umožní 3D tlač biomedicínskych zariadení priamo tam, kde sú potrebné.

Zdroj | National Cancer Institute/Unsplash

„Ultrazvukové vlny môžu preniknúť viac ako 100-krát hlbšie ako svetlo, pričom sú stále priestorovo obmedzené, takže môžeme dosiahnuť tkanivá, kosti a orgány s vysokou priestorovou presnosťou, ktorú nebolo možné dosiahnuť pomocou metód tlače založenej na svetle,“ napísali vedci vo svojom vyhlásení.

Možnosť 3D tlače biomedicínskych zariadení priamo v tele pacienta umožní menej invázne zásahy oproti chirurgickým zákrokom.

Celý proces aplikácie novej 3D technológie je zatiaľ len v začiatočnom štádiu a kým sa začne využívať v praxi potrvá ešte nejakú dobu. Napriek tomu ide o veký úspech, ktorý prinesie úľavu pacientom naprieč celého spektra zdravotných komplikácií.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.