Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Umelá inteligencia neprestáva prekvapovať, prešla lekárskymi skúškami

Umelá inteligencia neprestáva prekvapovať, prešla lekárskymi skúškami
Zdroj | Tony Tran
Stanislav Vinc
Umelá inteligencia neprestáva prekvapovať, prešla lekárskymi skúškami
Zdroj | Tony Tran
Zdroj | Tony Tran

Ktoré profesie nezasiahne nástup umelej inteligencie? Čím lepšie ju svet spoznáva, tým viac profesií si z nášho pomyselného zoznamu škrtáme. Nedávno sa umelej inteligencii totiž podarilo zložiť vysokoškolské skúšky z práva a ekonomiky, teraz sa k tomu pridávajú skúšky z medicíny.

Onou umelou inteligenciou nie je ani v tomto prípade žiaden iný nástroj, než aktuálne najpopulárnejší jazykový model ChatGPT, ktorý plánuje Microsoft integrovat do svojho internetového vyhľadávača Bing a balíka kancelárskych programov Microsoft 365 a ktorý spôsobil nemalú paniku v Google.

Kalifornský startup Ansible Health podrobil jazykový model ChatGPT licenčným skúškam (USMLE), ktoré musí v Spojených štátoch zložiť každý ašpirant na pozíciu lekára. Umelá inteligencia si poradila so všetkými tromi skúškami, v ktorých dosiahla požadované hodnotenie aj bez predchádzajúceho špeciálneho učenia, resp. dopĺňania dát do modelu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Hodiny súdneho dňa: Len 90 sekúnd nás delí od katastrofy

ChatGPT výskumný tím prekvapil svojimi jasnými a zrozumiteľnými odpoveďami, v ktorých dosiahol až 94,6 % zhodu. Zaujímavé je, že najnižšie hodnotenie model získal v prvej skúške, ktorú považujú za najťažšiu aj študenti. Táto skúška sa však zvyčajne skladá po dvoch rokoch štúdia na lekárskej fakulte a po absolvovaní zhruba 400 hodín štúdia. Druhú časť skúšky absolvujú študenti 4. ročníka, tretia sa skladá po roku nadstavby.

Ovplyvňovanie štúdia a práce umelou inteligenciou nie je hudba budúcnosti, študenti už skúšajú ChatGPT a jemu podobné modely využívať na písanie esejí, domácich úloh a odborných prác už dnes. Hoci sa im v tom niektoré školy snažia zabrániť, mnohí odborníci vidia budúcnúsť skôr v aktívnom zapájaní AI do štúdia a aj následného zamestnania. Všetky vypracované zadania a projekty napokon musia byť dostatočne originálne a musia dávať zmysel, čo študent či zamestnanec spoliehajúci sa výhradne na AI bez využitia vlastných vedomostí zabezpečiť nedokážu.